1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 2. Mezopotamya Mücevher Fuarı kapılarını açıyor
2. Mezopotamya Mücevher Fuarı kapılarını açıyor

2. Mezopotamya Mücevher Fuarı kapılarını açıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da ilki 2015 yılında 40 kuyumcu firmasıyla düzenlenen ‘Mezopotamya Mücevher Fuarı’ 2016 ve 2017 yılında güvenlik gerekçesiyle yapılamazken, bu yıl 27-29 Nisan tarihleri arasında ikincisi bu kez, aralarında dünya pazarına hakim kuyumcu ve mücevheratçıların da bulunduğu 100 firmanın katılımıyla gerçekleştirilecek.

A+A-

 Fuarı’na ilişkin konuşan Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul,

yaklaşık 500 milyon TL değerinde 2 ton altın ile pırlanta ve değerli taşların sergileneceği fuar öncesinde otellerin doluluk oranlarının maksimum seviyede olduğu belirtildi. 100’e yakın katılımcı firmanın yer alacağı fuarda özel tasarlanan takıları Cansu Taşkın, Elif Ece Uzun, Irmak Atuk ve Ece Gürsel gibi ünlü mankenlerin tanıtacağını belirten Akkul, 200’ü çevre ülkelerden olmak üzere 5 bin kuyumcu esnafının fuara katılımını beklediklerini söyledi. Akkul, kuyumcuları fuara taşımak için Bursa, Trabzon, Erzurum ve Cizre’deki 4 noktadan da otobüs kaldıracaklarını kaydetti. Akkul, ilk fuarda altından 4 ayaklı minare sürprizini bu yıl da Diyarbakır’a has altından karpuz göreceklerini altın karpuzun yaklaşık 5 milyon lira değerinde olacağını belirtti.

Diyarbakır’da 27-29 Nisan tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek olan ‘Mezopotamya Mücevher Fuarı’na ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul ve Sereks Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yerdan fuara ilişkin açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YARIN SAAT 14.00’DA FUAR MERKEZİ’NDE

2. Mezopotamya Mücevher Fuarı yarın saat 14.00’da TÜYAP Diyarbakır Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açacak. Yaklaşık 500 milyon TL değerinde 2 ton altın ile pırlanta ve değerli taşların sergileneceği fuar öncesinde otellerin doluluk oranlarının maksimum seviyede olduğu belirtildi. Fuarda 100’e yakın katılımcı firma yer alacak. Öte yandan fuarda Cansu Taşkın, Elif Ece Uzun, Irmak Atuk ve Ece Gürsel gibi ünlü mankenler defilede boy gösterecek.

TÜRKİYE’DE İKİNCİ FUAR OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR

2. Mezopotamya Mücevher Fuarı’na toplamda 5 bine yakın kuyumcu esnafının katılacağını ifade eden Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul,

“İkincisini düzenleyeceğimiz ‘Mezopotamya Mücevher Fuarı’nın ikincisini 27 Nisan Cuma günü ziyaretçilerle buluşturacağız. Mezopotamya Mücevher Fuarı İstanbul’dan sonra Türkiye’de ikinci fuar olma özelliğini taşıyor. Düzenleyeceğimiz fuar çerçevesinde hem katılımcı hem de ziyaretçi olarak yurt içi ve yurt dışından ziyaretçileri ağırlayacağız. Fuarımız uluslar arası olma özelliği taşıyor. 100’e yakın katılımcı firmamız fuarımızda olacak. Bu firmalarımız İstanbul, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mardin, Giresun ve Ankara’dan olmak üzere fuarımızda hizmet verecektir. Ziyaretçi açısından da Irak Kürdistan bölgesinde başta Hewler olmak üzere İran’dan da ziyaretçilerimiz Diyarbakır’a gelecek.

ÜNLÜ MANKENLER TANITACAK

Irak’tan 200’e yakın kuyumcu esnafı fuarımızı katılacak. Bu esnaflarımızın rezervasyonları da yapılmıştır. Biz toplamda sadece kuyumcu esnafı olarak 5 bine yakın kuyumcu esnafını ağırlayacağız. Mücevher fuarı; Altın, pırlanta, elmas, gümüş, saat ve sektörler ilgili cihazlar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Fuarımızda ünlü mankenlerin katılımı ile defile yapılacak. 10 manken fuarda defilede yer alacak. Cansu Taşkın, Elif Ece Uzun, Irmak Atuk ve Ece Gürsel gibi ünlü mankenler defilede boy gösterecek” şeklinde konuştu.

ALTIN KARPUZ

Düzenlenecek olan fuarın Diyarbakır ve bölge için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Akkul sözlerini şöyle sürdürdü;

“Düzenlenecek olan fuarda Türkiye’nin 81 ilinin oda ve dernek başkanları aileleri ile birlikte Diyarbakır’a gelecek. Bu misafirlerimiz rehber eşliğinde Diyarbakır’ı tarihi ve kültürel yerlerini gezeceklerdir. Bu fuar Diyarbakır ve bölge için çok önemlidir.  Biz şu anda Sereks Fuarcılık ile birlikte kentimizdeki beş oteli ziyaretçiler nedeni ile tamamen rezerve etmiş durumdayız. Fuarda iki tona yakın altın sergilenecek. Yaklaşık olarak 500 milyon TL maliyetli ürün sergilenecek. Fuarımızda toplam 5 milyon TL’ye mal olan altın karpuzumuz da ziyaretçilerle buluşacak. Diyarbakır’ı Türkiye’de ve uluslar arası arenada en güzel şekilde tanıtmayı planlıyoruz.”

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ KUYUMCULUK FUARI

Diyarbakır’ın ikinci girişiminde uluslar arası bir fuara ev sahipliği yapacağının altını çizen Sereks Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yerdan,

“Biz Sereks Fuarcılık olarak uzun yıllardır ihtisas fuarları yapan bir şirketiz. Biz 2000 yılında beridir Diyarbakır’da mücevher fuarı yapabilir miyiz düşüncesi ile ciddi bir araştırmaya giriştik. Bilindiği üzere daha önce burada çok iyi bir fuar alanı yoktu. Daha sonra bu durum değişerek gelişti. Zamanla Diyarbakır’a seyahat yaptık ve burada fuar yapılabilir diye düşündük. 2015 yılında 40 kuyumcu firmasıyla ilk fuarımızı yaptık. 2016 ve 2017 yılında da fuar yapmak istedik. Fakat sağlıklı bir ortam yoktu. Daha sonra şartlar olgunlaşınca mücevher Diyarbakır’da mücevher fuarı gerçekleştirmeye karar verdik. Bu fuarı gerçekleştirebilmek için İstanbul’da çok yoğun bir çalışma temposuna girdik. Güvenlik açısından insanları ikna edebilmek için zaman zaman bazı vatandaşlarla Diyarbakır’a seyahat ettik. Şu anda Diyarbakır’da gerçekleştirilecek olan fuar Türkiye’nin en büyük ikinci kuyumculuk fuarı olma özelliği taşıyor. Diyarbakır, ikinci girişiminde uluslar arası bir fuara ev sahipliği yapmanın gururunu yaşayacak. Bunu başarmak çok zordur ve Diyarbakır bunu başardı. Bunlar bizim için çok önemli. Irak ve İran’dan gelen ziyaretçilerimiz de aramızda olacak ve onlar da heyecanlı olduklarını söylediler. Diyarbakır’dan Irak’a direkt olarak altın ihracatımız yok. Altın İstanbul’dan Dubai’ye oradan da Irak’a gidiyor. Biz Irak’a ihracat yapma şartlarını zorlamaya başladık. Devlet nezdinde girişimlerimiz sürüyor. Fuarların kentin ekonomisine katkısını asla inkâr edemeyiz. Fuara İstanbul’un da çok önem verdiğini belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.