1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP ile polis arasında büyük gerginlik
BDP ile polis arasında büyük gerginlik

BDP ile polis arasında büyük gerginlik

Diyarbakır Valiliği'nin yasağına rağmen alternatif meydanda miting yapmak isteyen BDP'lilere polis müdahale etti.

A+A-

Diyarbakır'da büyük panik!

Diyarbakır'da BDP'lilerin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek vermek için bugün düzenlemek istediği mitinge valilik izin vermeyince, aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu milletvekilleri, valilik binasına gitti. İçeri girmek isteyen milletvekillerine sıkı güvenlik önlemleri alan polis izin vermeyince, arbede çıktı.

BAYDEMİR'DEN POLİSE: "ALLAH BELANIZI VERSİN, ŞEREFSİZLER”

Oynat

Mitinge izin verilmediği için Diyarbakır'ın bir çok bölgesinde olaylar çıkarken, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Altan Tan, Nursel Aydoğan, Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve ilçe belediye başkanlarının da içinde bulunduğu grup Diyarbakır Valiliği bahçesine girerek vali ile görüşmek istedi. Valilik merdivenlerine kadar çıkan grup içinde bulunan vatandaşlar polis tarafından gözaltına alınması tansiyonu yükseltti. Polisin gözaltına aldığı bir kişiyi gösteren Baydemir adeta çıldırdı. Baydemir, polislere sert tepki gösterip hakaretlerde bulunarak, “Allah belanızı versin, Allah sizi yok etsin, şerefsizler” diye bağırdı.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise kendi vilayetlerine girmek için bu yolu seçtiklerini söyledi. Tan, “Bu da bizim taktirimiz, kendi vilayetimizin içine giremiyorsak yazıklar olsun bize. Burası valinin babasının yeri değil, benim kapım benim.Gece yarısı da girerim, sabah namazında da girerim” diye tepkisini gösterdi


Diyarbakır Valiliği önünde toplanan kalabalık adına bir açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, mitingi neden iptal ettiğini valiye sormak üzere buraya geldiklerini söyledi. Demirtaş, “Cezaevinde devam eden açlık grevlerinin sonlanması için büyük bir çaba sarf ettik. İçeride ölüm orucuna yatanlar, dışarıda savaş bitsin, insanlar ölmesin diye bu direnişi yapıyorlar. Biz dün Adalet Bakanı ile ilgili bir görüşme yaptık. Bu görüşme de çözüm arayışının bir parçasıdır. Adalet Bakanı'nın yeterli olmasa da bu konu ile ilgili çabalarını görüyoruz. Biz bu görüşmeyi yaparken Diyarbakır Valisi, Diyarbakır mitingini engellemiş. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün mitingin yapılmasında bir sakınca yoktur demesine rağmen vali bunu engelledi. Şimdi biz buradan valiye sormak istiyoruz. Onun için buradayız. Amacının ne olduğunu yüz yüze kendisine sormak istiyoruz. Sen kimsin, kimden emir alıyorsun, kimden talimat alıyorsun? Diyarbakır valisi olmadığın net, o anlaşılmıştır. Halkın valisi değilsin, kimin valisisin onu öğrenmek için buradayız, cevabını alana kadar da burada olacağız” dedi.
Açıklamaların ardından polis ekipleri gazetecileri valilik bahçesinden çıkardı.