1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri' inşaatı başladı
'Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri' inşaatı başladı

'Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri' inşaatı başladı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesinde içinde yüzlerce çocuğun barınacağı Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri Sitesi inşaatı başladı.

A+A-

Yüzden Fazla Çocuğa Ev Olacak

Yenişehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri Sitesi’nde, yüzden fazla çocuğun kalabileceği dubleks ev tipinde 8 adet çocuk evi ile 2 adet aynı tipte idari ve misafirhane binası yer alacak.

İçerisinde 80 kişilik Konferans Salonu, Kütüphane, Bilgisayar Odası, Oyun Odası, 4 adet çok amaçlı Atölye yer alacak olan vilların arasında 3.800 metrekarelik Hobi Bahçesi, Basketbol Sahası, Tenis Kortu ile birlikte yoğun yeşil alan oluşturulacakğı kaydedildi.

“Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri” yapımının tamamlanması ile Yenişehir Belediyesi tarafından Aile ve Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü bünyesinde kalan çocukların kullanımı için ücretsiz olarak tahsis edilecek. Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal, Gürdoğan Mahallesi’nde yapımına başlanan Ayşe Hafsa Sultan Çocuk Evleri Sitesi’nin inşaatında incelemelerde bulundu.

habe89438905490.jpg

Ayşe Hafsa Sultan KİMDİR?
Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Valide Sultan
Ayşe Hafsa Sultan, 1478 veya 1479 tarihleri arasında dünyaya geldiği tahmin ediliyor. Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi ve Valide Sultan.

Ayşe Hafsa Sultan Kanuni Sultan Süleyman 1520'de tahta çıkınca Valide Sultan oldu. Bu sıfat ile anılmış ilk padişah annesidir. 14 yıl Valide Sultan kaldı. Her ne kadar Valide Sultanlık döneminin sonları Kanuni'nin çok etki sahibi eşi Hürrem Sultan'ın zamanına denk gelmişse de Kanuni'nin annesine sık sık danıştığı ve fikirlerine büyük önem verdiği bilinmektedir. 

Manisa'da 1522'de tamamlanan bimaristanı ile ünlü külliyesinin yanı sıra, gelirlerini bu külliyeye vakfettiği Urla'da bir mescid yaptırdı. Marmaris'teki Osmanlı kervansarayı da, kitabesi 1545 tarihini taşımakla birlikte, Hafsa Sultan'ın ismi ile anılmaktadır.

19 Mart 1534 yılında oğlunun saltanatı sırasında hayatını kaybetti. İstanbul'daki Yavuz Sultan Selim Camii'ndeki türbeye defnedildi.

Ayşe Hafsa Sultan'ın kökeni hakkında çeşitli kaynaklarda iki değişik görüşler bulunmaktadır. Bunlardan birincisine göre Ayşe Hafsa Sultan'ın Kırım hanı Mengli Giray'ın kızı olduğu öne sürülmüştür. Gerçekten de Yavuz Sultan Selim'in eşlerinden birisinin Mengli Giray'ın kızı, Beyhan ve Şah Sultan'ların annesi olan II. Ayşe Hâtûn olduğu kesin olarak bilinmektedir. fakat ikinci bir görüşe göre Kanuni Sultan Süleyman, Mengli Giray'ın kızı olan II. Ayşe Hâtûn'dan değil de, Yavuz Sultan Selim'in Avrupa kökenli başka bir eşinden dünyaya gelmiştir.

Ayşe Hafsa Sultan, kendisinden yüz yıl kadar önce yaşamış, Aydınoğlu Beyliği'nin son beyi Aydınoğlu İsa Bey'in kızı ve Yıldırım Beyazıd'ın eşi olan Hafsa Hâtûn ile karıştırılmamalıdır. Edirne'nin Havsa kasabası, isminin bu son şeklini Hafsa Hâtûn'un orada yaşamış olmasından dolayı almıştır.