1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AYM'den Demirtaş'a ret!
AYM'den Demirtaş'a ret!

AYM'den Demirtaş'a ret!

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı bireysel başvuruyu reddetti.

A+A-

Terör örgütü yöneticiliği iddiasıyla 4 Kasım 2016’da Diyarbakır’da tutuklanan ve Edirne F Tipi Cezaevi’ne konulan HDP lideri Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. AYM 2. Bölüm, 6 Aralık’ta görüştüğü Demirtaş’ın başvurusunu Genel Kurul’a sevk etmişti. Bütün üyelerin katılımıyla bugün toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Demirtaş’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı, ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edilip edilmediğini değerlendirdi. Mahkeme, tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedeniyle ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği iddiasını açıkça dayanaktan yoksun bularak kabul edilemezlik kararı verdi. 

Selahattin Demirtaş: Ülkede serbest seçim koşulları yok

Aynı gerekçe 

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, AYM’nin Demirtaş kararını da tutuklu HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın yaptığı hak ihlali başvurusunu reddederken açıkladığı gerekçeye dayandırdığı öğrenilidi. Yüksek mahkeme, Yıldırım kararında “İlk olarak yasama dokunulmazlığına istisna getirildiği veya bu dokunulmazlığın kaldırıldığı durumlarda milletvekillerinin tutuklanamayacağına ilişkin anayasal bir kural bulunmamaktadır. Anayasa Mahkemesi’nin de milletvekillerinin tutuklanamayacağına dair bir kararı yoktur” demişti. 


Yüksek Mahkeme, 2014’te KCK davasında tutuklu olan Gülser Yıldırım’ın hakkının ihlal edildiği kararı verirken bugünkü görüşünün aksine “Aslolan halkın siyasi iradesinin engellenmemesidir. Serbest seçimlerde halkın adına karar alma yetkisi verilen milletvekillerinin asli görev alanı parlamentodur” yorumunu yapmıştı. Bu kararla birlikte o dönem tutuklu olan vekiller tahliye edilmişti. 

Duruşması 14 Şubat’ta

Hakkında düzenlenen 31 fezlekeden dolayı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Demirtaş’ın ilk duruşması 7 Aralık’ta görülmüştü. Duruşmaya getirilmeyen, bu nedenle SEGBİS’e çıkmayan Demirtaş’ın avukatları yasama dokunulmazlığı gerekçesiyle davanın düşürülmesini talep etmeşti. Tüm talepleri reddeden mahkeme, 14 Şubat’a ertelediği duruşmada bizzat Demirtaş’ın hazır edilmesine karar vermişti.