1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Biz bu oyuna Gelmeyeceğiz!
Biz bu oyuna Gelmeyeceğiz!

Biz bu oyuna Gelmeyeceğiz!

DİYARBAKIR - Amedspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, yaklaşık 3 yıldır taraftarlara uygulanan yasaklara isyan etti.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG

Futbol dünyasında hiç bir ülkede henüz bir benzeri olmayan bir uygulama ile karşı karşıya olan Amedspor'a, hiç bir yasal cezası olmamasına rağmen il ve ilçe güvenlik kurullarının neredeyse her hafta alınan yasak kararları nedeniyle  42 haftadır deplasman yasakları konuluyor.

Amedspor uygulanan bu yasakları anayasanın eşitlik ilkesine, futbolun ruhuna aykırı olduğunu savunmasına rağmen artık yeter diyerek Sivas Belediyespor karşılaşmasına çıkmamış, akabinde TFF Kulübü 3-0 hükmen mağlup ve eksi 3 puan cezası vermişti.  Dün oynanan Bodrumspor karşılaşmasına da çıkmadığı takdirde TFF tarafından küme düşürülmesi söz konusu olan Amedspor, sahaya "Futbol Taraftarla Güzeldir" pankartıyla çıktı. Sahadan 2-0 galbiyet alarak, beklentilere kapak yaparcasına 3 puanın sahibi olarak döndüler.

NEREYE KADAR BU YASAKLAR
Edemen yaptığı sitem dolu açıklamada Türkşye'de bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir ceza ile karşı karşıya olduklarını belirterek, "Yasak yasak yasak, nereye kadar ne zamana kadar. Kimi kimden koruyacaksınız, kimi kimden koruyacaksınız, ya görmüyorsunuz ya da ufkunuz buna müsait değil. Devlet adamı olmak ayrıştırıcı ve ötekileştirici olmak ve yok saymak değil."

DEVLET ADAMLIĞI BU DEĞİL
Edemen açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Görünen o ki, size yanlış anlatılmış ya da alt beyin bunu yanlış anlamak istemiş. Devlet adamı olmak bireyleri, toplumları ve halkları birleştirmeyi gerektirir. Kültürleri kaynaştırmayı gerektirir. Hele buna vesile olan spor ve hatta futbolsa yeme yanında yat cinsinden. Tam da ballı kaymak yani. Size devlet adamı olarak sadece bunun gereğini yapmak kalıyor, yani koşulları uygun hale getirmek için varsınız, asli göreviniz o. Ama siz ne yapıyorsunuz az önce yukarıda saydıklarımın tam tersini yapıyorsunuz ve zorlayarak yukarıda saydığım toplumsal kavramları karşı karşıya getirmeye çalışıyorsunuz. Olmaz olmaz sayın devlet adamları, siz devleti aciz duruma düşürmek için, biz güvenliği sağlayamıyoruz diye maaş almıyorsunuz, bunu anlayın artık. Ne Amedspor ne de Amedspor sevdalıları korkulacak bir şey değil, emin olun buna. Hatta amedspor kulübünden ve taraftarından alacağınız çok güzel dersler var. İnsanlık var, hoşgörü var, centilmenlik var, samimiyet var ve en önemlisi( siz anlamazsınız ama ) halkların kardeşliği var.

BODRUMSPOR ÇİÇEKLERLE KARŞILADI
Bu insan yaşamında ve gelişmiş toplumlarda çok önemli bir kavramdır ‘’halkların kardeşliği’’. Bakın siz yasak koydunuz ama Bodrumsporun güzel taraftar gurubu otelimize kadar gelip sizin yapamadığınızı yaptı ve bize hoş geldiniz dediler,  Bizlere çiçek verip, kucak açtılar, ve en önemlisi biz kardeşiz dediler. Bizi Amed’te güzel karşıladınız, ağırladınız ve yolculadınız dediler

BİZ BU OYUNA GELMEYECEĞİZ
Sayın devlet adamı siz belki bilmezsiniz ama biz hep böyleyiz. Bizim için misafir kutsaldır. Allah sizin de kalbinize, ufkunuza ve devlet adamlığınıza merhamet versin. Biz yine çıkıp herşeye rağmen dik durup bütün baskılara rağmen topumuzu oynayacağız, kendimizi ezdirmeyeceğiz, yapmak istediğiniz oyuna gelmeyeceğiz ve siz istemezseniz de bu mücadeleye devam edeceğiz. Siz amedsporu kabul etmek zorundasınız. Amedspor bu halkın gerçeğidir, gururudur ve yaşam biçimidir. Biz başımızı kaldırıp uzaklara, daha uzaklara sizin göremediğiniz gerçekliğe bakmaya devam edeceğiz." dedi.