1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Çim serilince muhteşem güzellik ortaya çıktı
Çim serilince muhteşem güzellik ortaya çıktı

Çim serilince muhteşem güzellik ortaya çıktı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Yeni Stadında inşaat aşamasının yüzde 98'i tamamlandı.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG

Diyarbakır'ın Yeni Stadyumuna sayılı günler kaldı, önümüzdeki sezona yetiştirilecek olan Türkiye'nin en modern stadlarından biri olan Stadyumda, iç ve dış aydınlatmalar ve  çim serme işlemleri tamamen bitirildi.
TOKİ tarafından üstlenilen ve Yıldızlar İnşaat Tarafından yapımı devam eden Türkiye'nin sayılı en modern stadlarından biri olacak olan 33 Bin seyirci kapasiteli Diyarbakır Stadında İnşaatın yüzde 98'i tamamlandı.

Diyarbakır'ı simgeleyen Karpuz Modelinden esinlenerek oluşturulan dış görünüm ve konfor açısından Türkiye'nin en iyi stadlarından biri olan Diyarbakır'ın Yeni Stadı, Kayapınar İlçesi Üçkuyular Mevkinde 158 bin 353 metrekare alanda yapımı devam ediyor.

Yeni Stadyumun dış cephe kaplamaları tamamen bitme aşamasına geldi. Tribünlere Yeşil-Kırmızı renklerde ki koltuk montajları ve DİYARBAKIR yazısı monte işlemleri tamamlandı.

ÇİM SERME TAMAM

33 Bin Seyirci kapasiteli 6 katlı dev Stadyumda, saha zemini için yerden ısıtma ve drenajı bitirildi. Saha zemini doğal çim serme çalışmaları tamamlandı. Zeminde yerden ısıtma ve yağmura karşı Avrupanın en iyi drenaj sistemi kullanılan Yeni Stadyumda Çim serme sonrası tamamen bakıma alınan doğal çimler için özel bir ekip görevlendirildi. Bu aşamadan sonra çok yakında kale direkleri ve saha çizim işlemleri başlayacak.

Yeni Stadın tiribün üstleri tamamı kapalı olan, içerisinde restoranlar, kafeteryalar, VİP salonları, Canlı yayın bölümleri, basın locaları,  çeşitli mağazalar ile spor aktivitelerinin yapılabileceği salonlar ve kapalı otopark yer alıyor. 

84 otobüs ve 306 engelli özel otoparkı dahil toplam 2340 aracın rahatlıkla park edebileceği otoparklar.  ayrıca engelli vatandaşlar için özel olarak tasarlanmış otoparka açılan bölümlerden 21 adet özel  engelli asansör sistemi.

Stadyumda kadın ve erkekler için ayrılmış toplam 31 adet engelli  tuvaletine ek olarak toplam 558 Tuvalet, 28 Mescit, 20 adet bilet satış noktası bulunuyor.

Yetkililer, uluslararası FİFA ve UEFA standartlara uygun yapılan stat inşaatında yaklaşık 400 kişinin geceli güzdüzlü çalıştığını belirtirken,stadyumun açılışından itibaren artık uluslararası müsabakalarında Diyarbakır'daki yeni stadyumda oynanabileceğini söyledi.Çok büyük bir açılışın planlandığı Diyarbakır Arena'ya çok üst düzeyde katılım olacağı ve TFF tarafından büyük bir final organizasyonunun planlandığı kaydedildi.

DİYARBAKIR STADI

Diyarbakır'ın Yeni Stadının isim tartışmaları için taraftarlar tarafından bir çok isim öne sürülürken, Hükümetin yabancı kökenli Arena gibi isimlerin hiç bir stada verilmeyeceği kaydedilirken,  özellikle Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ismi için taraftarlar yoğun bir kamuoyu oluşturulmuştu. Ancak edinilen bilgilere göre, Yeni Stad için öne sürülen isimlerin yerine kenti tamamen kucaklayacak olan "Diyarbakır Stadı" İsminde karar kılındığı öğrenildi.