1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AK Parti Diyarbakır’da kazan kaynıyor
AK Parti Diyarbakır’da kazan kaynıyor

AK Parti Diyarbakır’da kazan kaynıyor

DİYARBAKIR - 24 Haziran seçimlerinde aday olacakların listesi açıklanırken, temayül, araştırma, öneri ve iletilenlerin zerre etkisi olmadığı anlaşılan AK Parti Diyarbakır’da kazan kaynıyor.

A+A-

Partide ehliyet ve liyakatin aday olmaya yetmediği iddia ederek büyük tepki gösteren partililer, Maraş ilinden iki kişinin de kentte aday kıtlığı varmışçasına listede yer alması tepkileri daha da büyüttü. Listelerin belli olmasından bu yana aday adaylarının hemen hemen tamamında yaşanan hayal kırıklığının küskünler ordusunun yanı sıra kentte partinin kuruluşundan bu yana büyük bir fedakârlıkla çalışan Ergani, Dicle, Çüngüş ve Çermik teşkilatlarının topluca istifa etmeye hazırlandıkları iddia edildi.

SON SAATLERE KADAR HEYECANLI BAKLEYİŞ

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için partiler önceki gün YSK’ya listelerini sundu. Listeler için en büyük heyecanı Ak Partililer yaşadı. Zira aday adaylarının bolluğu, her birinin ayrı ayrı nitelikleri ve Genel Merkez’den son saatlere kadar listeyle ilgili tek bir isim bile sızmayınca bekleyiş yerini heyecana bıraktı.

KABULLENMEK İSTEMİYORLAR

Listelerin açıklanmasıyla birlikte Diyarbakır’da heyecanlı bekleyiş, yerini endişeye bıraktı. Partililer, gördükleri listeler karşısında adeta buz kesti. Artık ehliyet ve liyakat sözlerinin havada kaldığı, aday olmaya yetmediği iddialarının net bir şekilde ortaya çıktığını gören partililer sosyal medyada büyük tepki gösterdi. Birçok partili, sosyal medya hesabı üzerinden, ‘Bu liste bir Nisan şakasıdır’ diyerek kabul etmek istemedi.

SESLERİNE CEVAP BEKLİYOR

Önceki günden bu yana sosyal medya üzerinden tepkilerini sürdüren partililer arasında daha önce cılız olan ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy veririm ancak Ak Parti’nin bu listesine asla’ diyerek tepkisini her geçen saatlerde daha da arttırdı. AK Parti Genel Merkez’e de şikâyet üstüne şikayet gönderen partililer seslerinin duyulmasını bekliyor.

DEĞİŞTİRİN BU İSİMLERİ…

Artık yeni, genç ve dinamik, liyakat sahibi, ilçesi, ili, bölgesi ve ülkesi için projeler üreten gerektiğinde elini taşın altına koyacak adayların belirlenmesini isteyen partililer, listeye giren adayların bir an önce değiştirilmesi talebinde bulundu. Partililer, özellikle kent dışından bir adaya ise kati olduklarını beyan ediyorlar.

LİSTELERİ YENİDEN DÜZENLENEBİLİR

Aday adayları ilk listesinin verilmesinden sonra gelen olumlu ve olumsuz tepkileri değerlendirmek üzere bugün toplanacak olan AK Parti Genel Merkezi’nde yetkililerin Diyarbakır’dan yoğun olarak gelen tepkileri ve listenin yenilenmesi talepleri öncelikli olarak görüşeceği öğrenilirken, listenin yeniden düzenlenebileceği belirtiliyor.

ŞOK İDDİA, TOPLU İSTİFA SESLERİ

Listelerin belli olmasından bu yana aday adaylarının hemen hemen tamamında yaşanan hayal kırıklığının küskünler ordusunun yanı sıra kentte AK Parti’nin kuruluşundan bu yana büyük bir fedakârlıkla çalışan Ergani, Dicle, Çüngüş ve Çermik teşkilatlarının topluca istifa etmeye hazırlandıkları da iddia edildi.

ZAZALAR BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK

Bu arada Diyarbakır’da yaşayan Zazaların kitlesel bir basın açıklaması yapacağı öğrenildi. Açıklamanın nerede yapılacağı kesinlik kazanmazken, açıklamaya Dicleli, Kulplu, Çermikve Hani, Ergani ve Bingöl Zazalarının katılacağı belirtiliyor.

SOSYAL MEDYA TEPKİLERİ

Bu arada sosyal medya üzerinden Diyarbakırlılar AK Parti aday listesiyle ilgili düşüncelerini paylaşmayı sürdürüyor. İşte paylaşılan o tepkilerden bazıları;

 

Mehmet Sürgün: Seçim sürecini aslında çok da tartışmaya gerek yok vicdanı olan ve adalete yakın düşünen gerçeği görür. Benim vicdanımdır. İnsanlarında bu anlayışla vicdanlarının seslerini dinlemelerini ve seçim kararlarını buna göre vermelerinin daha adaletli olacağını düşünüyorum.

“İSTEMİYORUZ KARDEŞİM İSTEMİYORUZ”

M. Sıddık İşgören:  15 yıldır süren bir saltanat var. Bunun değişmesi lazım. Ya mevcut hükümet değişikliğe ve yapılan hataları düzeltmesi gerekiyor. Ya da hükümete taze kan gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ülkenin gidişatının iyi olmadığı gerçeği var. Bu mevcut liste ile hiç de değişeceğini düşünmüyorum 15 yıldır her seçimde aynı isimler var yeter yav Allah aşkına hiç sevilmeyen, gerçi kendisi de Diyarbakırlıları sevmiyor Oya Eronat istemiyoruz kardeşim istemiyoruz. Çekin elinizi yakamızdan ya. 

“HEPSİ BİRBİRİNİN AKRABALARI”

Adile Akçakmak: Ak Parti de yapılan yeni değişiklikler var. Fakat bunun iyiye değiş de daha çok kötüye yönelik bir durum olduğunu söylemek gerekiyor. Eski vekiller bu memleket için ne yaptı ki şimdi yine seçilip ne yapacak? İnsanı şimdiki olduğu durumdan çok geçmişini de araştırmak lazım ne yaptı ve ne yapacak değiş öyle karar vermek lazım. Ne Ebubekir ne diğerleri zaten hepsi birbirinin akrabaları, sadece iki tane yabancı var onlarda nereden geldi bilmiyorum. Hangi genel başkanının yakınıdır, hangi üst düzey yetkilinin yamağıdır Allah bilir.

ZOR ÇOK ZOR

Ahmet Karabayır: Adaylar konusunda liyakate pek önem verildiğini düşünmüyorum. Projeleriyle fayda sağlayacak pek kimse yok aralarında Eskisi kadar AK Parti’ye oy vereceklerini düşünmüyorum. Ekonomi baya kötü durumda, esnaf perişan, işsizlik had safhada, birde üstüne liyakat ve ehliyeti olmadıklarını düşündüğüm adaylar eklenince zor çok zor.

YILLARCA ADAYA DEĞİL ERDOĞAN’A OY VERDİK

Yunus Börübars: Kardeş zaten yıllarca adaya değil Erdoğan’a oy verdik. Sanki adayın anası kader babası felek her tarafı maşallah olan gitse ne yapacak ya da ne yaptığını gördük mü? Allah var 1 dakika konuşan Diyarbakır vekili gördüm arada sırada Ensarioğlu da takılırdı kameralara iş yapan kim. Gerçi ceket bıraksalar da oy veren verir

BİZİ TEMSİL ETMESİ MÜMKÜN OLAMAZ

Sefik Bariç: Valla kardeş biz bu memlekette hep adama oy verdik parti liderlerine değil, şimdi seçim iki aşamalı seçim, vekil seçimi cumhurbaşkanlık seçimi bizlerde başvuran yaklaşık 15 aday adayından bir isim bekledik gösterilmedi. Temsilcimiz kendi içimizden olmalıydı vekil adayımız yoksa tanımadığımız vekil ve vekiller bizi temsil etmesi mümkün olamaz kardeş.

ACİLEN LİSTE DEĞİŞMESİ LAZIM

Abidin İldiz: Bana göre Diyarbakır satıldı; bu listeyle; resmen satıldı. Diyarbakırlıyı dikkate almasan sonu kötü olur, acilen liste değişmesi lazım

ZAZALAR YOK SAYILDILAR

Mehmet Harun Tanır: Ülkeyi parçalamak isteyenler aday olmuş en kötü günlerde bu memlekete Zazalar vatan demiş bayrak demiş bu günde zazalar yok sayıldılar ve bunu Zaza Federasyonu karar alacak ve bekliyoruz.

AYAKLAR BAŞ, BAŞLAR AYAK OLMUŞ

Erol Sayir Biz bunu yılardır anlatıyoruz nerde Hasan Değer dönemi baktı ki pati olmuyor bağımsız seçime girdi kırk bin oy aldı. Kimse kimseye danışmadan aday oluyor ayaklar baş başlar ayak olmuş kawar aşireti olarak kendi aramızda toplanıp iyi karar vermemiz lazım seçimler hep olacaktır safımız beli olsun bakalım herkes kapımıza nasıl gelir bu bizim için bir fırsattır iyi değerlendirmemiz lazım.  

DİYARBAKIR’DA ERKEK Mİ KALMADI?

M. Ali Demir: Soruyorum Diyarbakır’da erkek mi kalmadı Kahramanmaraş tan 3 tane ülkücü Maraşlı getirip Diyarbakır’da aday gösterildi? Peki, soruyorum Diyarbakır’da ilçe mi kalmadı 4 tane aday Bismilli? Peki, soruyorum Bingöllü olup sayıları 300 bin nüfusu bulmuş Diyarbakır’da ikamet eden Bingöl neden sevilmiyor?  Akp her zaman destek çıktıkları için birileri Bingöllü hemşerilerimize küstek olmuştur anlayana oylar boykot, Zazalar boykot etsin seçimleri bak nasıl ses getiriyor.