1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Cezaevi önünde ambulans bekletiliyor
Diyarbakır Cezaevi önünde ambulans bekletiliyor

Diyarbakır Cezaevi önünde ambulans bekletiliyor

Diyarbakır E tipi Cezaevi'nde aralarında milletvekili Selma Irmak'ın da bulunduğu 11 kadın tutuklu açlık grevlerinin 43.gününde rahatsızlık belirtileri başladı. Olası bir müdahaleye karşı 112 Acil Servis ambulansı cezaevi içerisinde bekletiliyor.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 12 Eylül döneminde adı işkencelerle anılar Diyarbakır E tipi Cezaevi'nde 43 günden beri açlık grevinde bulunan ve aralarında BDP'li Milletvekili Selma Irmak'ın da bulunduğu 11 kadınla görüştü.

Tutuklularda düşük tansiyon ve göz kararması şikayetlerinin bulunduğunu ifade eden Tanrıkulu şöyle konuştu:
“Bu cezaevi 1980'li yıllardan beri birçok ölüme tanıklık etti. Yeni ölümler olmamalı. İnsan savunucu olarak insan bedeninin ölümle sonuçlanacak bir eyleme yatırılmaması gerektiği görüşündeyim. Ancak ölüm oruçlarının bir biçimde sonlanması gerekiyor. Tutuklular açlık grevini devam ettirecekleri korusunda bir iradeleri olduğunu söylediler. Ancak muayene edilmesine de karşı çıkmıyorlar. Bu sorun insani ve vicdanidir. Bir an evvel geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkmadan sonuçlanması gerekir. İstekleri siyasi meseledir. Bugünden yarına mesafe alınamayacak bir sorundur. Ancak ortada acil bir durum var. İmralı'da görüşme yapılamıyor. Görüşen kişinin sıfatı aldığı ceza ne olursa olsun hiç kimse 14 ay boyunca kendi iradesi olsa bile tecrit koşullarında bırakılamaz. Bu insani bir meseledir. Kim olursa olsun uluslararası hukuk güvencesi altında olmalıdır. Ancak tutulma koşulları insan haklarına ve hukuka uygun değil Avrupa İşkence Önleme Komitesi'nin toplantısı var. Gündeme gelecek orada. Başbakanlık ve Adalet Bakanlığının devreye girerek siyasi bir irade ve kararlık ortaya koyması gerekir.. Önümüzde bayram var. Bu süreçte hepimizin üzüleceği vicdanları sızlayacağı bir olay gelişmez umarım”