1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Diyarbakır'dan acil çağrı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Diyarbakır'dan acil çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Diyarbakır'dan acil çağrı

DİYARBAKIR - 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa referandum halk oylaması nedeniyle Diyarbakır'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a talepler gitmeye devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği (Diktumder) Başkanı Kenan Aksu, 1 Nisan'da referandum çalışmaları nedeniyle Diyarbakır'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kentin ana sorunlarıyla ilgili bir dizi  talepleri iletti.

4-023-001.jpg

Diktumder Başkanı Kenan Aksu, Diyarbakır'ın 36 medeniyete ev sahipliği yaptığını, 12 bin yıllık bir geçmişi ve peygamberler şehri bir açık hava müzesi olduğunu her defasında vurguladığını belirterek, "Bu Kadim kenti, olabildiğince korumak ve geçmişten bizlere kalan bu kültür mirasını gelecek nesillere taşımak için, kentin acil sorunlarını içeren sorunlarımızı ve taleplerimizi dernek olarak bizzat  Sayın Cumhurbaşkanımıza yazılı olarak ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız'ı 1 Nisan'da Diyarbakır'da ağırlayacağız, mümkün olursa kentimizle ilgili sorunları birebir iletmek isteriz. Diyarbakır Dünyanın en büyük kültür hazinelerinden biridir. Bu kültür mirasını yaşatmak bizim görevimiz olmalıdır. Yoksa geleceğe hiç bir şey bırakamayız" açıklamasını yaptı.

Diktumder'in Cumhurbaşkanlığına gönderdiği acil talepler listesinde,  yıkılan eski stadyumun yerine AVM yapılmamasi, gençlere bırakılması ve şehre büyük bir spor alanı olarak bırakılması,

Tarihi ve Kültürel değerlerden Kırklar Dağındaki yapılaşmanın engellenmesi, yapı alanına kapalı olmasına rağmen yapılmış olan kaçak yapıların bir an önce yıktırılması.

Sur ilçesinde yer alan tarihi ve Kültürel varlıkların bir an önce koruma altına alınması.

 

DİKTUMDER TARAFINDAN

CUMHURBAŞKANLIĞINA GÖNDERİLEN TALEPLER

Sayın Cumhurbaşkanım,
1 nisanda Diyarbakır’ımıza hoş geliyorsunuz ,sefa getiriyorsunuz.
Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği olarak taleplerimiz var.
1-Şehir Stadyumun yerine AVM istemiyoruz,1 milyon nüfusun barındğı 5 ilçenin ortasında bulunan 55 dönümlük araziye, Halkın spor yapacağı spor kompleksi veya yeşil alan yapılsın.
2-Efasanelere,şarkılara sebep olmuş,rivayete göre Kırklar Mecisinin toplandığı,tarihi değeri ,manevi değeri yüksek olan ,Kırklar Dağına yapılan Ucube yapıların yıkılıp yerine kültür ve tarihine uygun düzenlenmesi.
3-Açık bir Müze olan Sur içinin yapılanması ile ilğili tescili varlıkların aslına uygun yapılması ve biran evvel hayata geçirilmesi.DİKTUMDER BŞK. KENAN AKSU

YIKILAN ESKİ DİYARBAKIR STADI

stad.jpg

stad2.jpg

KIRKLAR DAĞINDA OLAN UCUBE YAPILAŞMA

713106.jpg

adsiz1.pngimages-005.jpg

 

SUR İÇİ 

images-(1).jpg