1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır savaş alanına döndü
Diyarbakır savaş alanına döndü

Diyarbakır savaş alanına döndü

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından cezaevlerindeki tutukluların açlık grevine destek için sokağa davet ettiği halk izinsiz gösteri yapınca polis ekipleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Çıkan olaylarda cadde ve sokaklar adeta savaş al

A+A-

Diyarbakır'ın bir çok bölgesinde izinsiz gösteri yapmak üzere sokaklarda toplanan kalabalık yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayınca zırhlı polis araçları tarafından tazyikli su ve biber gazlı müdahale yapıldı. Göstericiler bir çok bölgede yollara barikat kurup ateş yaktı. Bölgeye giden polis ekiplerine molotof kokteylleri ve ses bombaları ile saldıran göstericilere polis ekipleri de TOMA ve zırhlı araçlarla tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek dağıtmaya çalıştı. Olaylar esnasında polis ekiplerine atılan taşlardan dolayı cadde ve sokaklar adeta savaş alanına döndü. Yol kenarlarındaki barikatları söken göstericiler bazı bölgelerde ateş yakarak trafik akışını durdurdu.
Olaylara müdahale eden zırhlı polis araçları göstericilere anonslar yaparak dağılmalarını istedi. Göstericilerin bulunduğu bölgeye giden zırhlı bir polis aracından, “Kendinize yakışanı yapıyorsunuz. Aferin size, memleketi ne hale getirdiniz” şeklinde anonslar yapıldı.
Öte yandan, BDP tarafından halkın sokaklara davet edildiği bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde görev şehir içi yolcu otobüsleri ve özel halk otobüsleri gün boyu kontak kapatarak yolcu taşımadı. Olaylar ara sokaklarda devam ediyor.