1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Arjen Arî son yolculuğuna uğurlandı
Arjen Arî son yolculuğuna uğurlandı

Arjen Arî son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitiren Kürt Şair Arjen Arî sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Yeniköy Mezarlığı'nda yapılan cenaze törenine, siyasetçiler, sanatçılar ve edebiyat çevresinden çok sayıda kişi katıldı.

A+A-

Ailesi adına konuşan oğlu Behram Arî babasının dostlarına onu yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti. Arî'nin şair dostlarından Ehmed Huseyni , Arî için yazmış olduğu şiiri okurken duygu yüklü anlar yaşandı.  Yazar Şeyhmus Diken Uluslar arası Türkiye PEN Merkezi adına PEN Başkanı Tarık Günersel'in mesajını ilettikten sonra Arî'nin Şêrgele adlı şiirinden dizeler okuyarak Ar'yi andı. Diken, Arjen'le 5 kişilik bir komite kurarak yola çıktıklarını, merkezi Diyarbakır'da olacak Kürt PEN Yazarlar Örgütü'nü kuracaklarını hatırlatarak, “Arjen bizleri yarı yolda bıraktı. Ama rahat uyusun, sürdüreceğiz ve kuracağız” diye konuştu.

Arî'nin 2007 Ekim ayında Mehmed Uzun'un ölümünden sonra  “şair ve entelektüellerin ölümlerinde aynı sahiplenme yaşanır mı?”  diye sorduğunu anımsatan Diken, “Rahat uyusun Arjen, uğurlanışının simgesidir sahiplenme. Onurla yad edecek, anacağız kendisini” diye konuştu. Daha sonra Güney Kürdistan'dan gelen Şair Hesen Sileymani, Kürt Yazarlar Derneği adına Dernek Başkanı Şeyhmus Sefer birer konuşma yaptı.  Demokratik Toplum Kongresi adına Av. Meral danış Beştaş ta Arî'nin ölümünün çok erken olduğunu, kendisini Kürt dili ve edebiyatı üzerine önemli çalışmalar yaptığını anımsatarak Kürt halkı için önemli bir kayıp olduğunu vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de birkaç gün önce hastanede ziyaret ettiği Arî'ye sağlığına kavuşması için dua ettiğini anımsatarak,  “O bana, “Allah halkıma rahmet eylesin, halkıma özgürlük bağışlasın” dedi. Onun yüreğindeki acı halkının acısıydı. O, bunu en derinden hissediyordu” şeklinde konuştu.  “Bugün Kürdistan toprağında yeşeren tüm çiçekler boynu bükük ve hüzünlüdür. Çünkü Arjen Arî hakkın rahmetine erdi” diyen Baydemir,  “Ama şunu da biliyorum ki o topraklarının ve halkının özgürlüğünün özlemiyle aramızdan ayrıldı. Tüm şiir ve yazılarında bu özlemi dile getirmiş şimdi bu özlemleri yeşeriyor” şeklinde konuştu.

Hayattayken sahip çıkmalı

Arjen Arî ve tüm Kürt yazar ve şairlerine sahip çıkma çağrısında bulunan Baydemir, şunları söyledi: “Onlar dilinizin emekçileri, kültür ve sanatınızın bekçileri, kimliğinizin nöbetçileridirler. Onun için de onlara hayattayken sahip çıkmalıyız. Onları yaşarken okumak en büyük sahip çıkma biçimidir. Onların eserlerini okuyup, okutalım. Eserlerini Kürdistan'ın dört bir yanına yayalım. Böylece tanınsınlar. Bana soracak olursanız, bence onlar daha yaşarken onlara yapılacak en büyük sahiplenmelerden birisi de bu olacaktır.” Konuşmaların ardından Arî'nin cenazesi kalabalık bir kitle tarafından taşınarak, defnedildi.