1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bir dönem kapandı: Deniz Naki dosyası
Bir dönem kapandı: Deniz Naki dosyası

Bir dönem kapandı: Deniz Naki dosyası

DİYARBAKIR - 5 yıl süren Türkiye macerasında başarılı futbolunun yanında neler yaşandı, çeşitli saldırılara maruz kalan, terör suçlamasıyla ilgili hapis cezası alan Amedspor'un Alman patentli Kürt oyuncusu Deniz Naki Türkiye'ye kesin dönmeme kararı aldı.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG

1989 doğumlu olan Deniz Naki, Almanya'nın köklü Kulüplerinden Leverkursen altyapısında yetişen, sonrasında Rot Weiss Ahlen, St Pauli,  SC Paderborn gibi Alman Kulüplerinde oynadıktan sonra 2013-2014 sezonu başında 3 yıllık bir sözleşmeye imza atttı ve Gençlerbirliği Kulübüyle anlaşarak Türkiye'ye geldi. 

ANKARA'DA SALDIRI OLAYI

Bu kulüpte taraftarlarla arasında sürekli sorun yaşayan Deniz Naki o dönemler şahsi sosyal hesabından terör örgütü IŞİD karşıtı paylaşımlarına tepki  nedeniyle Ankara'da 3 kişinin saldırısına maruz kalmış, sonrasında Süper Lig ekibiyle olan sözleşmesi fesh edilmişti. 

naki.jpg

Senin gibileri burada istemiyoruz
Deniz Naki saldırıyla ilgili olarak  “Ben Dersim doğumluyum, Tunceli değil. Ve bunun %100 arkasındayım” sözleriyle gündeme gelen Naki,  “Üç kişi yolumu kesip bana defolup gitmemi söyledi. Kulüpte benim gibilere ihtiyacı olmadığını ve bunun ‘ilk uyarı’ olduğunu belirtip tehdit ettiler” dedi.

Naki, ayrıca 2015’te Sur, Şırnak, Cizre ve Nusaybin’de operasyonlar sürerken yaptığı açıklamalar nedeniyle ‘terör propagandası’ suçundan 1.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

1176.jpg

Devre arasında Almanya'ya ailesinin yanına giden Deniz Naki bu kez bu ülkede silahlı saldırıya maruz kalmış, Türkiye'ye dönüp dönmeyeceği muammaya dönmüştü. Sonrasında Naki’nin avukatı Stephan Kuhn, Der Spiegel dergisine Deniz Naki’nin Amedspor ile sözleşmesini bitireceğini ve Almanya’da kalacağını açıkladı. Avukat Kuhn, Deniz Naki’nin kararı alırken ailesi ve yakınlarına danıştığını da belirtti.


 'Deniz Naki'nin işi siyasi söylemlerde bulunmak değil'
Amedspor Kulübü Başkanı Nurullah Edemen, bir süre önce Almanya'da silahlı bir saldırıya uğrayan ve sosyal medyada Türkiye'ye geri dönmeme kararı aldığı iddia edilen futbolcuları Deniz Naki ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Pek iletişim kuramadık maalesef. Biz de birçok gelişmeyi basından, sosyal medyadan takip ediyoruz. Sosyal medyadan duyuyoruz ki, Deniz Naki Diyarbakır'a gelmemekle ilgili bir karar almış ama bize tebliğ etmedi. Sezon sonuna kadar bir sözleşmemiz var ama bu koşuldan sonra ne olacak, bunu da takip ettireceğiz."
Edemen, Deniz Naki'nin, "sporcu kimliğiyle çerçevesinde kalmasının" daha doğru olacağını düşündüğünü belirtti, "Onun işi siyasi söylemlerde bulunmak değil" dedi.

TFF ise Deniz Naki'yi farklı zamanlarda yapmış olduğu açıklamalardan dolayı "ayrımcılık ve ideolojik propaganda yaptığı" gerekçesiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etti.