1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a bereketiyle geldi!
Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a bereketiyle geldi!

Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a bereketiyle geldi!

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bugün yapılacak AK Parti İl Başkanlığı 6’ncı Olağan Kongresi’ne katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için hazırlıklar tamamlanırken, Erdoğan’ın geçeceği güzergahlar, bayrak, flama ve posterlerle donatıldı.

A+A-

Erdoğan’ın, Sur ilçesini ziyaret ederek inceleme ve açılışlarda bulunacağı öğrenilirken, dün yağan sağanak yağış ise kenti adeta yıkayıp temizledi. Uzun süredir yağış bekleyen ve ciddi kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olan çiftçiler ve vatandaşlar ise, yağan sağanak yağış sonrası “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha gelmeden bereketi geldi, bereketiyle kentimize geliyor, baş üstüne geliyor” yorumları yaptı. 

GÜZERGÂH BAYRAK, FLAMA VE POSTERLERLE DONATILDI

 AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nın 6’ncı Olağan Kongresi’ne katılmak üzere yarın kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın için hazırlıklar tamamlandı. Hazırlıklar kapsamında kongrenin yapılacağı Seyrantepe Kapalı Spor Salonunun etrafı bariyerlerle kapatıldı. Salon çevresi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güzergahı da bayrak, flama ve posterlerle donatıldı. Belediye ekipleri de çevre düzenlemesi ve temizlik çalışmalarını tamamladı.

“CUMHURBAŞKANI DİYARBAKIR’A MUTLAKA ELİ DOLU GELİYOR”

AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelişinin kentte büyük bir heyecana neden olduğunu belirtti. Budak, Erdoğan’ın kente teşriflerini çok önemsediklerini anlatarak, “Cumhurbaşkanının Diyarbakır’a her gelişi önemli ama bu defa gelişi hem bizlerin yeni atanmış olması hem de şehrimizin onu özlemle bekliyor olması sebebiyle çok önemlidir. Dolayısıyla çok güçlü bir katılımla bir karşılama bekliyoruz. İnşallah on binler alanda olacak ve Cumhurbaşkanını büyük bir coşkuyla karşılayacaklar. Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a her gelişinde mutlaka eli dolu geliyor, eli boş gelmiyor. Mutlaka bazı müjdeleri olacaktır. Bu vesile ile tüm halkımızı saat 14.30’da buraya bekliyoruz" dedi.

SUR’U ZİYARET EDECEK

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kongrenin ardından da Sur ilçesini ziyaret edip, inceleme ve açılışlarda bulunacağı öğrenildi. Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan, “Sur büyük bir heyecanla Cumhurbaşkanını misafir etmeyi bekliyor. İnşallah Cumhurbaşkanı içinde bulunduğumuz ve yenilenen Melik Ahmet Caddesi’ndeki törenle, Sur içerisinde cephe giydirmesi yapılarak tamamen yenilenen ve esnafa ücretsiz olarak teslime edilen 3 bin dükkanın açılışını ve yine Sur içerisinde terörün tahrip ettiği ve yıktığı bölgelerde geleneksel dokuya uygun olarak yapılacak olan bin 500 sur evinin, konağının temelini atmak için burada olacaklar. Aynı zamanda bu bir nevi içinde bulunduğumuz Melik Ahmet Caddesi’nin de açılışı olacak bu buluşma. Melik Ahmet Caddesi Sur’un ticari olarak kalbi durumunda olan bir cadde. Biz belediye olarak buranın altyapısını tamamen yeniledik, kanalizasyonu, su şebekesi yenilendi. Yüzeyde bulunan elektrik direkleri kaldırılarak elektrik hattı yer altına alındı. Yollar ve kaldırımlar bazalt taşından orijinaline uygun olarak yeniden yapıldı. Aydınlatma, dükkanların dış cepheleri yenilendi. Melik Ahmet Caddesi gerçekten de Sur’un ticari kalbi olmasına uygun bir hüviyetle bundan sonra inşallah ticari potansiyelini arttırmış olarak Diyarbakırlılara hizmet edecek. Esnafımızın moraline dikkat çekmek istiyorum. Geçtiğimiz yıl 100-200 bin liraya satılık müşteri bulamayan Melik Ahmet Caddesi’ndeki dükkanlara bugün artık 1 milyon lira dahi verseniz hiç kimsenin dükkanını satmaya çünkü cadde değerlenmiş vaziyette. İş potansiyeli artmış durumda ve daha önemlisi insanımız artık devletiyle kenetlenmiş, kucaklaşmış vaziyette geleceğe daha umutla bakıyor. Bu eserin ortaya çıkmasında irade koyan Cumhurbaşkanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teşekkür eder yarın halkımızı Sur’da Melik Ahmet caddesinden Cumhurbaşkanı ile buluşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

 

DİYARBAKIRLILAR: “BEREKETİYLE GELİYOR”

Bu arada kentte temizlik dün sabahtan itibaren tamamlanırken, yağan şiddetli yağmur da adeta kenti pırıl pırıl hale getirdi. Uzun süredir yağış bekleyen ve ciddi kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olan çiftçiler rahat bir nefes alırken, bölgenin beklediği yağışla ilgili farklı yorumlarda yapıldı. Diyarbakırlı çiftçi İbrahim Demir, uzun zamandır böyle bir yağış bekliyorduk, tarlalarımızdaki ürünler, yağışsızlıktan ve sıcaktan perişan durumda idi, inşallah yağan sağanak yağmur yerin altını da üstünü de ıslattı ve içimize ferahlattı. Bu yağmur Sayın Cumhurbaşkanımızın bereketidir. Allah ondan razı olsun daha o gelmeden bereketi geldi” dedi.

“KENT HALKINA BİR MÜJDESİ OLACAKTIR”

Diyarbakırlılar ise, yağan sağanak yağış sonrası “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha gelmeden bereketi geldi, bereketiyle kentimize geliyor, baş üstüne geliyor, her geldiğinde muhakkak güzel bir müjde, güzel bir gelişme oluyor, yine bölge halkına, kent halkına bir müjdesi olacaktır” yorumları yaptı.