1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Aileler, laik eğitim için toplanıyor
Aileler, laik eğitim için toplanıyor

Aileler, laik eğitim için toplanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatı ve dini vakıflarla yapılan protokollerin ardından öğrenci velileri okullara sahip çıkmak için harekete geçti.

A+A-

Aileler okullarda Ekim ayı sonuna kadar seçimle belirlenecek Okul Aile Birlikleri için bir araya gelerek, çocukları için mücadeleye başlamaya hazırlanıyor. “Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi”, velileri okul aile birlikleri konusunda bilgilendirmek için hazırladığı “Veli El Kitabı”nda okullardaki tarikatlere karşı uyarılarda bulundu, velilerin neler yapması gerektiğini sıraladı.

Öğrenci velileri, MEB’in dini motiflerle şekillendirdiği yeni eğitim öğretim programları ve çocuklarının izin alınmadan dini vakıf etkinliklerine götürülmelerine karşı çareyi okul aile birliği formülünde buldu. Geçmiş yıllarda veli toplantılarına bile gitmeyi zor bir uğraş olarak gören öğrenci aileleri, artık Türkiye’nin dört bir yanında okullarda çocuklarının eğitimlerinde söz sahibi olabilmek, okullardaki eğitim kalitesini yükseltebilmek ve denetleyebilmek için okullarda söz sahibi olmak istiyor. Her yıl eğitim öğretim dönemi başlangıcından itibaren toplantılara başlayan okul aile birlikleri için seçim süreci Ekim ayının sonunda tamamlanacak. 
 
Yönetmelikte geniş yetki
 
Okul Aile Birliği yönetmeliğine göre velilerin okulların şekillenmesinde geniş yetkileri bulunuyor.Bakanlığın velilere tanıdığı yetkiler şöyle: 
 
“Okulun amaç ve hedeflerinin gerçekleştirilmesine, eğitimde kalite ve başarı için okulun stratejik plan çalışmalarına ve uygulamasına destek olmak, eğitimde fırsat eşitliğine imkan vermek ve öğretmenler kurulunca alınan kararların uygulanmasını desteklemek amacıyla velilerle iş birliği yapmak. Okul yönetimince planlanan kurs, sınav, seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, kermes ve benzeri eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesine katkı sağlamak. Öğretim faaliyetleri dışındaki zamanlarda okulun derslik, spor salonu, kütüphane, laboratuvar ve atölyeleri gibi eğitim ortamlarının değerlendirilmesine katkı sağlamak. Milli bayramlar, belirli gün ve haftalar ile kültürel yarışmaların düzenlenmesi giderlerine katkıda bulunmak. Okula yapılan sosyal, kültürel etkinlikler ve kampanyalar düzenlemek, şartlı bağışları amacına uygun olarak kullanmak. Eğitim ve öğretimle ilgili kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapmak” maddeleri yer alıyor. 
 
‘Ciddi adımlar atılabiliyor’
 
Okul Aile Birlikleri’nin önemine dikkat çeken Veli-Der Başkanı İlknur Kaya Bahadır, “Okul aile birliği okula sahip çıkmanın ilk adımı. Velileri teşvik ediyoruz. Seçimler bittikten sonra da bütün okullarda seçilmiş okul aile birliklerini derneğimize davet ederek eğitimler yapıyoruz. Yönetmeliğe göre okulun yönetiminde de söz sahibi olunabiliyor. Önceden aile birlikleri dini vakıfların etkinliklerini daha çok engelleyebiliyordu. Engellemeyi ortadan kaldırabilmek için protokoller yapıldı. Sosyal faliyetler yönetmeliğime göre bu faaliyetlere şerh koyma hakkı var. Dini vakıfların okul içi ve dışı faliyetlerine ailelerin onayı olmaksızın götürülmelerini engellemek için çok ciddi adımlar atılabiliyor” dedi. 

Velilere el kitabı

‘Tarikatlere karşı dikkatli olalım’

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, okullara sahip çıkabilmek amacıyla velileri bilgilendirmek için “Veli El Kitabı” hazırladı. “Böyle eğitim olmaz. Böyle müfredat olmaz” denilen kitapçıkta, velilerin okul aile birliklerinde yer almaları için çağrıda bulunularak, seçmeli dersler, cemaatlerle imzalanan protokoller kapsamında yapılan seminerler, ders kitapları ve sosyal etkinliklere ilişkin uyarılar yer aldı. Kitapçıktaki, “Tarikatlere karşı dikkatli olalım” başlığı altında “Okulumuzda Ensar, TÜRGEV, İlim Yayma Cemiyeti, İHH, Eğitim Bir Sen gibi adlarda çeşitli dernek, sendika ve vakıf, seminerler, projeler, geziler gerçekleştirecek. Eğer çocuğumuzun aldatanlardan-aldatılanlardan olmasını istemiyorsak cemaatlerin ve tarikatların okullarda bu etkinlikleri yapmasına, dini istismar etmelerine izin vermeyelim” denildi. Ayrıca velilerden izin belgesi istenmesi gerektiği bilgisi verilen ve okullara iletilmesi gereken bir dilekçe örneğinin de yer aldığı kitapçıkta “Cemaatlerle ve tarikatlarla ilişkisi olan etkinliklerin içeriğini, izinlerini inceleyelim. Okulda yapılacak hiçbir etkinliğe çocuğumuzu bilgi olmadan, izinsiz göndermeyelim. Bu konuda okula dilekçe verebiliriz. Eğer bize rağmen yapılıyorsa çocuğumuzu bu etkinliklere asla göndermeyelim. Okulumuzda yapılan bu etkinlikleri kimin yaptığını öğrenelim, etkinliklerin bilgisini paylaşalım” uyarısı yer aldı. 

Hareket’in veli toplantısı 

Bu kapsamda velileri bilgilendirmek için İstanbul’da ilçelerde toplantılar düzenlemeye devam eden Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, Ankara’da yarın 14.30'da  ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri’nde hukukçu ve öğretmenlerin katılımıyla veli bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.