1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başkent Ankara’da ‘Medeniyetin Başkenti’ tanıtılıyor!
Başkent Ankara’da ‘Medeniyetin Başkenti’ tanıtılıyor!

Başkent Ankara’da ‘Medeniyetin Başkenti’ tanıtılıyor!

DİYARBAKIR - Ankara’da düzenlenen ve Pazar günü sona erecek olan ‘Diyarbakır Tanıtım Günleri’nde binlerce yıldır medeniyetlere beşiklik eden kente dair ürünler ve kültürel değerleri sahneleniyor.

A+A-

 Açılış törenine aralarında TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. AKM’deki etkinliğin ilk gününde renkli görüntüler vardı.

Türkiye’nin başkenti Ankara, Diyarbakır Tanıtım Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan tanıtım günleri etkinliği Pazar gününe kadar devam edecek. Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Tanıtım Ve Kültür Vakfı’nın (DİTAV) organize ettiği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Ve Sanayi Odası (DTSO) ile kentteki belediyeler,sivil toplum örgütleri ve odaların da paydaşı olduğu etkinliğin ilk gününde açılış yapıldı.

Organizasyonun koordinasyonunu üstlenen Kayapınar Belediye Başkanı Ozan Balcı, alandaki çalışmaları titizlikle inceledi, eksiklerin anında giderilmesi için çaba gösterdi.

DEVLET ERKANININ İLGİSİ BÜYÜK OLDU

Açılış törenine TBMM Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Eski İçişleri Bakanları Abdülkadir Aksu, Necati Çetinkaya ve Efkan Ala, eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salim Ensarioğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, ilçe belediye başkanları, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, siyasi parti temsilcileri, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTB Başkanı Engin Yeşil, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, stk temsilcileri iş dünyası ve sanatçılar katıldı.

ÖZGÜR HABER TANITIM GÜNLERİNDE

Özgür Haber’e konuşan eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, tarih ve medeniyet kenti Diyarbakır’ın başkentte tanıtılmasının çok önemli olduğunu ifade ederek organizasyonda emeği olan herkesi kutladı. TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Diyarbakır’ın terör ve şiddetle gündeme gelmeyi hak etmediğini dile getirerek bu yüzden bu organizasyonu anlamlı bulduğunu kaydetti.

Diyarbakır Milletvekili ve Bakan Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin başkentinde tarih ve kültür kenti Diyarbakır’la ilgili organizasyon yapılmasının önemli olduğunu anlattı, bundan sonra bu tür etkinliklere ağırlık vereceklerini ifade etti.

“DİYARBAKIR İÇİN ÇOK ANLAMLI”

Devlet Eski Bakanı Mehmet Salim Ensarioğlu, organizasyonda emeği olanları tebrik etti.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise tanıtım günleri sayesinde Türkiye’nin bir çok bölgesindeki Diyarbakırlıların bir araya gelme imkanı ve yine çeşitli sektörlerin kendilerini tanıtma, kente dair kültür ve ürünlerin sahnelenme imkanı bulduğuna dikkat çekerek heyecan içinde bunları izlemeye geldiğini kaydetti.

HEM ALIŞ-VERİŞ HEM TANITIM

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kent olarak bu tür organizasyonlara fazlasıyla ihtiyaç duyduklarını dile getirerek aynı dayanışma ve kenetlenme ruhunu devam ettirmeleri gerektiğini anlattı.

Açılış töreninden sonra ziyaretçiler, AKM’de açılan stantları ziyaret ederek hem alış-veriş yaptı hem de kente dair ürünler hakkında bilgi aldı, incelemelerde bulundu.

Diyarbakır Türküleri Ve Halk Oyunları Organizasyona katılan Diyarbakırlı sanatçılar ve mahalli müzik grupları, Diyarbakır türküleri ile ziyaretçileri coşturdu. Kayapınar Belediyesi Halk Oyunları ekibi de yöreye ait folklor gösterilerini sunarak izleyenlerin alkışını aldı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da yaptığı konuşmada; kentin tarihi ve turistik değerlerine dikkat çekti.

Diyarbakır Tanıtım Günleri, Pazar günü sona erecek.