1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş:'Diyarbakır'ın Hama'dan farkı yok'
Demirtaş:'Diyarbakır'ın Hama'dan farkı yok'

Demirtaş:'Diyarbakır'ın Hama'dan farkı yok'

Demirtaş: "Geçen hafta Diyarbakır'da sokaklarda uygulanan işkencenin Hama'dan bir farkı yok"

A+A-

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin'de 3 gündür süren ''BDP ve Blok Toplantısı''nın ardından değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, 3 gün süren çalışmanın çok verimli geçtiğini, parlamento çalışmalarını değerlendirerek eksiklikleri tespit ettiklerini söyledi. AK Parti'nin politikaları nedeniyle ''halkların isyan halinde'' olduğunu öne süren Demirtaş, şunları söyledi:

HAMA BENZETMESİ
''Geçen hafta Diyarbakır'da sokaklarda uygulanan işkencenin Hama'dan bir farkı yok. Suriye'nin sokaklarından bir farkı yok. Hükümet bunun farkında değil mi? Aslında farkında. Örtülsün diye, görülmesin diye, medya üzerinde sansür var, baskı var. Bütün dünyadan saklamaya çalışıyorlar ama mümkün mü? Mızrak çuvala sığmıyor. Bütün dünya bunu izliyor. Bu telaşla, bu panikle isyanı bastırmaya çalışıyorlar. Fakat burada da ok yaydan çıktı. Hükümetin durdurabileceği bir süreç değil artık. Özgürlükler kazanılmadan, onurlu bir yaşam kazanılmadan, eşit bir yaşam kazanılmadan, hükümetin bu isyanı durdurması mümkün değil. Nasıl ki Suriye halkı için özgürlük, adalet istiyorsanız, nasıl ki oradaki isyanın durmasının tek koşulu demokrasinin gelmesi diyorsanız, aynı şey Türkiye için de geçerlidir.''