1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Atilla Taş'la ilgili flaş gelişme
Atilla Taş'la ilgili flaş gelişme

Atilla Taş'la ilgili flaş gelişme

"FETÖ'nün medya yapılanması" na ilişkin davada savcı, Atilla Taş'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın tahliyesini istedi.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına  ilişkin aralarında "fuatavni" hesabının kurucusu olduğu tespit edilen firari  sanık Said Sefa'nın da bulunduğu 26'sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada  cumhuriyet savcısı, aralarında Atilla Taş'ın da olduğu tutuklu 13 sanığın tahliye  edilmesini istedi. 

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesindeki beşinci duruşmaya, Ünal Tanık,  Ufuk Şanlı, Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu'nun da aralarında bulunduğu tutuklu  25 sanık, 2 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.
 
Duruşmada sanık ve avukatların talepleri alındı.
 
Cumhuriyet savcısı, suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması,  tutukluluğun tedbir mahiyetinde bulunması ve tutuklu kaldıkları süre dikkate  alınarak tutuklu sanıklar Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Yetkin  Yıldız, Seyit Kılıç, Mustafa Erkan Acar, Hüseyin Aydın, Abdullah Kılıç, Ali  Akkuş, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Oğuz Usluer ve Murat Aksoy'un haklarında yurt  dışına çıkış yasağı konularak tahliyelerine, diğer tutuklu 13 sanığın ise mevcut  durumlarının devamına karar verilmesini talep etti.
 
Savcının talebini açıklamasının ardından söz alan tutuklu sanık Atilla  Taş mahkeme heyetine hitaben "Ne olur bizi yalnız bırakmayın. Sizi seviyoruz."  dedi.
 
Duruşma sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.
 
İddianameden
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  savcılarından Murat Çağlak tarafından hazırlanan iddianamede, örgütün sosyal  medyadaki propaganda aracı olan ''fuatavni'' adlı hesabının kurucusu olduğu  tespit edilen ve firari olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan  sanık Said Sefa hakkında ''Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti  hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen  engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ''silahlı terör  örgütü yönetmek'' suçundan da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep  ediliyor.
 
İddianamede, sanıklar kapatılan Meydan gazetesinin yazarı Atilla Taş,  yine kapatılan ''Rotahaber'' sitesinin sahibi Ünal Tanık ile gazeteciler Abdullah  Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bülent Ceyhan, Bünyamin Köseli, Cemal  Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Davut Aydın, Emre Soncan, Gökçe Fırat  Çulhaoğlu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın,  Muhammed Sait Kuloğlu, Muhterem Tanık, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Mutlu  Çölgeçen, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Ufuk Şanlı, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız  hakkında da ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla  kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları isteniyor.
 
Medya yapılanmasına yönelik soruşturmalar sürüyor
 
Öte yandan, bu davanın dışında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör  ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, terör örgütü FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına  yönelik soruşturmalar ise sürüyor. Söz konusu bu soruşturmalar kapsamında,  ''fuatavni'' hesabını Said Sefa'dan sonra kullanan şüpheli ile terör örgütü FETÖ  mensubu olduğu iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanan bazı şüpheliler hakkında  ikinci bir iddianamenin yazımına geçileceği öğrenildi.