1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Başkan Kılıç’tan Nevruz Kutlaması
Başkan Kılıç’tan Nevruz Kutlaması

Başkan Kılıç’tan Nevruz Kutlaması

Kayapınar Kaymakamı ve Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

A+A-

Başkan Kılıç, mesajında şunları söyledi:   “Ülkemizin sahip olduğu köklü kültürü ve gelenekleri yanında, böylesi güzel günlerin ilham ettiği birlik, beraberlik ve kardeşlik sembolü, dünyanın en eski barış ve dostluk bayramlarından biri olan, baharın müjdecisi Nevruz’u hep birlikte kutlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz.

Dilimiz, dinimiz, etnik kökenimiz ne olursa olsun, hepimize, topraktan gelip toprağa döneceğimiz gerçeğini hatırlatan Nevruz, aramızdaki sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik duygularını, güçlendiren bir dönüm noktasıdır. Hoşgörüyü simgeleyen Nevruz, Orta Asya’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada binlerce yıldır aynı coşkuyla kutlana gelmektedir.

Ülkemiz ve bütün Türk dünyası, barış ve adaletin, insanlığın huzuru ve refahı için temel şart olduğunun bilinciyle, bizler birbirinden farklı kültürlere mensup insanlarla aynı coğrafyayı paylaşmış, etnik kökeni, dini, dili ve siyası görüşü ne olursa olsun, herkes bu ülkenin eşit haklara sahip asil ve özgür vatandaşlarıdır. Huzur, güven ve barış içinde farklılıkları zenginlik olarak telakki etmiş bir medeniyetin mirasçılarıyız.

Nevruz, milletimizin hasletlerini en doğru şekilde yansıtan, nesilden nesile aktarılması ve sahip çıkılması gereken en önemli kültürel zenginliklerimizdendir. Bizler aynı duvarı oluşturan tuğlalar misali, ayrılmaz bir bütünüz. Bu bakımdan, Nevruz kutlamalarının, günümüzde, tarihi mirasımıza, kültür ve medeniyetimize yakışır bir şekilde toplumsal barışımızı, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirecek adımlar atmaya, bir arada yaşama azmimizi kararlılıkla korumaya devam etmeliyiz. İnanıyorum ki, bugün yurdumuzun dört bir yanında neşe ve sevinç içinde kutlanacak olan Nevruz İnşallah dostluk ve kardeşlik bağlarımızın daha da güçlenmesine, birbirimize daha da kenetlenmemize vesile olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerimle, umudu, bolluğu ve bereketi müjdeleyen Nevruz gününü kutluyor, daha güzel günlerin başlangıcı olmasını temenni ediyorum”