1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Açlık grevlerinde CHP devreye girecek
Açlık grevlerinde CHP devreye girecek

Açlık grevlerinde CHP devreye girecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, “Açlık grevlerinin durdurulması için çaba gösteriyoruz. Cezaevlerinde incelemelerimiz devam edecek” dedi

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “CHP'nin yeni açılımı” olarak nitelenen Diyarbakır ziyaretine eşlik eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Hükümetten beklentilerin azaldığı kutuplaşmış bir toplumda, bu tür ziyaretler önemli. Diyarbakırlılar, CHP'nin neden bölgede daha aktif olmadığını sordu” dedi.  Tanrıkulu, Kılıçdaroğlu'na iletilen, “müzakere” ve “açlık grevleri” konuları hakkında “Açlık grevlerinin sonlanması için çaba içerisindeyiz. Büyük imkanlara sahip değiliz ama sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz” diye konuştu. Tanrıkulu, Diyarbakır ziyaretini ve Diyarbakırlıların beklentilerini Milliyet'e anlattı:
YENİ BİR AÇILIM DEĞİL: Bayram günü yapılan ziyaret, yeni bir açılımdan ziyade bir bayram ziyareti. Ülke olarak sıkıntılı günler yaşıyoruz. Hükümetten beklentilerin azaldığı kutuplaşmış bir toplumda, bu tür ziyaretler önemli. Ziyaretin kendisi çok anlamlı. Bayramda yapılması ayrı bir anlam katıyor. Kutuplaşmanın arttığı, birarada yaşama kültürünün zayıfladığı bir döneme denk gelmesi önemli.
CEZAEVİNE GİDECEĞİZ: Açlık grevlerinin durdurulması noktasında parti olarak büyük bir çaba içerisindeyiz. Anamuhalefet partisi olarak büyük imkânlarımız yok. Ama tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na yazılı bir başvuruda bulundum. Halen yanıt gelmedi. Arkadaşlarımız Sincan Cezaevi'ne gitti, ben de Diyarbakır'daki cezaevlerinde açlık grevindeki hükümlülerle görüştüm. Önümüzdeki hafta milletvekili arkadaşlarımız, diğer cezaevlerinde de incelemelerde bulunacak. Bu konuyla ilgili hükümet ve Adalet Bakanlığı ile görüşme talebimiz olmadı.
KOSTERİ MUHALEFET BOZMADI:  14 aydır adı, sıfatı ne olursa olsun bir hükümlünün, yakınlarıyla görüşme hakkına sahip olmaması. Kendi iradesi böyle olsa bile böyle bir politika izlenemez. Koster bozuk deniliyor, kimse inanmıyor. Koster bozulduysa, ana muhalefet bozmadı. Koster bozulduysa yapılır. Uzaya uydu gönderebiliyorsunuz ama Gemlik'ten İmralı'ya koster gönderemiyorsunuz. Sizlerin buradaki görüşmelerin içeriğini engelleyebilme yetkiniz de var. Bakan, yaptığı açıklamada görüşmeyle ilgili bilgiye sahip olmadığını söyledi. Cezaevleri, Adalet Bakanlığı'na bağlı bir kurumsa, bunun bilinmesi gerekiyor.
2 BİN POLİSLE GEZİYOR: Başbakan, son olarak Van'a yaptığı ziyarette, 2 bin 400 polisle gezdi. Diyarbakır'a gelen bir bakan 200 polisle geziyor. Diyarbakırlıların CHP'ye büyük bir beklentisi ve ilgisi var. Bizlere beklentilerini de eleştirilerini de anlatıyorlar. 'Neden bölgede daha aktif değilsiniz' diye soruyorlar.

Desteğin nedeni Aygün
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki gün Diyarbakır'a yaptığı bayram ziyareti sırasında, bölge halkı ve sivil toplum kuruluşları CHP'ye ve Kılıçdaroğlu'na sahip çıktı.
Kılıçdaroğlu'nun 17 ay önceki Diyarbakır ziyareti sönük geçmişti. Ancak bu defa Kılıçdaroğlu'nun tüm toplantılarına yoğun bir ilgi oldu. İlginin, CHP'nin Uludere konusundaki tavrı, Kılıçdaroğlu'nun PKK tarafından kaçırılan CHP'li Hüseyin Aygün'ün açıklamalarının arkasında durması Akil Adamlar önerisi nedeniyle arttığı belirtiliyor.
Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da büyük ilgiyle karşılandı. CHP'nin daha etkin olması gerektiği yönündeki talep, sadece kentin sivil toplum kuruluşlarından değil, Diyarbakır halkından da geldi. Resmi temasları bittikten sonra şehir merkezinde ve eski Diyarbakır olarak bilinen bölgede gezen Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla bire bir temas kurdu.
Kılıçdaroğlu ile birlikte heyette, Diyarbakırlı olan Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekilleri Oğuz Oyan, Salih Fırat, Ali Rıza Öztürk, Engin Altay, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ve doğu ve güneydoğu Anadolu'da siyaset yapan 8 CHP'li il başkanı eşlik etti. Kaynaklar, CHP'ye yönelik ilginin üç ana nedeninin bulunduğu yorumunu yapıyor:
-  Aralık 2011'de Uludere'de Türk savaş jetlerinden bırakılan bombalarla katledilen 34 yurttaşın ölümüne en ciddi tepkinin Kılıçdaroğlu'ndan gelmiş olması.
-  PKK tarafından kaçırılan Aygün'ün serbest bırakıldıktan sonra PKK'lıları suçlamadan yaptığı insani dozu yüksek konuşmasının sahiplenilmesi.
-  Kürt sorununun çözümü temelinde ortaya atılan Akil Adamlar Komisyonu önerisi.