1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diktumder Sokak hayvanlarını unutmadı
Diktumder Sokak hayvanlarını unutmadı

Diktumder Sokak hayvanlarını unutmadı

DİYARBAKIR - 4 Ekim Sokak Hayvanlarını Koruma Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

A+A-

DİKTUMDER (Diyarbakır Kültür Turizm ve Musik Derneği) Başkanı Kenan Aksu, Kültür Evininin müdavimleri, "Pakize,Paşa,Hürrem,Ajan,Asker,Fatoş abla,Yamyam" adını verdikleri,sokak kedilerini sahiplendiklerini belirterek artık bu evin bir  parçası gibiler dedi.

kedi.jpg

Diyarbakır'da geçtiğimiz yıllarda yaşanan çatışmalı ortamlar nedeniyle sokağa çıkma yasakları olduğu dönemlerde bile Kültür Evinin kedilerinin mamasını, suyunu eksik etmediğini söyleyen Aksu: "Sonuçta onlarda bizimle beraber yaşayan canlılar. En çatışmalı günlerde bile onların aç kalmaması için hiç aralıksız her gün gidip kedilerimizin beslenme ihtiyaçlarını karşıladık. Onlar artık bir evlat gibi oldular, Pakize,Paşa,Hürrem,Ajan,Asker,Fatoş abla,Yamyam adını verdiğimiz kedilerimizin hepsi bizimle birlikte yaşıyorlar. Kültür Evimize gelen misafirlerimiz yoğun sevgi gösteriyorlar". dedi.

15(9).jpg

Sokak hayvanlarının bakımı, beslenmesi ve korunması için çeşitli çalışmalar yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hayvan haklarıyla ilgili esnaf ve öğrencileri ziyaret ederek bilgi verdi, kedi maması ve kabı dağıttı.

Öğrenciler hayvan hakları konusunda bilgilendirildi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle ilkokul öğrencilerinde hayvan hakları konusunda bilinç oluşturmak amacıyla etkinlik düzenledi. 

klt.jpg

Tarım ve Orman Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri ile Hayvan Hakları Federasyonu üyeleri ve hayvan severlerin destek verdiği etkinlikte öğrencilere hayvan hakları ile ilgili bilgi verildi, okullara ve esnaflara kedi maması ve kabı dağıtıldı. 

Etkinliğe Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Faysal Hatipoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Erdal Seven, Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler ile üyeleri ve birçok hayvan sever katıldı. 

11(25).jpg
Sur İlçesinde İskenderpaşa İlkokulu ve İsmetpaşa İlkokulu’nda eğitim gören öğrencileri ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü yetkilileri ile Hayvan Hakları Federasyonu üyeleri ve hayvan severler öğrencilerle görüşüp hayvan hakları ile ilgili bilgi verdiler.

Öğrencilere, hayvan haklarının yazılı olduğu broşürler, şapka, kalem ve defter dağıtan yetkililer, okulların bahçelerinde yaşayan kediler için okul idarecilerine mama ve kap verdiler. 

12(19).jpg

Ardından esnafları ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve hayvan severler, esnaflara sokak hayvanlarının korunması ve beslenmesi ile ilgili bilgi verdi. 

Yetkililer, esnaflara kedi maması ve kabı dağıtarak, esnafların sokak hayvanlarını korumalarını ve beslemelerini istediler. 

43046270_277123056242426_5677205436776841216_n.jpg0000000000000000000000000000000.jpgklt-001.jpg

ETKİNLİK CANLI PAYLAŞIM VİDEOSU İÇİN TIKLA