1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asansörlerin mühürlenmesi ile ilgili açıklama
Asansörlerin mühürlenmesi ile ilgili açıklama

Asansörlerin mühürlenmesi ile ilgili açıklama

Kayapınar Belediyesi, basında çıkan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki asansörlerin belediye tarafından kapatıldığı hasta ve hasta yakınlarının mağdur edildiği yönündeki haberle ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Belediye tarafından yapılan açıklamada, söz konusu asansörlerin Diyarbakır Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından belediye gönderilen ve asansörlerin yapılan kontroller sonucunda uygun olmadığı yönündeki yazısı sonrası mühürlendiği belirtildi.

Açıklamada “Diyarbakır Valiliğinin talebi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün yazısı ile Ergani yolu üzerinde bulunan Diyarbakır eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki asansörlerde teknik bir ekibe yaptırdığı incelemeler sonucunu bazı asansörlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği için tehdit oluşturduğu yönündeki rapor sonucu belediyemize yazı yazılarak, adı geçen hastanenin Asansör bakım
ve işletme yönetmeliğinin 11.maddesi 2.fıkrasına göre kapatılması istenmiştir.

Belediyemiz Bilim, sanayi ve teknoloji il müdürlüğü B.14.4.İLM.0.21.00.02/03 Sayılı asansörler konulu yazısı uyarınca. Hastanede bulunan 1,2,3,4,7,8,9,11 numaralı asansörlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından tehdit unsuru yarattığı gerekçesiyle mühürlemiştir. Belediyemize 'Teknik heyetin vereceği olur' raporunu beklemektedir. Belediyemiz gelecek rapor doğrultusunda gerekeni yapacaktır.

Konuya ilişkin kamuoyunda belediyeye yönelik haksız ve mesnetsiz iddialarla, asansörlerin kapatılarak vatandaşlarımızın mağdur edilmesinin sorumlusu olarak belediyemiz gösterilmiştir. Hastanenin bir kamu kurumu olması nedeniyle denetimler İmar ve Şehircilik bakanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilip. Kabulleri ve hastanenin inşaatının oluru da ilgili bakanlık tarafından verilmiştir.

İmalatı uygun olmayan asansörler can ve mal güvenliğini tehdit ettiği için Valiliğin talebi üzerine belediyemiz tarafından kapatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.