1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Açlık grevine sahip çıkın!
Açlık grevine sahip çıkın!

Açlık grevine sahip çıkın!

Diyarbakır, Van, Hakkari, Muş'un Varto ve Malazgirt ilçeleri, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde "Sivil Cuma" namazında yüzlerce kişi saf tuttu. Sivil Cuma namazlarında Kürtçe verilen vaazlarda, "İnsan haklarını çiğneyen bir zihniyet hadisleri de çiğneyendir" idd

A+A-

Sivil Cuma Namazı, Muş'un Malazgirt İlçesi'nde BDP İlçe binası, Van'da Belediye Çok Katlı Otoparkı'nda Muş'un Varto İlçesi'nde, BDP İlçe binasında, Hakkari'de BDP Hakkari İl binasında, Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısı'nda, Şırnak'ta BDP İl binası karşısında kurulan çadırda, Batman'da Belediye Çay Evi'nde, Siirt'te Belediye Parkı'nda, Silopi'de BDP İlçe binası önündeki boş alanda, Cizre'de Belediye Parkı'nda, Kızıltepe İlçesi'nde Şeyh Davut Yalçınkaya Halk Evi'nde, Nusaybin'de Mitanni Kültür Merkezi 100. Yıl Parkı'nda, Kurtalan'da BDP İlçe binasında, Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde BDP İlçe binasında binlerce kişinin saf tutmasıyla kılındı.

CEZAEVLERİNDEKİ AÇLIK GREVİ

Yüzlerce kişinin katıldığı sivil Cuma namazlarında, Kürtçe vaaz sonrası namaz kılındı. Sivil Cuma namazlarında vaaz veren imamlar, Abdullah Öcalan üzerinde 1 yıldır devam eden tecrit ve aralıksız bir şekilde devam eden askeri ve siyasi operasyonlara tepkilerini dile getirirken, cezaevlerinde 12 Eylül'den itibaren süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine katılan tutsaklara herkesin sahip çıkması gerektiğini bildirdi.

BÖLGEDE SİVİL CUMA NAMAZI

Vaazda, artık akan kanın durması gerektiğini ve kan dökmenin Allah katında da günah olduğuna değinilerek, Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik sınır ötesi operasyonu için TBMM'den geçen yasa tasarısına tepki gösterildi.