1. YAZARLAR

  2. Mücahit CAN

  3. Zalim Kimdir?
Mücahit CAN

Mücahit CAN

Diyarinsesi.Org yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Zalim Kimdir?

A+A-

Tarihte kurulan ilk insan hakları teşkilatının adı, 'Hılfül- Fudûl'dür. Cürhüm ve Katura kabilesinden üç kişi birleşmiş, Mekke'de zalim bırakmamaya ve mazlumların haklarını zalimlerden almaya yemin etmişler. Hılfül- Füdûl Cemiyetinin sözleşme töreninde Peygamberimiz de bulunmuştu. O sırada henüz 20 yaşlarında bir gençtir.

''Abdullah bin Cud'an'nın evinde zulme karşı yapılan sözleşmede ben de bulundum. Bence o yemin bana kırmızı tüylü develerin sahibi olmaktan daha sevimlidir. Ben böyle bir sözleşmeye, şimdi İslamiyet devrinde bile çağrılsam, tereddüt etmeden katılırım.'' Hazreti Muhammed (Allah'ın ve meleklerinin selamı üzerine olsun...)

Resûlullah'ın, ''Ben şimdi İslamiyet devrinde bile böyle bir sözleşmeye çağrılsam, tereddüt etmeden ona katılırım'' sözleri çok düşündürücüdür. Biz Müslümanlar, zulme ve insan hakları ihlaline karşı hassas olmalıyız. Zulmün ortadan kaldırılması için yapılacak her türlü çağrıya, sözleşmeye, işbirliğine tereddütsüz koşmalıyız. Allah Resûlünün ifadeleri bu konuda son derece açıktır.

Zalimin bin bir çeşidi vardır, ama biz evvela kamu adına konuşalım...

Zalim; devlette görevi olup, bu görevi kişisel çıkarı için kullanandır. Halka hizmet edeceğim diye siyasete girip, fırıldak gibi dönen tüccar siyasetçi olandır. Rekabetsiz ve haksız şekilde devletten iş alan bazı siyasetçiler ve onların ortakları işadamlarıdır. Gücünden istifade ederek zenginliklerine zenginlik katan yakınları ve diğer halkalardır.

Zalim; günlük geçimini sürdürebilmek için çöplüklerden ekmek toplayanların, temmuzun sıcağında pamuk tarlalarında çapa yaparken kan şekeri düşüp bayılan 14-15 yaşlarındaki genç kızlarımızın, aybaşını zorla getiren çalışanlarımızın, milyonlarca işsizin ve diğer tüm mazlumların gözü önünde, gazete sayfalarında, televizyonlarda göstere göstere fütursuzca para harcayan zenginlerin çocukları ve aileleridir. Bu duruma zemin hazırlayanlar ve buna sessiz kalan herkestir. Ben de, sen de...

İstisnalar hariç, gerçek şu ki, ülkemizde ve hatta tüm dünyada zengin zalim, yoksul ise mazlumdur. Çünkü fırsat eşitliği yoktur. Adil paylaşım yoktur. Güçlü haklılığını gücünden alıyor, haklı ise güçlünün karşısında çaresiz kalıyor. Bireyin veya bir kesimin haklarını savunduğumuz gibi, kamunun haklarını ihlal edenlere karşı da sessiz kalmamalıyız.

Dünyayı bilmem, ama eğer bugün Türkiye'de yeni bir parti çıkıp, 'Haksız yere kazanan zalimlerden alıp, mazlum yoksullara vereceğim' diye bir taahhütte bulunsa, Hılfül-Fudûl Sözleşmesi' gibi bir sözleşme önüme koysa, koşarak imza atar ve emrinde çalışırım. Ey Müslüman, ya sen?
 
Mücahit Can

 E-posta: mucahitcan@superonline.com

Önceki ve Sonraki Yazılar