25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır18 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,714
  %0.40
 • Dolar
  3,0724
  %-0.38
 • Euro
  3,3451
  %-0.28
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Ziya Doğan Kamp'ı Sitemize Değerlendirdi

26 Temmuz 2009 18:37

Sevgili  okuyucularımız , hepinizin bildiği üzere takımımız DİYARBAKIRSPOR Kartepe kampını bitirip  salı  günü Diyarbakır'da saat 10:30'da yapacağı ilk antrenmanla çalışmalarına tekrar başlayacak.

Kartepe kampı gelen ,giden ,denemeye alınan oyuncular olduğu için daha çok kamptan ziyade hazırlık ve takımı oluşturma yönünde oyuncu deneme aşaması şeklinde geçti.Bu açıdan bu kampın sonunda pekte lige hazır girdiğimiz söylenemez.lige hazırız dememiz açısından kadro bütünlüğünün olması ve asgari 24 kişilik bir oyuncu grubunun olması gerekmektedir.ZİYA DOĞAN hocamız kampın her gününe 1 veya  2 oyuncu katarak toplu çalışma imkanının zeminini oluşturmaya çalıştı.Takımın iskeletinin olmaması,geçen yıldan sadece BARIŞ ATAŞ ve FEVZİ TUNCAY'ın kalması ZİYA DOĞAN hocamızı kendi bildiği ve kalitelerine güvendiği oyuncuları klübün bütçesinide düşünerek takımın kadrosuna katmaya itti.Bu sayede ZİYA hoca iskeleti olmayan takıma daha önce çalışmış olduğu ve bir çoğuda bir arada oynamış olan futbolcuları takıma kazandırarak kendince takımın iskeletini oluşturmaya çalıştı.Kanımca ZİYA DOĞAN hocamızın izlemiş olduğu bu strateji yöntemi, doğru bir stratejidir ve akıllıca yapılmış bir çalışmadır.

Şimdi gerçekçi olmamızın vaktidir.ortada isimi DİYARBAKIRSPOR olan bir takım var,ama sadece isimi var.Ligin başlamasına bugün itibariyle 14 günlük bir süre var ve takım bu 14 günlük süreyi iyi değerlendirmek zorundadır.takımın şu anda kadrosunda 16 futbolcu var ve kadro sayısının en az 24 olduğunu düşünür isek bu takımın halen bile en az 7 veya  8 oyuncuya ihtiyacı olduğunun gerçeğini göreceğiz.Bakın bir takımı eleştirebiliz,bir takımı yönetimsel ve teknik anlamda yargılayabiliriz bu bir futbol takımı camiasının en doğal hakkıdır.Eleştiri her zaman doğruyu bulma yolunda yol gösterici bir araçtır.Ama bir şeyi unutmamalıyız'ki eleştirir iken olayı kişiselleştiremeyiz.Yönetim kuruluna seçilen insanların iyi veya kötü,doğru veya yanlış yaptıklarını her kişi veya yazarımız eleştirebilir köşe yazısında ,düşündüklerini okurları ile paylaşabilirler fakat daha takımı sahada görmemiş iken,bir o kadar olumsuzluğa rağmen takım olma yolunda ciddi bir çalışma içinde çalışarak bir şeyleri üretme çabası  içerisinde olan yönetim kurulunun çabalarını görmezden gelip  sadece ve sadece transfer edilen oyuncuların kaliteleri ile ilgili eleştirilerde bulunup takımı şimdiden eleştirmekte kanımca   bir o kadar yanlıştır diye düşünüyorum.Ben takımı şu an iyi veya kötü eleştiremem,takımın takım olma yolunda gerekli oyuncu sayısına ulaşmasından sonra takımı izler, iyi veya kötü eleştiriyi ondan sonra yaparım.Lig başlayınca Takımda hem oyun hemde teknik taktik üretkenlik bazında yükseliş toplanan puan bazında kendini gösterecektir.Şu an için olası düşüş nedeni olarak gösterebileceğim en büyük faktör,yönetim ve idarecilik faktörüdür.Yönetimin başarısını isterim bir diyarbakırsporlu olarak ama yönetimin yapacağı iyi veya kötü icraatlara,yönetimsel bazda gösterecekleri eforada o bazda eleştirimi yaparım.Sadece biraz bekleyelim ve şu kalan 14 günlük sürede takımın takım bütünlüğüne ulaşması açısından olacak gelişmeleri izleyelim ve desteğimizi verelim ve unutmayalım'ki bir takım,AMAÇ,GÜÇBİRLİĞİ VE GÜVEN'in yanında KENDİNİ ADAMA gibi üç öğenin bir araya gelişi ile ortaya çıkar.

Az önce sözü yine en yetkili ağıza bırakmak ve sizlere güncel bilgiyi en yetkili ağızdan vermek isteğimle sevgili teknik direktörümüz Sayın ZİYA DOĞAN ile bir telefon görüşmesi yaptım.Trafikte olmasına rağmen arabasını kenara çekip beni kırmayıp diyarinsesi okuyucularına son gelişmeleri duyurmak için yaklaşık yarım saat benimle telefonla konuşan ZİYA DOĞAN sorduğum sorulara çok net cevaplar verdi.Diyarbakırspor taraftarının kafasının rahat olmasını üstüne basarak vurgulayan ve başarılı olma yönünde inancının tam olduğunu özellikle belirten ZİYA DOĞAN'la yaptığım soru cevap şeklinde geçen görüşmemizi yine siz sevgili taraftarlarımız için derliyor,hepinize saygılarımı sunuyorum.

Y.Börükoçin: Hocam kamp çalışmalarınız nasıl geçti?kampın kısa bir değerlendirmesini yaparmısınız?

Z.DOĞAN: Kamp çalışmalarımız dün itibariyle bitti.sizlerinde bildiği gibi kamp çalışmalarına hem geç başladık hemde 15 günlük bir süre sağlıklı bir kamp geçirmek için yeterli değildi.fakat zorunluluktan ve ligin başlamasına kısa bir süre kaldığı için DİYARBAKIR'a oyuncularımızın alışması için ve DİYARBAKIR'daki iklimsel şartlara uyum sağlamak için kampımızı 15 gün ile sınırlı tutmak zorunda kaldık.bunun yanında gerekli olan 25 kişilik bir oyuncu kadromuz olmadığı içinde gerekli taktik ve teknik çalışmalarımızı yapamadık diyebilirim.kampın ilk günlerinde 7 oyuncuyla ilerleyen günlerde ise her gün kadromuza 1 veya 2 kişi katarak kadromuzun sayısını yükseltmeye çalıştım.dün itibari ile elimizde 16 kişilik bir oyuncu kadromuz oldu.bir takımın sağlıklı bir kamp geçirmesi için oyuncu sayısının 25 civarı olması ve en az 20 günlük bir ön kamp olması gerekiyor fakat biz hem kampa geç başladığımız için hemde bu arada ligde mücadele edecek takımın oyuncu kadrosunu oluşturmaya çalıştığımız için pekte verimli bir kamp geçiremedik. Ama umutluyum ,çünkü transfer ettiğim ve edeceğim oyuncuların kalitelerini bildiğim için  çok umutluyum.

Y.Börükoçin:Hocam Diyarbakır'daki çalışma süreciniz nasıl işleyecek,takımı kalan 14 günlük sürede lige hazır hale getirmek için neler yapacaksınız.

Z.DOĞAN: Öncelikle kamptan sonra takıma 2 günlük izin verdim salı günü sabah 10:30'da diyarbakırda ilk antrenmanımızı yapacağız.önümüzdeki pazar günü GAZİANTEPSPOR ile deplasmanda bir hazırlık karşılaşmamız olacak.arada bir takımla daha hazırlık maçı oynamak istiyorum bu yöndede çalışmamız var.ama daha önce oyuncu kadromuzu minimum 22' ye çıkarmak için oyuncu transferi yapacağız.

Y.Börükoçin: Transferde ismi geçen oyuncular var.Erhan Şentürk, Ayman, Risp, İbrahim Ege,Mendoza,Brezilyalı 2 oyuncu,tolga...hocam bu görüşüldüğü iddia edilen oyuncuların transferleri ile ilgili son durum nedir?

Z.DOĞAN: Şimdi basında bir çok isim geçiyor.geçenlerde bir radyo proğramına konuk olmam için ısrar ettiler ve telefon ile proğrama katıldım. 10 dakikalık bir telefonla bağlandığım görüşmeyi işte ZİYA DOĞAN'dan çarpıcı açıklamalar şeklinde derleyerek gazetelerinde yayınladılar.ben o proğrama bağlandığımda takımın sorunlarını ve özellikle lige hazır olma bazında henüz hazır olmadığımızı belirttim ama karamsar bir tablo çizmedim.basın bazen konuşmaları kendilerine göre yorumlayabiliyor. Basında yer alan bir çok transferde ismi geçen oyuncu ile sadece görüşüyoruz.klübün bütçesini düşünüyorum, elinde bonservisi olan bildiğim oyuncuları ve klübü ile sözleşmesi devam eden ama maliyeti düşük yine bildiğim oyuncuları diyarbakırspor'a getirme çabasını veriyorum. BREZİLYA'lı oyuncuları izledim ve kararımı verdim 2 oyuncuyu DİYARBAKIR'a getiriyoruz 1'i santrafor,1'ide hücum özellikli orta saha oyuncusu. ERHAN ŞENTÜRK ile ilgileniyoruz ve istediğim bir oyuncu, MENDOZA bugünkü görüşmemizde bana bir gün gecikmeli geleceğini bildirdi. AYMAN ve RİSP ile klüpleriyle sorunlarını çözdükleri takdirde anlaşmak istiyoruz. İBRAHİM EGE ile imza aşamasındayız. Bakın basına resmi imzayı atmadan kesinlikle bir oyuncunun ismini vermiyorum. Mesela MENDOZA DÜN bu akşam istanbula gelecekti ve kesin olarak anlaştığımız bir oyuncu idi ama oyuncu ve menajeri telefon açıp yarın gelebileceğini söyledi.basında ismi geçen bir oyuncu hem fiatını artırmak için hemde bazı klüplerin araya girmesi ile gelmesini geciktirebiliyor onun için resmi imza atılmadan hiç bir şekilde şahsım olarak basına bu oyuncuları transfer ettik demiyorum ama hepsi ile ilgili çalışmalarımız sürüyor.

Y.Börükoçin: Yönetim kurulu ile uyumunuz nasıl?

Z.DOĞAN: İnanın gece saat 4'lere kadar uyum içerisinde çalışıyoruz. Kendilerini çok istekli buldum bu istek ve hevesleri sürdüğü sürece kendileri ile iyi bir takım kurup başarılı olacağıma inanıyorum.ben zoru seven bir adamım. Diyarbakırspora geldiğimde zorlukları biliyordum ama başaracağımıda biliyorum. Çünkü daha önceki bir kaç takımı çalıştırdığımda bu zorluklar vardı ama biz başardık diyorum. Ben demem asla biz derim! çünkü bir futbol takımı yönetimiyle,kentiyle,camiasıyla,hocasıyla,futbolcularıyla ve taraftarlarıyla birlik olur ise başarılı olur ben bunu biliyorum ve diyarbakırdanda bunu bekliyorum.

Y.Börükoçin: Diyarbakırlı Genç oyunculardan bir kaçını kampa davet ettiniz ve bu oyunculardan 1'ini kadronuzda şu an muhafaza ediyorsunuz.Hocam diyarbakırlı genç oyuncular ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Lig müsabakalarında kadronuzda bu oyuncuları düşünüyormusunuz? 

Z.DOĞAN: Şimdi bildiğiniz gibi ben şu an takımın kadrosuna kaliteli oyuncuları katıp ligde mücadele edebilecek takımımızı yaratmaya çalışıyorum.Tabi bunları yaparken genç oyuncularımızdanda yararlanacağım. Ama doğrusunu söylemek gerekirse şu ana kadar pek genç oyuncularımızla ilgilenemedim. Sadece MURAT KAYALI var ve çok yetenekli bir oyuncu iyi ayakları var ve kullanmasını iyi biliyor.Fizik olarak eksikleri var Fizik eksikliğini gidermeye çalışıyoruz.kendisinden tam olarak hazır olduğu vakit yararlanmayı ve takımda ona yer vermeyi düşünüyorum.Diyarbakır'a geldiğimizde ve lig süreci içerisinde'de başarılı bulduğum altyapımızdaki gençleri gözümü kırpmadan takıma dahil ederim. Yetenekli olan her genç oyuncumuza formayı teslim ederim. Genç futbolcularımızında bunu bilerek çalışmaları ve bir gün bu takımın formasını giyebileceklerini göz önünde bulundurup kendilerini geliştirmelerini bekliyorum.

Y.Börükoçin:Hocam son olarak takımın hazır olmadığını'da göz önünde bulundurarak ilk 5 haftadaki fikstürü ve ligin genel durumunu değerlendirmenizi istiyorum.Sizce fikstür nasıl ve bu sezon lig nasıl geçecek?

Z.DOĞAN: İlk 5 hafta ANKARAGÜCÜ,TRABZONSPOR,FENERBAHÇE,SİVASPOR gibi ekipler ile oynayacağız.benim için hiç bir rakip farketmez. Sonuçta hepsi ile biri içeride biri deplasmanda  2 maç oynacağız,ne zaman hangi hafta oynamışım ben buna bakmıyorum.ilk 5 hafta  maksimum puan toplayabileceğimiz gibi,minimum puan düzeyinde'de kalabiliriz.ligin geneline ben bakarım.Eğer ligin sonunda hedeflediğim yerde isem kendimi ve takımımı başarılı olmuş sayarım. Ama hazır değiliz ve çok çalışıp lige hazır hale gelmeye çalışıyoruz. İlk haftalar zor geçebilir,ama sabır ve takıma inançla bunu altından hep birlikte kalkarız. Sezon zor geçecektir,hiç bir takım bizim kadar sorun yaşamadı,yıllarca bu ligde söz sahibi olmuş takım var ama bizde DİYARBAKIRSPOR'uz. Zor şartlarda çok çalıştım,hem futbolculukta hemde teknik adamlıkta hep zorluklar ile mücadele ettim. Zoru başarmakta inançlıyım ve başaracağım.

Y.Börükoçin: Hocam kısıtlı zamanınıza ve trafikte olmanıza rağmen bana bu röportajı yapma olanağını verdiğiniz ve zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.Son olarak DİYARBAKIRSPOR taraftarlarına mesajınız ne olacak? 

Z.DOĞAN: Yılmaz bey ben daha DİYARBAKIRSPOR'a imza atmadan beni ilk arayan sendin ve ben sana ve siteniz DİYARİNSESİ.ORG'a ilk demecimi vermiştim. Sitenizi takip etmekteyim, başarılı çalışmalarınız olduğunu biliyorum ve DİYARBAKIRSPOR taraftarlarının DİYARBAKIRSPOR ile ilgili haberleri sitenizden takip ettiğinide bildiğim için seni kıramadım.Son olarak DİYARBAKIRSPOR taraftarlarından bir ricam olacak.Sabırlı olmalarını ve takımlarını her ortamda desteklemelerini istiyorum.Benim DİYARBAKIRSPOR'a gelmemim bir nedenide BÜYÜK DİYARBAKIRSPOR TARAFTARLARI'dır. Tüm taraftarlarımıza sizin aracılığınızla selamlarımı gönderiyorum,tek tek saygılarımı iletiyorum.Her koşulda sadece takımlarının yanında olsunlar.

Y.Börükoçin: Sitemiz adına size Teşekkür ederim.

Z.DOĞAN: Ben teşekkür ederim,görüşmek üzere...

Bu yazı toplam 3465 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com