1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BDP'nin çağrısıyla bölgede 'yaşam durdu'
BDP'nin çağrısıyla bölgede 'yaşam durdu'

BDP'nin çağrısıyla bölgede 'yaşam durdu'

BDP'nin cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla yaptığı 'yaşamı durdurma' çağrısı nedeniyle Diyarbakır, Van ve Hakkari'de kepenkler açılmadı, çocuklar okullara gönderilmedi.

A+A-

BDP 'nin cezaevlerindeki PKK ve KCK tutuklularının 49. gününe giren açlık grevine destek için çağrı yaptığı “yaşamı durdurma eylemi” Diyarbakır 'da büyük destek buldu. Kentte sadece nöbetçi eczaneler açık. AKP 'li bir milletvekilinin dükkanının da kapalı olduğu öğrenildi. Polis, valiliğin kararı üzerine şehrin farklı bölgelerinde bir araya gelerek cezaevine yürümek isteyenlere müdahale ediyor. Kuruçeşme semtinde de yol kapatan çocuklar müdahale etmek isteyen polisi taşladı.

Valilik BDP'nin saat 12.00'de Diyarbakır Cezaevi bahçesinde yapacağı grup toplantısına izin vermedi. Ancak BDP'liler toplantının yapılacağını ve Genel Başkan Selahattin Demirtaş 'ın konuşacağını açıkladı. Ancak polis, cezaevi önünde çok yoğun önlem almış durumda ve kuş uçurtmuyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bugün okullara devam oranını yüzde 15 olarak açıkladı.VAN'DA YÜRÜYÜŞ YAPILACAK
Çağrının ardından Van ve Hakkari'de de kepenkler kapandı. Van'da, ana caddelerdeki işyerlerinin dışında, ara sokaklardaki işyerlerinin tamamı bu sabah açılmadı.. Kent merkezindeki okullarda boykot olmazken, kenar semtlerdeki okullarda ise ailelerin çocuklarını kısmen göndermediği görüldü.

Van'da, BDP'ye ait çadır önünde toplanacak olan kalabalık, buradan Akköprü Mahallesi'ne kadar yürüyecek. Eylemciler buradan da minibüslere binerek Erciş yolu üzerinde bulunan F Tipi Kaplı Cezaevi önüne giderek, basın açıklaması yaptıktan sonra oturma eyleminde bulunacak.HAKKARİ'DE HAYAT DURDU
Hakkari kent merkezi ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde ise hayat durdu. İşyerlerinin tamamı açılmazken, öğrenciler ise okullara gönderilmedi. Ailelerin büyük bölümü BDP'nin çağrısına uyarken, ailelerin bir bölümünün ise güvenlik endişesiyle çocuklarını okullarına göndermediği bildirildi. Özel otomobiller ile yolcu minibüsler de trafiğe çıkmadı.

Hakkari'nin merkez Bulvar Caddesi'nde bulunan Belediye binası önünde toplanacak grup, basın açıklaması yaptıktan sonra oturma eyleminde bulunacak. İlçelerde de basın açıklamaları yapılıp oturma eylemleri yapılacak. Polis ise kent merkezleri ve ilçelerde çıkabilecek olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri aldı.