1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Çince Öğrenmede Tavsiyeler
Çince Öğrenmede Tavsiyeler

Çince Öğrenmede Tavsiyeler

Dünyanın en çok konuşulan dili olan Çince yaklaşık olarak 1 milyar kişi tarafından konuşulur. Farklı dillerin birleşimi ile oluşmuştur.

A+A-

Dünyanın en çok konuşulan dili olan Çince yaklaşık olarak 1 milyar kişi tarafından konuşulur. Farklı dillerin birleşimi ile oluşmuştur. Son zamanlarda iş dünyasında da sağladığı avantajlar nedeni ile birçok kişi tarafından öğrenilir. Farklı bir alfabe ve dil yapısının olmasından dolayı, öğrenmesi ve konuşması en zor olan dillerden biridir.

Dil Bilgisi

Çince dünyada en çok konuşulan dildir. Çin dili altında farklı dil aileleri bulunur. Binlerce ufak dilin birleşmesinden oluşan Çince bir dil değil, dil ailesidir. Her biri farklı dillerden oluşan gruplar içinde 2 kol bulundurur. Bunlara ise Sinitik Diller denilmektedir.

1 milyardan fazla kişinin ana dili olan Çince, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen resmi dillerden bir tanesidir. Çince birçok ülkenin diline de katkı sağlamıştır. Farklı bir alfabesi olup geniş kullanım alanının doğurduğu avantajlara sahiptir

Çin konuşma dili ve yazı dili birbirinden farklıdır. Bölgesel olarak ayrılan ve birçok alt dalı olan Çincede yazı dilleri ortaklık gösterir. Farklı bir cümle yapısı vardır, her kelimenin farklı bir karakteri bulunur. Bu yüzden alışık olduğumuz yazı türünden farklı bir metot kullanılır.

Öğrenmenin oldukça zor olduğu Çin dil ailesi, dünyada geniş kullanım alanına sahiptir. Ayrıca Çin’ in sahip olduğu ekonomik güç nedeni ile de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Çince Bilmenin Avantajları

Nüfusu oldukça büyük olan Çin’de farklı çalışma alanları bulunur. Özellikle İmalat sektöründe oldukça gelişmiştir. Çin’de bulunan çok sayıda yabancı şirket bulunur. Güçlü alt yapısı sayesinde birçok iş koluna hizmet veren Çin çalışma olanakları ile de oldukça cazip bir yer haline gelmeye başlamıştır.

Bu yüzden özellikle girişimciler başta olmak üzere farklı dallarda çalışan insanlar tarafından tercih edilmektedir. İmalat sektörü, petrol, e-ticaret dünyası gibi birçok alanda, lider durumda olan Çin, sağladığı iş olanakları ile son zamanlarda pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Çalışma olanağı olarak Çin’e gitmeyi düşünen ya da iş birliği olarak Çin’le çalışan firmalar, Çin dili bilen kişileri tercih etmektedir.

Konuşan kişilerin dilin zor öğrenilmesi açısından oldukça zor olması, Çince bilen kişileri daha tercih edilebilir kılmaktadır. Günümüzde artık İngilizce bilmenin iş hayatında yetmemesi nedeni ile kişiler ikinci bir yabancı dil öğrenmektedirler. Bu dillerin en çok konuşulan diller olması ve geniş bir kullanım alanının olması kişiye avantaj sağlamaktadır.

İş dünyası haricinde Çin kültürü oldukça dikkat çekici ve farklıdır. Çin kültürüne meraklı olan kişiler, Çince öğrenmektedir. Aynı zamanda doğa güzellikleri ile insanları cezbeden Çin’de görebileceğiniz en güzel manzaralar bulunur. Kültürlerin öğrenilmesinde ise dilin önemi yadsınamaz. Bu nedenle kısa dönem turistik gezilerden önce işinize yarayacak birkaç cümle bilmek, seyahatinizin hem daha rahat hem daha eğlenceli geçmesini sağlar. Aynı zamanda ülkenin ana dilini konuşmak, orada yaşayanlar için oldukça da önemlidir.

Çince sağladığı avantajlar nedeni ile özellikle son dönemde kişilerin ikinci bir dil olarak tercih etmesini sağlamıştır.

Çince Nasıl Öğrenilir?

Konuşma ve yazma dilinin farklı olması, birçok dil grubunu içinde bulundurması gibi nedenlerden dolayıÇince öğrenmek oldukça zordur. Yazı dilinde tamamen farklı bir alfabe kullanılır ve kelimeler harflerin yan yana gelmesi ile oluşmaz. Her biri farklı karaktere sahip binlerce kelime bulunur.

Konuşma dili olarak da oldukça zor olan bu dil, Çince kursları ile ya da dil okulu gibi eğitimler ile öğrenilebilir. Fakat Çince kursları neredeyse yok denecek kadar azdır. Fiyat ve zaman bakımından da dezavantajları bulunur. Çalışan kişilerin kursa gitmek için vaktinin kısıtlı olması ya da kurs saatleri ile uyuşmazlık yaşanması gibi nedenlerden dolayı tercih edilemeyebilir.

Dil okulları ise dil öğrenimini kolaylaştıran eğitim yollarından bir tanesidir. Özellikle öğrencilerin seçtikleri dil okulları, oldukça fazla bir maliyet gerektirebiliyor. Daha çok İngilizce için tercih edilen dil okullarında, ayrıca uzun bir zaman dilimi gerekiyor. Dil okullarında eğitimin bu kadar başarılı olmasının nedeni ise yabancı dilleri kendi ana dili gibi konuşan öğretmenler tarafından ders verilmesi ve o kültürün içinde yaşanılmasıdır.

Bunun gibi yöntemleri seçemeyecek olan ya da daha pratik ve kolay bir dil eğitimi isteyen kişiler için en uygun yöntem internet üzerinden Çince öğrenmektir. Dil öğreniminde farklı internet sitleri bulunmaktadır. Fakat Çince eğitim veren çok az kaliteli site bulunur. Bunlardan bir tanesi ise; https://preply.com/tr/çince-eğitimi/skype adresidir. Siteye girdiğinizde dünyanın pek çok yerinden öğretmenleri ve farklı dilleri bulabilirsiniz. Profesyonel öğretmenlerin bulunduğu sitede, öğretmenlerin eğitimlerini ve bilgilerini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda kurs saatleri de size göre düzenlenir. Bu sayede evinizden istediğiniz anda derslere bağlanabilirsiniz. Konuşarak dil öğrenmenin ise ne kadar etkili olduğu biliniyor. Klasik derslerden ziyade yüz yüze ve özel dersler ile pratik bir şekilde Çince öğrenmeniz mümkün. Çince öğrenmek için verilen adresi tercih edebilir ve öğreniminizi kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz.

prebly.png

Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/tr/blog/2017/12/21/ingilizce-telaffuzunuzu-gelistirmek-icin-en-etkin-yollar/