1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Eker Silvan'da çeşitli açılışlar gerçekleştirdi
Bakan Eker Silvan'da çeşitli açılışlar gerçekleştirdi

Bakan Eker Silvan'da çeşitli açılışlar gerçekleştirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Silvan ilçesinde 3 fabrika ile 1 yüksekokul ve 1 turizm tesisinin açılışını yaptı.

A+A-

Vali Mustafa Toprak ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyunlu'yla birlikte Güler ve Siliva tekstil, Kristal Yemek fabrikası ile Silvan Meslek Yüksekokulu ve Hasuni Mağarları Tesisi'nin açılış törenlerine katılan Bakan Eker, törenlerde yaptığı konuşmada, yürürlüğe giren teşvik uygulaması sayesinde bölgenin yatırım açısından cazip hale getirildiğini, bunun sonucunda çok sayıda yatırımcının bölge illerine yatırım yapmak için başvuruda bulunduğunu söyledi.

2 yeni bölüm açıldı

Silvan başta olmak üzere bölgede istihdam yaratan her yatırımın kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Eker, bugün açılışını yaptığı tesislerin kendisini mutlu ettiği kadar gelecek içinde umutlandırdığını kaydetti.

Eker, açılışını gerçekleştirdiği 3 fabrikada ilk etapta 230 kişinin istihdam edileceğini ancak kısa süre içinde bu sayının 2-3 kat artacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Yüzlerce aile bu tesisler sayesinde Silvan'da iş ve AŞ sahibi oluyor. Silvan'da üretilen tekstil İspanya'ya ihraç ediliyor. Bu da bizi sevindiriyor. Silvanlı hayırseverler gerek 'Güç Birliği' adı altında gerek çeşitli dernekler adı altında örneğin Silvan Meslek Yüksekokulu'nu Geliştirme Derneği gibi ellerini kollarını sıvamışlar, bir araya gelmişler ve Silvan'ı kalkındırma ve geliştirmek için çaba sarf ediyorlar. Bizim de tabi yapmamız gereken onların bu mutlu çabalarına, bu hayırlı adımlarına destek vermek, bütün gücümüzle onlara yardımcı olmaktır. Atıl durumdaki eski Tekel binalarının meslek yüksekokuluna devredilmesiyle ilgili bana bir talep geldi. Ben de ilgili bakan arkadaşımıza rica ettim ve burası Silvan Meslek Yüksekokulu'na tahsis edildi. Burada çocuk gelişimi bölümü vardı ve geçen 40 mezun verdi. Mezun olan 40 kardeşimizin hemen hemen tamamı ya iş buldu veya bir fakülteye devam etti. Ama bu sene 2 tane yeni bölüm açıldı. Bilgisayar ve elektrik bölümleri hizmete girdi. Dolayısıyla öğrenci sayısı 300'e çıktı. Artık Silvan Meslek Yüksekokulu 3 bölüm olarak hizmet veriyor. 8 dersliği, 4 laboratuvarı, yemekhanesi, kütüphanesi, kafeteryası ve idare binasıyla hizmet veriyor."

Bakan Eker, yüksekokulda öğrenim gören öğrencilerin barınma sorunun çözümü için de okula yakın bir yerde bulunan Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne ait arsa üzerinde yurt yapılacağını kaydetti.

2.5 milyon dönüm arazi sulayacak

Yaklaşık 4 ay önce Silvan'a gelerek Silvan Barajı'nın temelini attıklarını hatırlatarak, birilerinin de hainliğin ve gözyaşının temelini atmaya çalıştığını ifade eden Eker, şöyle dedi:

"Biz gelirken köprünün altına bomba yerleştirmişlerdi. Biz Silvan'a yatırım yapmaya uğraşıyoruz, birileri de bu yatırımlara bomba atmaya çalışıyor. Onlara inat onlara rağmen biz umudun sesi olacağız, sevgi ve kardeşlik türküleri söyleyeceğiz. Buranın kalkınması için her şeye rağmen çaba göstereceğiz. Silvan Barajı yaklaşık 2.5 milyon dönüm arazinin sulanmasına vesile olacak. Bu da tarım ve hayvancılık sektörünün büyümesi demektir. Bunun için bir de Silvan Meslek Yüksekokulu'na tarım bölümü lazım. Yüksekokuluna inşallah en kısa süre içerisinde tarım bölümü de ekleyeceğiz.

Hasuni Mağaraları Türkiye'nin gerçekte saklı hazinelerinden birisidir. Pek kimselerin bilmediği eşsiz güzellikte ve kayalara vurulmuş bir şehir. Tabi bu bölge tarihi güzellikleri ile kültürü ile değil maalesef terör örgütünün yaptığı saldırılarla, kan ve göz yaşı ile biliniyor. Bu saldırıları yapanların Kürtleri temsil etmediğini, Diyarbakır'ın bunlardan ibaret olmadığını, huzur ve kardeşlik çalışan insanların çoğunlukta olduğunu ve saldırılara karşı olduğunu bütün dünya aleme anlatmamız gerekiyor."

Dur dememiz lazım

PKK'nın son dönemlerde okullara ve bu okullarda öğrenim gören öğrencilere yönelik insanlık suçu olan saldırılar düzenlediğini vurgulayan Bakan Eker, "Bunlara bölgenin evlatları olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürt kökenli vatandaşları olarak 'dur' dememiz lazım. Barış içerisinde yaşamak terör örgütünün hesabına gelmiyor" dedi.

Vali Mustafa Toprak ise Silvan'ın 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle ilçedeki tarihi mekanların restore edildiğini söyledi.

Bakan Eker ve beraberindekiler açılışı yapılan tesislerde bir süre incelemede bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.