1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bayram kanlı aileleri barıştırdı
Bayram kanlı aileleri barıştırdı

Bayram kanlı aileleri barıştırdı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Başbuğ köyünde iki aile arasında 6 ay önce çıkan kavganın ardından yaşanan husumet, kanaat önderlerinin devreye girmesiyle son buldu.

A+A-

Yaklaşık 6 ay önce Çelik ailesi ile Barut aileleri arasında Silvan ilçesinde 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı kavganın ardından başlayan husumet, düzenlenen barış yemeği ile sona erdi. Kulp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Kulp İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Orhan Yurdakul, aşiret reisleri, Başbuğ köyüne yakın komşu köy muhtarlarının yoğun çabaları sonucu iki aile arasında barış sağlandı. İki aile fertlerinin Başbuğ köyü camisinde bir araya gelmesinin ardından ilçe yöneticileri iki ailenin de evine misafir oldu. Barış yemeğine Kaymakam Maraşlı, Jandarma Binbaşı Yurdakul ve beraberindeki heyetin yanı sıra yaklaşık 500 kişi katıldı.


Yemeğin ardından kısa bir konuşma yapan Kaymakam Maraşlı, “İnsan beşer olduğu için zaman zaman şaşıyor. Kardeşliğimizin ve birlik beraberliğimizin zedelendiği ufak tefek tatsızlıklar maalesef istemesek de yaşanıyor. Bu tür husumetlerin büyümeden insanlara zarar gelmeden önüne geçmek için çaba harcayanlara, emeği geçen herkese teşekkür ederim. İlçemizde bir iki husumet davası daha bulunmaktadır. Kanaat önderlerinden bu husumetleri de bitirmeleri için yardım bekliyoruz. Dilimiz, ırkımız, rengimiz farklı olsa da aynı bayrak altında yaşıyoruz ve aynı vatanı paylaşıyoruz. Hepimiz Müslümanız ve inancımız birdir. Bu kardeşlik sofrasında bir araya gelen iki aile fertlerini tebrik ediyorum” dedi.
İki aile, Silvan'da ikamet eden ve öldürülen şahsın ailesinin de barışa dahil edilmesi için çaba harcayacaklarını dile getirdiler.
(MT-RB-CC-Y)