1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan Hasip Kaplan'a tepki
Demirtaş'tan Hasip Kaplan'a tepki

Demirtaş'tan Hasip Kaplan'a tepki

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmelerin yapıldığını iddia eden BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'a tepki göstererek, "Arkadaşımız kişisel tahminini kendine saklasa iyi olur. Şu anda ne

A+A-

BDP Genel Başkanı Demirtaş öğle saatlerinde Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne gelerek, açlık grevindeki mahkumların durumuna dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Hasip Kaplan'ın 'Ben Başbakan'ın bu tavır değişikliği ile İmralı'da görüşmelerin yeniden başladığını tahmin ediyorum' sözlerine tepki gösterdi. Hasip Kaplan'ın sözlerinin kendi kişisel tahmini olduğunu belirten Demirtaş, "Bazı açıklamalarda İmralı'da görüşmeler başlamış gibisinden, ihtimal var gibisinden açıklamalar kamuoyuna yansıdı. Bazı milletvekillerimiz de bu konuda açıklamalar yaptı. Bunların tamamı kişisel tahminden öte bir şey değil. Doğrusu bu açıklamaları doğru bulmuyorum. Milletvekilimizin yaptığı açıklamayı da doğru bulmuyorum. Kendi kişisel tahminini kendine saklasa iyi olur” diye konuştu.
Bir görüşme olması durumunda hükümetin bunu açıklaması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Varsa görüşme; hükümet açık açık bunu deklare eder. Tahminlerimizi paylaşarak zaten AK Parti'nin kafa karıştırmaya dönük politikalarına da su taşımanın hiç bir anlamı yok. İmralı'da bir görüşme yok. Eğer varsa, bu konuda hükümet açıklama yapacak. Hükümetin sözcüsü, bakanı, başbakanı var. Çıkacak açıklama yapacak, biz görüşme yapıyoruz, müzakere yürütüyoruz, diyecek. Bunun dışında bu açıklamayı yapmak, varsa da böyle bir şey BDP'ye düşmez. Yapılan açıklamayı ben doğru bulmuyorum. Genel başkan olarak bütün arkadaşlarımı da bu konuda uyarıyorum. Bizim işimiz kafa karıştırmak değil. Bizim işimiz gerçekten kalıcı, kandırılmaya, aldatmaya dayanmayan bir müzakerenin önünü açmaktır. Hepimiz bunun için uğraşıyoruz. Şu anda ne İmralı'da ne Oslo'da görüşme olduğuna dair en küçük bilgi kırıntısı dahi yoktur” şeklinde konuştu.
Hasip Kaplan, Abdullah Öcalan ile İmralı'da devlet heyetinin yeniden görüşmelere başladığını tahmin ettiğini söylemişti.
(YRT-AKK-AŞ-Y)