1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon arttı
Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon arttı

Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon verilerine göre Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon tüketici fiyatlarında 9.98 oranında artış oldu.

A+A-

TUİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre Diyarbakır bölgesinde Eylül ayı enflasyon verileri, tüketici fiyatlarında Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı. Geçen yılın aynı ayına göre enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,19 olurken, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın yer aldığı TRC2 bölgesinde bu oran yüzde 9.38 oldu. Bölgede eylül ayı zam şampiyonu patlıcan olurken, en çok ucuzlayan ise limon oldu. TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2012 yılı eylül ayı tüketici ve üretici fiyat endeksi verilerine göre Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon arttı.

Türkiye genelinde 2012 yılı eylül ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 1,03, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 3,34, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,19 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 9,53 artış gerçekleşti. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise bir önceki aya göre yüzde 0,93, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,38 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 9,96 artış gerçekleşti. TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisine yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zam alan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı.

Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 36,89'luk fiyat artışıyla patlıcanın zam şampiyonu olduğunu belirten Uras, bu ürünü fiyatı yüzde 29,90 oranında artış gösteren dolmalık biber ile yüzde 23,74 artış gösteren sarımsağın izlediğini kaydetti. Uras, eylül ayında fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 22,24 ile yumurta, yüzde 11,69 ile LPG dolum ücretinin yer aldığını söyledi. EN ÇOK LİMON UCUZLADI TUİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, verilere göre geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında limonun geldiğini söyledi.

Eylül'de limonun fiyatının yüzde 25,97 oranında düştüğünü kaydeden Uras, bu ürünü fiyatı yüzde 21.21 oranında azalan şeftalinin izlediğini ifade etti. Uras, eylül ayında fiyatında en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 12,75 oranında azalan kadın tişörtü, yüzde 10.83 oranında düşen armut ve yüzde 10.59 oranında düşen eteğin yer aldığını dile getirdi.