1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Ulu Camii'nin havadan görüntüsü
Diyarbakır Ulu Camii'nin havadan görüntüsü

Diyarbakır Ulu Camii'nin havadan görüntüsü

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da faaliyet yürüten Fotono21 Fotoğraf Derneği Diyarbakır'ın kültürel değerlerini belgelemek ve görsel bir bellek oluşturmak için insansız hava aracı olan drone ile çekimlerine başladı.

A+A-

İlk çekim Diyarbakır ve İslam aleminin önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen ve 5. Harem-i Şerif olarak bilinen Ulu Camii'de Cuma Namazı vakti yapıldı.

2-118.jpg

Dernek Başkanı Mehmet Kılıçoğlu, İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilen Anadolu’nun en eski camisi olan Diyarbakır Ulu Camii'yi sürekli fotoğrafladıklarını ama drone ile ilk defa fotoğraflama imkanı bulduklarını söyledi. Kılıçoğlu, "Tarihin her döneminde ibadet merkezi olarak kullanılan tarihi Ulu Camii Diyarbakır’daki en büyük yapılar topluluğu olması sebebiyle ancak gökyüzünden yapılacak fotoğraf çekimleri ile daha doğru belgeleneceğine inanıyoruz. Drone ile yapacağımız çekim için yaptığımız resmi başvurunun kısa sürede sonuçlanması bizi ayrıca çok mutlu etti" dedi.

Drone pilotu Hakan Kuzu ise uzun zamandır drone kullanmasına rağmen Ulu Camii çekimlerinin oluşturduğu heyecanın hiçbir çekime benzemediğini, bu çekimlerde yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Birinci Harem-i Şerif Kabe, ikinci Harem-i Şerif Mescid-i Nebevi, üçüncü Harem-i Şerif Mescid-i Aksa, dördüncü Harem-i Şerif Şam Emeviye Camii ve 5. Harem-i Şerifi ise Diyarbakır Ulu Camii olarak biliniyor.

(İHA-AKK-HA-Y)

31.03.2017 15:37:29 TSI
NNNN