27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,764
  %1.00
 • Dolar
  3,1058
  %0.63
 • Euro
  3,3905
  %0.68
Aziz GÜLMÜŞ


Zulmün Kalesi, Yada Diyarbekir Zindanı

24 Ağustos 2009 12:31

 

       Diyarbekir zindanında biz tutsaklara altmış adet marş işkence zoruyla ezberletilmişti. Bunlardan en uzun olanı "Tarihi Çevir" marşıydı ve şöyle başlıyordu :"Tarihi çevir nal sesi, kısrak sesi bunlar/Delmiş Roma'nın göğsünü mızrak gibi Hunlar/Göktürkler, Uygurlar, Uzlar, Peçenekler/Türk'ün yüce tarihine binbir zafer ekler"

        Vahşet, cezaevinin kan kokan maltalarında arsızca kol gezerken, bedenlerimiz bu marşlar eşliğinde taru mar ediliyordu. Haykırışlarımız cezaevi etrafındaki evlerde yaşayan insanlar üzerinde de ağır travmalar yaratıyordu. Havar sesleri Diyarbekir semalarına kapkara bulutlar gibi çökerken bir çok bebek bu haykırışlarla birlikte büyüdü. Çığlıklar  kapkara bulutlardan yağan asit  yağmurları misali anaların, babaların, eşlerin ve kardeşlerin yüreğini delik deşik ediyordu.

       Kısacası bir çok yiğit insanın savrulduğu, bütün ırmakların kuruduğu, sesimizin uçurumlardan atıldığı o cehenneme rağmen el ele, kol kola halaylarla yaşama mendil salladığımız, ölüme tilili çektiğimiz bu cezaevi şimdi okul mu olsun ? yoksa müze mi olsun? tartışmaları ile yeniden gündeme geldiği şu günlerde o hayasız günlere canlı tanıklık etmiş biri olarak ben de görüşlerimi açıklamak ihtiyacını hissettim. 

       Okul olsun diyenlere sadece gülüyorum. Utanmasalar camii olsun diyecekler. Ben tahliye olduğumda ağabeyimin bütün ısrarlarına rağmen dönüp bakamadım bu utanç abidesine. Tüm yaşamım boyunca önünden geçmedim, geçemedim. Ben önünden dahi geçemezken çocuğumu bu okula nasıl gönderirim ?. Her gittiğimde yüreğim örselenmeyecek mi? acım tazelenmeyecek mi? Eğer gidersem çocuğuma : "Aha şurada dayak yedim, şurada bana insan pisliği yedirildi, şu köşede can dostum arkadaşımı öldürdüler, bak şimdi tuvalet olarak kullanılan şu hücrelerde yiğit insanlar büyük direniş destanları yarattılar" v.s., v.s, v.s demem gerekmiyecek mi?   

        Bana kalırsa buraya hiç dokunulmamalı; ne okul, ne de müze yapılmalı, bir "UTANÇ ABİDESİ" olarak kalmalı ve kesinlikle bizzat bu cezaevinde o günler ile ilgili bir film yapılmalı, geniş belgeseller çekilmeli, Yani açıkçası yerinde durmalı ve adına da ister "UTANÇ ABİDESİ" , ister "DİRENİŞ KALESİ" denilsin farketmez. Ama o izler asla silinmemeli. Bu izlerin silinmemesi için de burasının İnsan Hakları ile ilgili çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşlarına devredilmesi gerekir. Yani tarih çevrildiğinde nal sesi, kısrak sesi değil, insanların feryatları, figanları yankılanmalı ve cellatların suratına okkalı tükürükler fırlatılmalıdır.

Bu yazı toplam 1419 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com