1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'den çekilme sinyali!
BDP'den çekilme sinyali!

BDP'den çekilme sinyali!

BDP, açlık grevleri nedeniyle çekilebileceği sinyali verdi

A+A-

BDP öneri sunmayınca, yeni anayasa komisyonu 'başkanlık' sistemi tartışmalarına sahne olacak 'yasama' bölümünün yazımına başlayamadı. BDP, açlık grevleri nedeniyle çekilebileceği sinyali verdi.

TBMM Uzlaşma Komisonu bünyesindeki Yazım Alt Komisyonu dün saat 10.30'da toplandı. Pazartesi günü öneri metinlerini TBMM Başkanlığı'na sunan AK Parti'nin yanı sıra dünkü toplantıya sadece CHP öneri metniyle geldi. CHP hem yasama hem de yürütme bölümüne ilişkin önerilerini, AK Parti gibi 'kapalı zarf' içinde komisyona sundu. MHP'li üyeler ise önerilerinin ana hatlarıyla hazır olduğunu ancak bir takım redaksiyonlar için kısa süreye ihtiyaç duyduğunu belirtti. BDP'li Ayla Akat Ata ise partisinin şu aşamada öneri sunmayacağını bildirdi.

Ata cezaevlerindeki açlık grevlerini anımsatarak “İçinde bulunulan şartlar çerçevesinde burada böyle bir çalışma yapmanın gerekliliği ve yararını MYK'mız değerlendirecek. Önerilerimizi komisyona sunmak için MYK'dan siyasi onay almamız gerekiyor” diyerek, Diyarbakır'da toplanan MYK'dan haber beklediklerini söyledi. Ata'nın bu sözleri diğer komisyon üyelerince, BDP'nin açlık grevleriyle ilgili sorunun çözülmemesi durumunda Uzlaşma Komisyonu masasından kalkabileceği sinyali olarak algılandı.

BDP'nin önerisini sunmaması nedeniyle, daha önce alınan karar nedeniyle, diğer partilerin önerileri de “kapalı zarfta” kaldı. Komisyonda 4 partinin önerisini sunmasının ardından partilerin birbirlerinin önerilerini görebilmesi kararı alındığı için, BDP de önerisini sunana kadar hiçbir parti, diğerinin önerisini göremeyecek. BDP'nin makul bir süre içinde önerilerini komisyona sunmaması halinde ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında Uzlaşma Komisyonu toplanarak, durum değerlendirmesi yapacak.

Yasama bölümü için partilerce hazırlanan öneri taslaklarına göre AK Parti “Başkanlık sistemi”, CHP ve MHP güçlendirilmiş parlamenter sistem, BDP ise “Bölgesel yönetim” öneriyor.

CHP'den Şükür maddesi

Uzlaşma Komisyonu'na yeni anayasanın “yasama” ve “yürütme” bölümlerine ilişkin madde önerilerini sunan CHP, AK Partili Hakan Şükür'ün özel bir kanalda spor yorumculuğu yapmasıyla başlayan tartışmaya nokta koyacak bir öneriyi de gündeme getirdi. CHP, milletvekillerinin ücretli ya da ücretsiz, kamu ya da özel sektörde hiçbir şekilde çalışmamasını önerdi. CHP ayrıca, cumhurbaşkanının yetkilerinin, kanunları onaylama yada veto etme, Bakanlar Kurulu'na gerektiğinde başkanlık etme gibi sembolik düzeye çekilmesini isterken, milletvekillerinin yargılanmasına ilişkin sistemin aynen cumhurbaşkanı için de geçerli olmasını önerdi. CHP, Milli Güvenlik Kurulu ve Devlet Denetleme Kurulu'nun kaldırılmasını da istiyor.