24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,507
  %0.02
 • Dolar
  3,0697
  %-0.58
 • Euro
  3,3438
  %-0.41
Mehmet Sait Çakar / Sait Hoca


Zor Hesap

18 Nisan 2011 Pazartesi 17:12

Adaylar belli olduğundan beri sanki diğer parti ve adaylar yokmuş bütün tartışmalar AKP adayları çevresinde gerçekleşti. Oysaki ilimizde en az AKP adayları kadar önemli diğer adaylarımız da var. Ama gelin görün ki iktidar AKP olunca tartışma konusu da AKP ve adaylarının dışına pek taşmıyor. Tüm tartışmalar AKP'nin çıkaracağı mebus sayısında dönüyor. Bir önceki seçimde en az bir fazladan mebus çıkaran AKP'nin bu defa da piyangoyu vurup vurmayacağı tartışılıyor.

Bir önceki seçimin üzerinden 4 yıl geçti. O zamanki halkın beklentisi ile şimdiki halkımızın beklentisi aynı değil, hakeza o zamanın AKP'si ile bugünün AKP'si de aynı değil. AKP o seçimdeki somut vaatlerinin bir kısmını az çok yerine getirdi. Halk için bir kazanç olan bu durumun AKP'nin tekrar seçilmesi için bir garanti değil, çünkü AKP bu defaki 4 yılını ülkenin siyasî istikrarına harcayacak. Bu defa soyut vaatlerde bulunacak ki bunun halk için yeterince bir anlamı yok. Anayasayı değiştirmek veya kurumları yeniden düzenlemek oy veren asgari ücretli biri için o kadar büyük bir değer ifade etmemektedir. Dolayısıyla AKP bu seçimde yapacaklarıyla değil yaptıklarıyla oy toplayacak. İşte bu da seçimin kilit noktası, çünkü muhalefet (veya bağımsızlar) de yapacaklarıyla oy toplayacak.

Tabiî ki AKP'nin öngöremediği şey halkın yapılan olumlu şeyleri milletvekillerine değil de AKP'ye veya başbakana saymasıdır. Dolayısıyla bu seçimde AKP'nin şöhreti adaylara o kadar büyük fayda sağlamıyor. AKP'nin ilk iki adayı kemik oylarla seçilmeyi garanti ederken esas yük 3. adaya kalıyor ve aslında bir tek o seçilmek için esas çabalayacak.

Buna karşın seçim konusunda diğer partilerin adayları AKP'li adaylardan daha tecrübeli. Siyasette BDP'li A.Türk AKP'li M.Güler'den çok daha tecrübeli. A.Türk'ün seçilmeme gibi bir durumu yok, ama buna karşın A.Türk aslında BDP'li diğer bağımsız adaylar için çalışacaktır.

CHP ve HAS partileri de bu seçimin güçlü oyuncularıdır. Nihayetinde seçim tanıtımdır. Boy göstermektir. CHP'li adayların da bunu yapacak güçleri de var. HAS partinin adayı Mehmet Timurağaoğlu halk arasında güveni ve namı olan biridir. Seçilmese bile varlığı AKP'nin aleyhine yeter ve bu durum AKP'nin oy kaybettirir.

Ama bu seçimde esas oyuncu Süleyman Bölünmez'dir. Hem gücüyle hem de şehre olan hizmetlerinden dolayı edindiği şöhretle tüm partilerden az çok oy kapacaktır. Ovadaki birçok köyde adı bile yeten S.Bölünmez'in varlığı BDP'lilerden çok AKP'lilerin uykusunu kaçırıyor. Tüm partiler S.Bölünmez'in gücü konusunda hemfikir olmalarına rağmen bu mevcut oylara etkisi konusunda hemfikir değiller.

Bu durum aslında esas olarak iki kişinin işini zorlaştırıyor. Bunların biri AKP'li 3.sıra adayı A.Akdağ diğeri de bağımsız aday A.Türk. Çünkü S.Bölünmezin'in kimden ne kadar oy alacağı belli olmadığından AKP'li A.Akdağ kendini seçtirebilmesi için öncelikle kendinden önceki 2. adayı seçtirmek zorunda ki bunun için de parti esaslı bir propaganda yapmalı. Bağımsız aday A.Türk ise A.Akdağ'ın tersine sıralama olmasa bile adları kendisinden sonra geçen adayları için de seçim çalışmasında bulunacaktır ki bu da iki parti arasındaki farkı ortaya koyuyor.

Bu yazı toplam 4039 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com