1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Anadil eğitimi için alternatif kurumlar
Anadil eğitimi için alternatif kurumlar

Anadil eğitimi için alternatif kurumlar

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, anadil eğitimi için alternatif kurumlar oluşturacaklarını söyledi.

A+A-

'Dilimiz Engellenmeseydi, Evlatlarımız Dağlara Çıkmazdı'

Demirbaş, Sur Belediyesi'nce Dağkapı Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında, 21. yüzyılda ulus-devlet politikalarının iflas ettiğini, globalleşen dünyada yerel kültür ve dillerin önem kazandığını belirtti.
     Kürtlerin, Ermenilerin ve Süryanilerin kendi anadillerinde eğitim göremediklerini kaydeden Demirbaş, bunun bir demokrasi ve insanlık ayıbı olduğunu savundu.
     Anadilde eğitimin ülkeyi bölmeyeceğini, güçlendireceğini anlatan Demirbaş, artık bu konuda empati yapılmasını istediklerini bildirdi.
     Yeni hazırlanacak Anayasa sürecisinde herkesin kendi anadilinde eğitim hakkını istediklerini ifade eden Demirbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Kürt olmak bizim suçumuz değil. Allah bizi böyle yarattı. Kavim kavim yarattı ki; birbirimizi tanıyalım diye. Hiçbir hukuk Kürtlerin anadil eğitim hakkını ret etmez. İnsanların taleplerin görmezden gelinmesini istemiyoruz. Artık biz bu konuda demokratik ve meşru kendi eğitimlerimizi oluşturacağız. Kreşten üniversiteye kadar anadilde eğitim istiyoruz. Bizi yasaklayabilirsiniz ama biz kendi evlerimizi okullara dönüştüreceğiz. Anadil eğitimi için alternatif kurumlar oluşturacağız. Evrensel, uluslararası, insani, ahlaki, dini ve şehri hukuktan da yola çıkarak anadil hakkımızı savunacağız ve gerçekleştireceğiz.''
     Demirbaş, halen bu topraklarda insanların öldüğünü, her ölene üzüldüklerini kaydederek, ''Bu ölenin kim olduğu önemli değil. Unutulmamalıdır. Bu topraklardaki insanların siyasal statüleri, insanların hakları, kimlikleri, inançları ve dilleri kabul edilseydi, anadilde eğitim hakkı verilseydi bugün evlatlarımız dağa çıkmak zorunda kalmayacaktı. Bugün evlatlarımızı dağa çıkaranların aslında bu utancı görmesi gerekirdi. Bir arada yaşamak bizim için önemlidir. Gelin herkesin kimliğiyle, inancıyla yaşadığı bir Türkiye'de yaşayalım. Artık evlatlarımız dağa çıkmak zorunda kalmasın'' diye konuştu.
     Açıklamaya, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek ve belediye çalışanları katıldı.