1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başlar Barajı Sulaması ülke ekonomisine katkı
Başlar Barajı Sulaması ülke ekonomisine katkı

Başlar Barajı Sulaması ülke ekonomisine katkı

DİYARBAKIR – Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından GAP’ın Silvan Projelerinden olan ve bölge için büyük önem arz eden Başlar Barajı Sulaması’nda çalışmalar hızla devam ediyor.

A+A-

Proje tamamlandığında 38 bin 200 dekar zirai arazi suyla buluşacak. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Diyarbakır için önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerini kaydederek “2020 yılında tamamlamayı hedeflediğimiz Başlar Barajı Sulaması ile ülke ekonomisine yıllık 17 milyon TL katkı verilecek. Ayrıca 5 bin kişiye de doğrudan istihdam imkanı sağlanacak” dedi.

ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yapımı devam eden Başlar Barajı Sulaması ile ülke ekonomisine yıllık 17 milyon TL katkı sağlanacağını belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından GAP’ın Silvan Projelerinden olan ve bölge için büyük önem arz eden Başlar Barajı Sulaması’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Proje tamamlandığında 38 bin 200 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

ARAZİLER SUYA KAVUŞACAK

DSİ tarafından Diyarbakır’da inşa edilen Başlar Barajı Sulaması’nın ana su kaynağını Başlar Barajı oluşturuyor. Şubat 2017 tarihi itibariyle yapımına başlanan Başlar Barajı Sulaması’ndan 9 mahalle faydalanacak. Toplamda 38 bin 200 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.

ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 17 MİLYON TL KATKI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Diyarbakır için önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerini kaydederek “2020 yılında tamamlamayı hedeflediğimiz Başlar Barajı Sulaması ile ülke ekonomisine yıllık 17 milyon TL katkı verilecek. Ayrıca 5 bin kişiye de doğrudan istihdam imkanı sağlanacak” dedi.