1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. AVŞA ADASI MUTFAĞI
AVŞA ADASI MUTFAĞI

AVŞA ADASI MUTFAĞI

Avşa adası güney Marmara denizinde etrafındaki çoğu yerleşim biriminden rahatlıkla ulaşılabilen bir takım adanın parçasıdır.

A+A-

Avşa adası güney Marmara denizinde etrafındaki çoğu yerleşim biriminden rahatlıkla ulaşılabilen bir takım adanın parçasıdır. Ada içerisinde avşa adası ulaşım konaklama, gezip dolaşma, yeme içme ve eğlence kategorilerinde epey fazla seçenek mevcuttur.


Tatil planları yaparken gitmeyi düşündüğünüz yerin mutfak kültürü ve zenginliği de seçim yapma kriterleriniz arasında yer alabilir. Tatil demek hem bol bol dinlenmek hem de tatmadığınız lezzetleri tatmak demektir kimi zaman. Avşa için yeme içme menülerinde genellikle deniz mahsullerinden bahsetmek yanlış olmaz. Çünkü dört tarafı deniz ile çevrili bir adada her daim taze balıklar ve deniz ürünleri bulabilmek mümkündür. Özellikle Şahin tepesindeki restaurantta midye tava ve kalamar adanın en meşhurlarındandır. Üstelik büyük taş kayalıkların üzerine kurulmuş restaurantta deniz manzarası eşliğinde saatlerce yemeğinizin tadını çıkarmak ayrı bir keyiftir. Adanın Türkeli sahili boyunca uzanan lokanta ve dükkanları içinde kahvaltı salonları da dikkat çekmektedir. Sabahın ilk ışıklarını yine deniz kokusunu içinize çekerek hissedeceğiniz bu salonlarda kahvaltı zevkinizi dilediğiniz kadar uzatabilir, manzarayı doyasıya yaşayabilirsiniz. Bunların yanı sıra Ada Mantı, Gözleme, Çiğ Börek Salonu, Meydan Restaurant, Erol’un Yeri, Elif Ananın Yeri, Lebon Pub, Tanz Restaurant da sayılabilecek diğer güzel mekânlardandır. Midye dolmacılar, kumrucular, waffle yapan dükkânlar, dondurmacılar, kebap ve fırın ürünleri yapılan lokantalar da yine tercihe göre yerlerini almışlardır. Herkes her zaman hazır gıda tüketmeyi seçmemekte ve kendin pişir kendin ye durakları aramaktadır. Bunun için de uygun apart oteller ve pansiyonlar vardır ki girerken muhakkak bu konuyu netleştirmeniz gerekmektedir. Avşa adası özel üretim Bortaçina şarabıyla da misafirlerini memnun etmektedir.

Bu eşsiz lezzet adanın kendi adakarası üzümlerinden yapılmaktadır. Her nevi tadın damağınızda kalacağı güzel avşa adası günleri ve hatta geceleri için adaya yapacağınız yolculuğu ve konaklayacağınız mekânı önceden belirlemeniz tavsiye olunur. Çünkü yaz aylarında yaşanan doluluk sebebiyle mağduriyet yaşamanız hoş bir tatil anısı olarak kalmayacaktır.
Avşa adasına gelen yerli ve yabancı turistler adanın gündüz deniz, kum, güneş üçlemesinden, gece hayatından ve elbette ki mutfağından hoşnut ayrılmaktadır.