1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bu Vali kentin kaderini değiştirecek'
'Bu Vali kentin kaderini değiştirecek'

'Bu Vali kentin kaderini değiştirecek'

DİYARBAKIR - Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun bugünkü konukları DİKTUMDER Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri oldu.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG ÖZEL HABER

Diyarbakır'a atanmasının ardından kente büyük heyecan ve hareket getiren Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun bugünkü konukları, Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu ve Yönetim Kurulu üyeleriydi.

Diktumder Yönetimini çok sıcak bir ilgiyle karşılayan Vali Güzeloğlu'na, Dernek Başkanı Kenan Aksu Derneğin Kuruluş amacı ve tanıtım çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 

2-143.jpg

 

BU VALİ İLE KENTİN KADERİ DEĞİŞECEK

10 Yıllık bir Dernek olmalarına karşın, Diyarbakır'da bugüne kadar ilkleri yaşatan çalışmalar ve tanıtım yaptıklarını ifade eden Aksu: "Burası Medeniyetin doğduğu Peygamberler ve Sahabeler kentidir.  Dernek Yönetimi olarak bugün Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret ettik. Açıkcası beklentilerimizin çok üzerinde, bir o kadar bizleri heyecanlandıran bir görüşme oldu. Sayın valimiz kentimize bakış açısı, düşüncelerini bizlere aktradı, bu anlamda çok olumlu bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Sayın valimizin daha önce görev yaptığı kentlerde çok olumlu izler bıraktığı, üstün devlet tecrübesi olduğunu biliyoduk. Bugün kendisi ile görüşmemizden sonra Diyarbakır Kenti için büyük bir şans ve bu kentin kaderini değiştirecek bir vali olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

Diyarbakırımız 36 Medeniyete ev sahipliği yapmış, 10 Bin yıllık büyük bir tarihi geçmişi olan Peygamberler Sahabeler Kentine yakışır bir Valimiz olduğu için mutluyuz. Bu kente hizmeti ibadet gören bir anlayışla görev yapan, elini taşın altına koyacak tüm kesimlere kapısını sonuna kadar açmış bir anlayışla karşılandık. Bu açıdan çok mutlu olduğumu söyleyebilirim.

2014 YILINDA YAPILAN FESHANE TANITIM GÜNLERİ

DİKTUMDER olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız hakkında bilgiler sunduk. Diyarbakır Tarihinde bir ilk olan, 2014 Ylında  İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz Feshane  Tanıtım Günleri, yine derneğimiz öncülüğünde  gerçekleştirdiğimiz tanıtım çalışmalarımızla ilgili Sayın Valimize bilgiler verdik.

Derneğimizin tek amacı bir çok medeniyete ev sahipliği yapan, her taşın altından tarih fışkıran Diyarbakırımız Dünyada eşsiz açık hava müze konumundadır. Böylesi bir kente Dünya çapında bir marka yaratabilmek adına, bir çok projelerimiz var. Bizim amacımız Devletimizin bu projeleri bürokrasi hantlallığı ile değil, canı gönülden desteklemesi ve sahip çıkmasıdır. Bu anlamda Sayın Valimizin Diyarbakır'da hizmet etmesi kent adına gelecek açısından büyük bir şanstır..  

TAŞ EVLER YOK OLMASIN YAŞATILSIN

Sayın Valimizi hizmet aşkıyla görev yapan bir anlayışta görmekten dolayı çok mutluyuz. Diyarbakırın dünyaca ünlü tarihi taş evleri bir bir yok oluyor. Dernek olarak Taş Evlerin korunması yaşatılması, gelecek nesillere bu kültürün emanet edilmesi için, Dernek Merkezi olarak Sur İçinde Kültür Evini hayata geçirdik. Daha sonra bir çok taş ev restore edildi, bu kültürün yaşatılması bir anlamda sağlandı. Sayın valimizi en kısa sürede Kültür Evinde ağırlamaktan onur duyacağız." dedi.

Etiketler :