1. YAZARLAR

  2. Mücahit CAN

  3. Zaman Kaybı...
Mücahit CAN

Mücahit CAN

Diyarinsesi.Org yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Zaman Kaybı...

A+A-

Yıllarca 'dil ustalığını' kullanarak seçmen üzerinde etkili oldu. Ama Kürt sorunu konusunda bir adım dahi ileri gidemedi ve ülkeye büyük zaman kaybettirdi.

Özal çok şey yapabilirdi. Gerek Kürt sorunuyla ve gerekse de bölgemizin kalkınmasıyla ilgiliydi. Allah rahmet eylesin, ömrü kifayet etmedi.

Akbulut, akla – karayı seçemeden ve nasıl olduğunu anlamadan geldiği gibi gitti. Ama iyi adamdı.

Erbakan Hoca samimiydi, fakat onun da gücü yetmedi. Zaten iktidar süresi de kısaydı. Muktedir olamadan indi. Allah ona da rahmet eylesin.

Ecevit'in de vefatından önceki sağlığı ve içinde bulunduğu durumu hepimiz biliyoruz.

Diğer ikisini hesaba katmıyorum ve onları da Demirel gibi ülkenin 'zaman kaybı' hanesine yazıyorum: Yılmaz ve Çiller.

Abdullah Gül'ü, Tayyip Erdoğan'la birlikte değerlendiriyorum. Tayyip Bey'in başarılı olup olmayacağını ileride göreceğiz. Süreç devam ediyor.

Erdoğan'ın yaptıklarını takdir etmemek haksızlık olur. Ancak şimdiye kadar yapılanlar sürecin gidişatını değiştirmeye yetmedi. Sorun halen büyüyerek devam etmektedir...

Bugünlerde söylemini değiştirdiğine şahit oluyoruz. Lakin bunun Batıdaki oyların hesabından kaynaklandığını zannediyorum. Zira gerçek anlamda Kürt sorunu hakkında samimi olduğuna dair umudumu koruyorum.

Kürt sorunu, herkesin mutabakatıyla, halledilmesi gereken çok önemli bir meseledir. Tüm partilerin biraya gelmesiyle ancak, çözümü sağlam temeller üzerine bina edilmiş olur.

Bundan dolayı MHP'nin barajı aşmasını istiyorum. Bağımsızların da güçlü bir şekilde parlamentoya girmeleri taraftarıyım. Kılıçdaroğlu'nun CHP'si ile ilgili yorum yapmak için henüz erken. Ama fark getirebilir. İşaretler iyi gibi...

Artık bu sorundan ülkemizi kurtarmamız gerekiyor. Zira Kürt sorunu, yalınızca Kürtleri ilgilendiren bir konu değildir; tüm Türkiye'yi ilgilendirmektedir. Ve bunu çözecek olan da parlamentodur.

Çözülmesi, ülkeyi rahatlatacaktır. Bunun için toplumun her kesiminin ve partilerin tamamının 'çözüm ortağı' olması şarttır. 12 Haziran, yeni bir süreç ve yeni bir anlayışın miladı olmalıdır.

Geldiğimiz noktada yüzümüzü hangi yöne çevirirsek çevirelim, önümüze bu sorun çıkmaktadır. Ülkenin gündeminden düşmedikçe toplum rahata kavuşmayacaktır.

Seçilecek parlamento, vakit geçirmeksizin behemehâl sorunu çözmelidir. Çözüme hizmet, hakka hizmettir. Çözüm, her türlü fitneyi akamete uğratacaktır.

Kürt sorununu çözemeyen bir meclisin, ülkeye gerçek anlamda hizmet etmesi söz konusu olamaz; sadece zaman kaybettirmiş olur. Temennimiz, artık zaman kaybı olmasın. 16 Mayıs 2011

Mücahit Can

Yorumlarınızı mucahitcan@superonline.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar