1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Camiler ve din görevlileri haftası
Camiler ve din görevlileri haftası

Camiler ve din görevlileri haftası

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, camilerin toplumun temel yapı taşları olduğunu belirterek, ''Camileri korumak, gelişmelerine katkı sunmak toplumdaki tüm bireylerin görevidir'' dedi.

A+A-

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle yazılı açıklama yapan Evsen, camilerin hazreti peygamber döneminde ilim, irfan ve yönetim birimi olarak kullanıldığını, bunun daha sonraki dönemde de benzer şekle yakın bir tarzda devam ettiğini bildirdi.

Evsen, günümüzde bu yapısından uzaklaşmış olan camilerin tekrar eski hüviyetine kavuşturulması gerektiğini, cami ve toplum kaynaşmasının toplumda eski saygı ve sevginin de geri gelmesi noktasında katkı sunacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Din görevlileri, toplumda farklı bir konumdadırlar, onların saygınlığı kitleleri etkilemektedir. Din görevlileri düğünden, sünnete, yasından mevlidine kadar birçok zamanda çevresindeki cemaatle iç içedirler, görev saati tanımı olmayan görevlilerimiz halkımızın her daima yanında olmaktan gurur duymaktadırlar. Bu vesileyle halkımızın ve din görevlilerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nı tebrik ederim.''