1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'li kadınlardan, tencereli tabaklı protesto
BDP'li kadınlardan, tencereli tabaklı protesto

BDP'li kadınlardan, tencereli tabaklı protesto

DİYARBAKIR- BDP'li bir grup kadının, bazı cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla yapmak istedikleri meşaleli eyleme polis izin vermedi. Bunun üzerine kadınlar, ellerine aldıkları tencere, tabak ve kaşıkları birbirine vurarak durumu protes

A+A-

Demokratik Özgür Kadın Kadın Hareketi ve bir grup BDP'li kadının katılımıyla açlık grevlerine destek vermek amacıyla Cezaevi önünde meşaleli eylem yapılmak istendi. Aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de bulunduğu grubun meşaleli eylemine polis izin vermedi. Bunun üzerine kadınlar ellerine geçirdikleri, tencere, tava, tabak ve kaşık gibi materyaller ile eylem yaptı.

Ellerindeki metal mutfak malzemelerini birbirine vurarak ses çıkartan kadınlar, Kürtçe sloganlar attı. Polis, gruba dağılmaları için anons yaptı. Cezaevi önüne geçişlerine izin verilmeyen kadınlar, 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Yapılan oturma eyleminin ardından BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt kısa bir açıklama yaparak “Özgürlükten korkmayın, özgürlük herkes içindir. Bunu iyi biliyoruz AK Parti özgürlükten, özgür kadınlardan ve zindanların özgür olmasından korkuyor” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından kalabalık, grup sessiz bir şekilde dağıldı.