1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölgenin ilk Harita Mühendisliği bölümü Diyarbakır'da açıldı
Bölgenin ilk Harita Mühendisliği bölümü Diyarbakır'da açıldı

Bölgenin ilk Harita Mühendisliği bölümü Diyarbakır'da açıldı

DİYARBAKIR - Doğu ve Güneydoğu'nun tek Harita Mühendisliği bölümü Dicle Üniversitesinde açıldı.

A+A-

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Harita, İmar, Şehircilik, Coğrafi Bilgi Sistemleri, alt yapı ve mühendislik projelerinin; etüt, planlama ve uygulamasında vazgeçilmez disiplin olan Harita Mühendisliği Lisans Bölümü, Mart 2017 tarihinde YÖK kararı ile açıldı.

 2017-2018 Eğitim - Öğretime başlaması planlanan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde ilk olan ‘Harita Mühendisliği Bölümü’ Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde açıldı.

 İlk etapta 40 öğrenci ile eğitime başlayacak olan Dicle Üniversitesi harita Mühendisliği bölümü ile ilgili olarak açıklama yapan Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan KAVAK, “Doğu ve Güneydoğu’da kırsal nüfus hızla azalmakta olup kent nüfusları da aynı hızla artmaktadır. Mezunlarımız bölgemizin ihtiyacı olan imar ve şehircilik faaliyetlerinde imar uygulamalarında (düzenli ve planlı kentler oluşturmak için), sulama, enerji, madencilik, ulaştırma ve alt yapı gibi herkesi yakından ilgilendiren projelerde çalışacaklardır. Bölgemizde bu tür mühendislik faaliyetleri günümüzde de devam etmekte olup gelecekte de artarak devam edecektir.

Üniversitemiz yetiştireceği yetenekli harita mühendisleri ile bölgemizin kalkınma ihtiyacı olan kalkınma hamlesine bir katkı daha yapacaktır. Bölge üniversitesi niteliğinde olan Dicle Üniversitesi bu görevi layıkıyla yerine getirecektir.

Uygulama projelerinin ortasında bulunan Diyarbakır Dicle Üniversitesi bu eğitim için gerek şehir gerekse de üniversite kadroları ve fiziki eğitim mekânları ile son derece elverişlidir. Öğretim ve staj aşamalarında uygulamacı kurumlarla yakın işbirliğine gidilecektir. Mezun edeceğimiz mühendisler başta belediyelerimiz olmak üzere neredeyse tüm kamu kurumlarında ve özel sektörde büyük bir açığı gidereceklerdir. " dedi