1. HABERLER

  2. TEKZİP - DÜZELTME

  3. “AVM'nin Lisansı Olmadığı Halde Elektrik Sattığı İddiası” haberine ait tekzip metnidir
“AVM'nin Lisansı Olmadığı Halde Elektrik Sattığı İddiası”  haberine ait tekzip metnidir

“AVM'nin Lisansı Olmadığı Halde Elektrik Sattığı İddiası” haberine ait tekzip metnidir

“AVM'nin Lisansı Olmadığı Halde Elektrik Sattığı İddiası” haberine ait tekzip metnidir

A+A-

AÇIKLAMALAR
 
İnternet siteniz olan https://www.diyarinsesi.org/ internet sitesinde 14.06.2016 tarihinde yayınlanan   “AVM'nin Lisansı Olmadığı Halde Elektrik Sattığı İddiası” başlıklı haberde müvekkil şirketlerle ilgili    olarak eksik, hatalı ve mesnetsiz bilgi verilmesi sebebiyle kamuoyunda yanlış kanaat oluşmasına sebep olunduğundan ve söz konusu haberle ilgili olarak Diyarbakır 3. Sulh Ceza Mahkemesinin 2016/1725 D. İş sayılı Kararıyla erişimin engellenmesi kararı verildiğinden haberin tekzip edilme zorunluluğu doğmuştur.
 
Yukarıda açıklanan nedenlerle konu kısmında belirtilen haberin tekzibi için 5651 sayılı Kanunun 9. ve Anayasanın 32. Maddesi gereğince aşağıdaki tekzip metninin internet sayfanızın aynı sayfa ve aynı yerinde, aynen ve tamamen yayınlanmasını bu konudaki yasal talep ve dava haklarımız saklı kalmak zere talep eder, aksi halde sorumlular ve haberde ismi geçenler hakkında kanuni yollara başvuracağımızı ve suç duyurusunda bulunacağımızı ihtaren bildiririz.
 
TEKZİP VE DÜZELTME METNİDİR
 
İnternet siteniz olan https://www.diyarinsesi.org/ internet sitesinde 14.06.2016 tarihinde yayınlanan   “AVM'nin Lisansı Olmadığı Halde Elektrik Sattığı İddiası” başlığı altında yazılan ve detaylandırılan haber, müvekkil AVM’ye yönelik eksik, asılsız ve dayanaksız ifadeler içermektedir.
 
Müvekkil AVM ticaret ve iş alanında sağladığı katkılarla takdir toplayan saygın bir ticari kuruluştur. Haber içeriğinde, müvekkil şirketin DEDAŞ’tan elektriği indirimli alıp üstüne kar koyduktan sonra esnaflara sattığı iddiasında bulunulmuş olup, bu iddia tamamıyla gerçek dışıdır. Müvekkil Ceylan-Karavil Alışveriş Merkezi DEDAŞ ile yaptığı enerji alım sözleşmesini teknik/fiziki ve hukuki gerekçelerle tek abonelik şeklinde imzalamıştır. Alışveriş merkezinde ticari faaliyetlerde bulunan esnafların mağaza/restoranlarına da enerji tüketimlerinin tespiti için sayaç yerleştirmiştir.
Müvekkil Ceylan-Karavil Alışveriş Merkezi, AVM’de yer alan tüm kiracılara tükettiği enerji karşılığında fatura düzenleyerek enerji tüketim bedelini tahsil etmektedir. Haberde iddia edildiği gibi müvekkilin düzenlediği enerji tüketim bedeline kar payı eklemesi söz konusu değildir. Bu iddialar müvekkilin ticari itibarına haksız ve dayanaksız olarak zarar veren iftira ve suç niteliğinde sözlerdir. Müvekkil şirket Diyarbakır sınırlarını çoktan aşmış olup müvekkilin saygınlığını ve ticari itibarını zedeleyen, kişilik haklarına saldırı teşkil eden bu türden haber ve röportajların yayınlanıyor olması müvekkil AVM’nin kişilik haklarına saldırı mahiyetindedir.
Bu yönüyle müvekkil şirketle ilgili olarak yapılan söz konusu haberde yer alan bilgiler gerçeğe, hukuka, basın meslek ve etik ilkeleri ile sorumlu basın anlayışına açıkça aykırıdır. Nitekim bu haberlerde iddia edilen iftira ve ticari itibara saldırı içeren beyanlar ile müvekkil şirketin ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Bu beyanlar gerçeğe aykırı iftira niteliğinde olup müvekkil şirketin ticari kişilik haklarına süreklilik arz eden saldırı mahiyeti taşımaktadır. Keza medya gücünü kullanarak  “Çamur at izi kalsın “ mahiyetindeki bu haberlerle müvekkil şirketle ilgili olumsuz bağlantı kurulmasının hiçbir hukuki, ahlaki ve mesleki ilkeyle bağdaştırılması mümkün değildir.
Herhangi bir somut bilgiye ve belgeye dayanmaksızın, yayıncılık etiğiyle bağdaşmayacak şekilde yapılan haberde yer alan ifadelerin doğru olmadığını, hukuki ve cezai tüm haklarımızı saklı tutarak, kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 
       Tekzip Edenler Vekili
                                                                                                             Av. Özgür Yılmaz BİÇEN

NOT: Tekzip edilen bu haber İHA (İhlas Haber Ajansı) Mahreçli olup, abonesi olduğumuz ajans tarafından servis edilmiştir.