1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır, 2. Travel Expo’da
Diyarbakır, 2. Travel Expo’da

Diyarbakır, 2. Travel Expo’da

DİYARBAKIR - 7 ülkeden 42 şehir 220 katılımcının yer aldığı 2.Travel Expo Ankara 2017 Turizm Fuarında Onur konuğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olurken, Diyarbakır ise kardeş şehir olarak yerini aldı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Ticaret Borsası (DTB), Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Dicle Üniversitesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulunun birlikte katılım sağladığı 2. Travel Expo Ankara Turizm Fuarında Diyarbakır kardeş şehir oldu.
 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman tarafından açılışı gerçekleştirilen fuarda konuşan Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat, Diyarbakır’ın binlerce yıllık tarihe sahip olduğunu ve tüm medeniyetler döneminde yönetim merkezi olarak kullanıldığını belirterek, “UNESCO Dünya Kültür Mirası Diyarbakır Surları, burçlarında farklı medeniyetlere ait yazıtları, figürleri ve motifleri, İslam dininin 5. Harem-i Şerifi Ulu Camisi, Hz. Süleyman Camisi ve 27 Sahabe Türbesi, farklı inançlara ait mabetleri, Eğil ilçesinde metfun Peygamber Kabirleri, Ergani’de bulunan Hilar Mağaraları ve Çayönü, Bismil’deki Körtiktepe Arkeolojik Kazı Alanı ve Silvan Hassuni Mağaralarıyla, Diyarbakır tüm zamanların ve günümüzün önemli bir “İnanç ve Medeniyet” merkezidir. Diyarbakır’ın turizm potansiyelinin tanıtılması adına Diyarbakır Valiliği ve ilde bulunan tüm kamu kurum kuruluşları ve STK’larımız ile birlikte Travel Expo Ankara Turizm Fuarı gibi, gerek ulusal gerekse uluslararası fuarlara katılımlarımıza ve Diyarbakır’ı tüm dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Kardeş şehir olarak bu fuarda yer almamız bizi onurlandırmış olup emeği geçen organizasyonda yer alan herkese teşekkürlerimi sunarım” dedi.
 
“KARDEŞ ŞEHİR OLMAK ÖNEMLİ”
 
Diyarbakır’ın sahip olduğu tarihi, turistik ve kültürel değerlerin etkili bir şekilde tanıtılması, iç ve dış turizm pazar payının arttırılması için, Fuarlara katılımın oldukça önemli olduğunu anlatan DTB Başkanı Engin Yeşil ise, Diyarbakır’ın artan turizm marka değerinin en iyi şekilde temsil edilmesi adına fuarda “Kardeş Şehir” ilan edilmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi.