1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AÖL kayıt yenileme şartları nelerdir?
AÖL kayıt yenileme şartları nelerdir?

AÖL kayıt yenileme şartları nelerdir?

AÖL kayıt yenileme yaparak eğitiminize devam edebilirsiniz. Bunun için kayıt tarihlerini kaçırmamız gerekiyor. Kayıt ücretini ödeyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

A+A-

AÖL kayıt yenileme işlemini yapacağınız zaman belirtilen tarihleri kaçırmamız gerekiyor. Kayıt yenileme işleminde sizden bir belge istenmiyor.

İlgili harcın bankaya yatırılması sonrası işlem yapabiliyorsunuz. Ayrıca açık öğretim lisesinden mezun olabilmeniz için belirli bir kredi notunu yakalamanız gerekiyor. Sınava girdiğinizde tüm derslerden geçer not almanız gerekiyor. Bu sayede başarı elde edebilirsiniz. 

AOL Nedir? 

AÖL açık öğretim lisesidir. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak işlemlerini yürütmekte ve dışarıdan liseyi bitirmek isteyenlere bu şekilde eğitim verilmektedir. Liseyi dışarıdan okumak isterseniz kayıt tarihleri içerisinde başvuru yaparak yararlanabilirsiniz. Bunun için gerekli evraklar ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Kayıt tarihinden sonraki başvurular kabul edilmemektedir. Bundan dolayı AÖL kayıt yenileme tarihlerini kaçırmamız gerekir. Açık liseyi bitirebilmeniz için de kredi puanınızın yeterli olması gerekir. Kredi notunu tamamlayanlar mezun olarak sayılırlar. Daha sonra Halk Eğitim Müdürlüğünden diplomanızı alabilirsiniz. Sınav soruları örgün eğitimdeki sistem ile aynıdır. Test olarak yapılan sınavlardan geçerli not almanız gerekir. 

Kimler Kayıt Yenilemeden Yararlanabilir 

Kayıt yenileme her dönem yapılmaktadır. Eğitiminize devam etmek istiyorsanız mutlaka kayıt yenileme yaptırmalısınız. Ayrıca kaydı silinenler, ara verenler veya kaydı donmuş olanlarda kayıt yenileme yaptırmaları gerekiyor. Bunun için ilgili müdürlüklerden destek alabilirsiniz. 

Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır

Kayıt yenileme yapmak istediğinizde ilgili eğitim harcını bankaya ödemeniz gerekiyor. Daha sonra Halk Eğitim müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Burada yapılan işlemler sonrası kayıt yenilemeniz yapılmış olur. Ayrıca kayıt yenileme işleminden sonra AOL web sitesine giriş yaptığınızda kaydınızın aktif olduğunu görebilirsiniz. Eğer kayıt yenileme yaptırmamış iseniz kaydınız pasif konumda görünecektir. 

İlk Kayıt İçin İstenen Belgeler 

Ortaöğretim kurumundan mezun olduktan sonra eğitiminize açık liseden devam etmek istediğinizde diplomanız ile Halk Eğitim Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Burada açık liseye kaydınız yapılır.