1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Benim gencim Diyarbakır’da iş istiyor"
"Benim gencim Diyarbakır’da iş istiyor"

"Benim gencim Diyarbakır’da iş istiyor"

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda 17 ilçede görev yapan mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

A+A-

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından "Muhtarlar Buluşması" etkinliği düzenlendi.

“Bedelini çocuklarınız ve çocuklarımız ödüyor.”

Muhtarlara hitaben bir konuşma yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu şunları söyledi "Burada bütün muhtarlara bir kez daha hem insani hem imani hem de hukuki mesuliyetimiz doğrultusunda bu meseleye sahip çıkmanızı istiyoruz. Bu meselenin hiçbir şekilde ihmal, eksiklik ve boşluk götürür bir tarafı yok. Bedelini çocuklarınız ve çocuklarımız ödüyor. Milletimiz ödüyor. Zehirledikleri ve tuzaklarına düşürdükleri her bir gencimizin ve bireyimizin üzerinden kazandıkları ile bu milletin geleceğini tehdit eden ve yok etmek isteyen terör örgütlerine finans sağlanıyor." 

 “Bu tehdidi yok etme kararlılığındayız.”

Diyarbakır'da çok büyük bir kararlılık sergileniyor. Başkanlığımda her ay yaptığımız mücadele ve değerlendirme toplantısında ortaya çıkan sonuçlar gösteriyor ki hamdolsun Diyarbakır, bu kararlılığı bugün çok net bir şekilde sergiliyor. Sivil toplum, ekonomik kesimin ve reel kesimin temsilcileri de bunu sahipleniyor. Ticaret ve sanayi odamız sadece bunun için bir komisyon kurulması kararı aldı. Bütçe ayırdı. Esnaflarımız ve bütün başkanlarımız meselenin hassasiyetini çok üst düzeyde sergiliyor. 

Diğer bir gündem maddemiz ise biraz önce değerli Büyükşehir Belediye Başkanımın sizlere yaptıklarını değil ancak zamanın elverdiğinde aktardıklarını sunduğu insanlığa hizmet anlayışının tevazu etmesi köyden kente, kırdan şehre, doğumdan ölüme kadar insanı kucaklayan bir hizmet bütünlüğünü Diyarbakır’ımızda son iki yılda gerçekleştirilmiş projelerin paylaşılması. Devlet ve devlete ait bütün kurumlar, kaynaklar ve imkanlar millet için vardır. Millete hizmet etmek için vardır. -

 

 “Hiç kimse bu büyük kutlu yürüyüşü durduramayacaktır.”

Her kesimin her kişinin her meselenin üzerine giden çözmeyi amaçlayan halkı ile bütünleşen bir idarenin Diyarbakır'a iki yılda kazandırdıkları ortada. Şimdi soru şu bunlar ‘İsteyince Oluyor' diyor Cumali Bey, peki niye olmamış bugüne kadar? Çünkü istenmemiş. Bu kaynaklar millete ve milletin hizmetine tahsis edilmemiş de onun için. Bakın iki senede 2000 kilometre yol yaptık, dedi. Yani yılda 1000 kilometre. Diyarbakır'ın 17 ilçesinin toplam yol ağı toplam 6000 kilometre.

Şimdi Cumali Bey anlatırken ben düşünüyorum, eminim siz de düşündünüz. Her sene bu kalitede bir yol yapılabiliyor ise geride ki 17 yılda 1000x17=17 bin kilometre eder. Yapılan yollar nerede? Cumali Bey, bir kuruş borç almadığını, dışarıdan da kaynak ve imkan almadığını ifade etti.

17 ilçenin en az 3-4 muhtarları ile toplantımızı yaptık. Tutanaklar alındı. Talep nedir? Milletin sizden talebi nedir? Sizi seçen insanın talebi nedir? Şüphesiz başta yol geliyor, su geliyor, altyapı geliyor, sulama geliyor. Peki şimdi hesap ortada.

Cumali Bey diyor ki iki yılda yaptığım bu. Daha bunun içine 160 kilometre sıcak asfalt dahil değil. İnsanı şaşırtan otoban kalitesinde ki yollar dahi değil. Sadece yolu konuşuyorum. Tercih nedir çok açık. Tercih hizmettir, hizmeti yapanı tercih etmektir. 


160 Milyon Türk Lirası altyapı yatırımları doğrudan Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır'a bu anlamda hediye ettiği ve tahsis ettiği kaynaklar 25.000 kişilik net sanayide doğrudan istihdam sağlayacak ve en geç iki yıl içerinde Diyarbakır ile buluşacak. Organize Sanayi Bölgemizin altyapı ihalesinde yaklaşık 50 milyon tutarındaki ödeneği temin edildi, ihalesi yapıldı, yer teslimini yaptık ve inşaatı başladı. En az bu 5000 istihdam demek. Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Altyapı ihalesi yapıldı. 20 milyon tutarındaki bu ihale sonucunda yer teslimi yapıldı ve inşaat başlıyor. Bu ne demektir tekstilde en az 15.000 kişilik bir istihdam. 2. Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliği Sanayi Bakanlığı'nın bugüne kadar gerçekleştirdiği en kısa süre içerisinde gerçekleşti. Sayın Bakanım onayladı ve kurulmuş oldu. Burada da 10.000 kişilik bir istihdamımız var. Daha bunun içerisine 100 milyon tutarındaki Diyarbakır Havalimanının ek pist ihalesi dahil değil. 1 milyar yani 1 katrilyon tutarındaki Silvan Barajı'nda ek ödenek dahil değil. Nedir bunlar? Bir büyük değişimin habercisi. Diyarbakır hak ettiği beklediği ve sahip olduğu zenginliklere kavuşmak ve artık bu iddiasıyla dünyanın gündeminde huzurla, kardeşlikle, kalkınma ile ve gelişmeyle anılan bir il olma yolundadır. Bunu hiç kimse engelleyemeyecektir. Buna dönük hiç kimse bu büyük kutlu yürüyüşü durduramayacaktır.  Çünkü Diyarbakır insanı her şeyin en iyisini hak ediyor. Dokunuyoruz. Koşuyoruz. Her birinin yüzünde artık barışın kardeşliğin gelişmenin arzusu ve isteği var.

 “Kalacak olan kubbede hoş bir sada olmak”

Benim gencim Diyarbakır’da iş istiyor, benim insanım Diyarbakır'da kalkınma istiyor. Bunları sağlamak adına söyleyecek olanların milletin karşısına çıkması gerekiyor. Sunacak heybesinde bunlarla çıkması gerekiyor. Yılların ertelenmişligi, ötelenmişliği ve ihanetinin değil halka hizmeti hakka hizmet bilenlerin Diyarbakır'da buluşması gerekiyor. İşte çiçek gibi bahçeler, yollar, huzura açılan çalışmalar, doğumdan ölüme insanı kucaklayan yaklaşımlar ve özünde insana hizmeti merkez alan bir anlayış.” dedi.

‘Muhtarlarımız halkın sesi’

Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı. Muhtarların önemli bir görev ifa ettiğini belirten Başkan Atilla, "Kurumlarla halkın arasındaki köprü görevini gören muhtarlarımız aynı zamanda halkın sesi, bizlerin de mesai arkadaşıdır. Vatandaşlarımızın dertlerine, tasalarına; sevinçlerine ve mutluluklarına ortak olan, beklentilerini ve ihtiyaçlarını devletimize iletme noktasında etkin rol oynayan muhtarlarımız, devletle milletin bütünleşmesinin temel harcını oluşturmaktadır" dedi.

Kadim şehrimize hizmet etmekten onur duyduğunu belirten Başkan Atilla, şöyle konuştu: "Diyarbakır Büyükşehir Belediyemizde göreve başladığımız ilk günden itibaren Peygamberler ve Sahabeler Şehrimize hizmet etmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bu mübarek şehre ve bu şehrin kadirşinas insanlarına hizmet etmeyi şerefli bir görev olarak görüyoruz. Diyarbakır’ımızın hak ettiği hizmetleri vatandaşlarımıza sunarken; açıklık, şeffaflık, hesap verebilirlik, adil ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak hiç kimseyi ötekileştirmeyen belediyecilik anlayışımızla gerçekleştiriyoruz. Bu hizmetlerimizi sunarken ilk günden bu güne kadar hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesin sesine kulak verdik ve tüm çalışmalarımızı buna göre programladık."

"Bütün hizmetlerimizin merkezine her zaman insanı koyduk ve insan odaklı projeler gerçekleştirdik." diyen Başkan Atilla konuşmasına şöyle devam etti: "Tüm yaptığımız hizmetleri gerçekleştirirken bu hizmetlerimizin felsefesini oluşturan “İşimiz Gücümüz Diyarbakır” ve “İsteyince Oluyor” sloganlarımız da doğmuş oldu. Şehrimize yaptığımız hizmetlerimizin özünde istişare kültürü yatmaktadır. Bu istişareleri yaparken sesine en çok kulak verdiğimiz kesim değerli muhtarlarımız olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere; “Demokrasimizin temel taşı, milletimizin güzide temsilcisi ve hizmetkarı olan muhtarlarımızı” daima önemsedik."

‘Muhtarla sürekli istişare halindeyiz’

Belediye olarak sürekli muhtarla istişare halinde olduklarını belirten Başkan Atilla, "Bunun da nişanesi olarak Büyükşehir Belediyeleri arasında muhtarlıklarla ilgili birimi olmayan Belediyemizde; Muhtarlıklar Daire Başkanlığını kurduk. Muhtarların taleplerine kurumsal anlamda çözümler getirmeye gayret ettik. Bilinmelidir ki belediyemiz halkımızın ve devletimizin bize emanetidir. İçerisinde yetiştiğimiz kültürün bize kazandırdığı anlayışla emanetin kutsi yükünü omuzlarımızda hissederek bu emanete sahip çıkmaya ve kaynaklarımızı kuruşu kuruşuna kıymetli hemşehrilerimizin hizmetinde kullandık" dedi.

Şeffaf Belediyecilik anlayışla hareket ettiklerini belirten Başkan Atilla, "Yüce milletimizin ve devletimizin bize kazandırdığı yönetim ahlakı ile sunduğumuz hizmetlerin yanında, belediyemizden yönetim anlayışımızla taban tabana ters olan toplumsal çıkarlardan çok bireysel çıkarları ön plana alan hiç bir talep ve isteği yerine getirmediğimizi ve getirmeyeceğimizi bizim önceliğimizin devletimizin ve kıymetli halkımızın çıkarları olduğunu buradan tekrar altını çizerek belirtmek isterim. Bu şehrin kaynaklarını birilerine değil Diyarbakır'a ve bu şehrin insanlarına hizmet yolunda kullanmaya devam edeceğiz. Biz talimatı bir yerlerden değil; direk Diyarbakırlı Hemşehrilerimizden alırız ve hizmetlerimizi bu şehrin kadirşinas insanlarına sunarız." diye konuştu.

‘1 Milyar 250 Milyon Yatırım gerçekleştirdik’

Önemli yatırımları hükümetimizin desteğiyle hayata geçirdiklerini belirten Başkan Atilla, şunları söyledi: "2 yılda bu mübarek şehre ve aziz milletimize hizmet için sosyal belediyecilikten şantiye belediyeciliğine, altyapıdan üst yapıya birçok alanda kısa zamanda gerçekleştirdiğimiz projelerle toplam 1 Milyar 250 Milyon Yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımları yaparken siz değerli hemşehrilerimizin parasıyla yaptık; yani milletimizin parasını milletimize hizmet için harcadık ve bu hizmetleri Belediyemizi 1 Kuruş Borçlandırmadan fen ve sanat kurallarına göre gerçekleştirdik. Birileri gibi işleri yarım yamalak yapmadık. Huzur ve Güven Şehri olan Diyarbakır’ımızda Hemşehrilerimize hizmetlerin en iyisini ve en kalitelisini kısa süre içerisinde gerçekleştirmeye çalıştık. Diyarbakırımız ve Kıymetli Hemşehrilerimiz bunu fazlasıyla hak ediyor. Diyarbakır merkez başta olmak üzere 17 İlçe 1.042 Mahallemizde bir belediyenin yapması gereken hizmetleri sunmak için çaba sarf ettik." dedi.

Programa Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcıları Dr. Ahmet Naci Helvacı ve Remzi Oğuz Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutan V. Alb. Fatih Kılınç, kaymakamlar, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşların üst düzey yetkilileri ile 17 ilçeden çok sayıda muhtar katıldı.