1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bedirhan Akyol adaletsizliğe isyan etti
Bedirhan Akyol adaletsizliğe isyan etti

Bedirhan Akyol adaletsizliğe isyan etti

Bölgesel Amatör Lig 2. Grup'ta mücadele eden Yeni Diyarbakırspor'da kulüp başkanı Bedirhan Akyol görevinden istifa etti.

A+A-

Akyol, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, spor taban birliklerinin başındaki bazı kişilerin çeşitli yerlerden aldıkları icazetlerle çalışmalarını sürdürdüğünü savunarak, bu sayede kendilerinden bağımsız hareket eden kulüpleri ve o kulüplerin yöneticilerinin başarısız olması için çaba harcadıklarını savundu.

'İCAZETLE YÖNETİCİLİK YAPIYORLAR'

Görevinden istifa eden Yeni Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Bedirhan Akyol, spor taban birliklerine yönelik tepkisini yazılı açıklama ile sürdürdü. Spor taban birliklerinin başındaki insanların bazı kurumlardan aldıkları icazetlerle yola devam ettiklerini dile getirirken,bunların kendilerinden bağımsız eden kulüpleri ve o kulüplerin yöneticilerin başarısız olması için çaba harcadığına dikkat çekerek, 1986 yılından beri sporcu-yönetici-başkan olarak hizmet ettiği Yeni Diyarbakırspor'dan bu anlayış yüzünden ayrıldığını ifade etti.

'BU PARAYLA ZENGİNLER LİSTESİNDE OLURDUM'

Akyol, yazılı açıklamasında,”1986 yılında spor hayatıma başladım. Tarımspor kulübü 175 bin TL borç yüzünden kapanıyordu. 100 dönüm arsamı satarak o kulübü aldım. Arsanın bugünkü değeri 29 milyon TL'dir. 12 yıl aradan sonra köyümüz belde oldu. Tarımspor'u Kayapınar Belediyesi'ne hibe ettim. Sporu sevdiğim için 500 Evlerspor'u kurdum. Yıllarca sporcu yetiştirip parasız şekilde başka takımlara verdik. Bir gazeteci arkadaşımın teklifi üzerine kulübün adını Yeni Diyarbakırspor olarak değiştirdim. İsim değişikliğinden sonra hedef büyüttüm. Kulübü önce 2.Amatör'den 1.Amatör'e, oradan da Bölgesel Lig'e çıkardık. Geçen yıl Bölgesel Lig'de şampiyon olmamıza rağmen Play-Off finalinde mağlup olup 3.Lig'e çıkamadık. Geçen sezon 960 bin TL harcadık. Hiçbir zaman valilik, belediyeler ve resmi kurumlardan bir şey istemedik. Her şeyi kendi imkanlarımızla yaptık. 25 yılda yaklaşık 5 milyon TL'yi spora verdik. Bu parayla iş yapsaydık zenginler listesinde olurduk. Bunu sporu sevdiğimiz için yaptık.

'KAYAPINAR MAÇINDA KUMPAS YAPILDI'

Gelinen aşamada şaibelerle yolumuz kesilmek istendi. Kayapınar Belediyesor maçının hakemi Serkan Varol  bunu açık bir şekilde yapınca spordan çekilme kararı aldım. Kumpas  kurularak Yeni Diyarbakırspor'un sahada biçilmesi için her şeyi önceden ayarlanmıştı. Bunun bir başka örneği de Diyarbakırspor'un yok edilmesidir. Diyarbakırspor'un yok edilmek isteyen anlayış Yeni Diyarbakırspor'u da istemiyor. Bu anlayış 15 yıldan beri babadan oğla geçmek şekliyle  spor taban birliklerinin başında devam etmekte olup,bazı kurumlardan aldıkları icazetlerle sürdürdükleri görevlerinde sporu kirletmişlerdir. Bu kirliliğin içinde yer almamız mümkün değildir.

'BELEDİYE PERSONELİ GİBİ ÇALIŞIYORLAR'

Bunlar aynı zamanda belediyelerin bir personeli gibi çalışmaktadırlar. TÜFAD Başkanı, Kayapınar Belediyespor'un bu yılki kadrosunu kuran kişidir ve bu şahsa TFF görev yazmaktadır. Her Diyarbakır kulübüne eşit olmaları gerekenler maalesef sahipsiz kulüplere haksızlık yapmaktadırlar. TFF yönetimine çok teşekkür ediyorum, ileriki zamanlarda futbola çok katkıları olacaktır. Başta sayın Yıldırım Demirören ve hemşerimiz Edip Eren'e güvenim sonsuzdur. Benim kızgınlığım memleketime sahip çıkmayan spor taban birliklerinedir. Özellikle sayın Edip Eren'e ,Diyarbakır gençlerine verdiği değerden dolayı teşekkürü borç biliyorum. Diyarbakır halkı sporu kirleten anlayışla bir yere varılamayacağını bilmelidir.” dedi.