1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bankalarda paranız olabilir, tıkla kontrol et
Bankalarda paranız olabilir, tıkla kontrol et

Bankalarda paranız olabilir, tıkla kontrol et

Tasarruf Mevduat Fonu, kurum nezninde olan bankalara ilişkin haksahiplerine zaman aşımı ile ilgili duyuruda bulundu.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG / ÖZEL

Tasarruf Mevduat Fonu'ndan yapılan yazılı açıklamada 10 yıl içinde bankalarda unutulan ve Bankacılık Kanunu’nun 62’nci zaman aşımına girecek olan alacaklarla ilgili aşağıdaki açıklamayı yayınladı.

Zaman aşımı kontrolü sağlamak için bu linke tıklayarak kontrol edebilirsiniz. 

ZAMANAŞIMI KONTROLÜ TIKLA

ZAMANAŞIMINA UĞRAYAN MEVDUAT, KATILIM FONU, EMANET VE ALACAKLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

            Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

            Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin  internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği  http://www.tbb.org.tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği  http://www.tkbb.org.tr ) Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.

            Bu kapsamda, 2007 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler http://www.tmsf.org.tr ana sayfasında bulunan “Zamanaşımı Sorgusu” bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden Mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir.

            Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.  Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zamanaşımına uğraması nedeniyle Fona gelir kaydedilecektir.