1. YAZARLAR

  2. Ramazan TUGAY

  3. Yönetim Nerde?
Ramazan TUGAY

Ramazan TUGAY

Spor Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yönetim Nerde?

A+A-
Diyarbakırspor geçen hafta ligin son sırasındaki Çine Mardanspor'la deplasmanda oynadığı maçta 3-1- galip gelmiş,  o maçtan sonra sanki dünya devini yetmiş gibi yere göğe sığdıramadılar.
 
Gelelim bu haftaki  maça Diyarbakırspor kendi evinde, her zamanki gibi muhteşem taraftarını da arkasına alarak, play-off mücadelesi veren Gölcükspor'la karşılaştı. Mutlak galip gelmesi gereken bir karşılaşmaydı. Çünkü krediyi fazlasıyla tüketmiş,  nefes alacak yer kalmamıştı. Çünkü playoff yolunda alınacak üç puan, hele ki bu senin rakibin durumundaysa puan farkını açacaktı. Evet  Diyarbakırspor rakibi karşısında maça iyi başladı ve ilk yarıda golüde buldu, moral olarak, skor olarak rakibin önüne geçti.  Daha sonra çok net iki pozisyondan yararlanamayan Diyarbakırspor ilk yarıyı galip kapattı.
 
Ikinci yarıya Azrailler gurubu ve taraftarların yoğun coşkusu ve desteğine rağmen ne yazikki Gölcükspor'un direnci bir türlü kırılamadı, aksine daha arzulu ve istekli başladılar. 90+3 te buldukları golle skoru eşitlediler ve iki takımda sahadan birer puanla ayrıldı.
 
 
Maç sonrası, gerekli yerlere ne söyleyeceklerini, kimi suçlayacaklarını adım gibi biliyordum. Bu maçında tek suçlusu hakemdi, bizi mahfetti, şu oldu, bu oldu yalanlarıyla yine sallama raporları göndereceklerdi.  Evet bu maçtan sonra kendi hatalarını ört pas etmek için ve alınan bu beraberligi hakeme yıkmak ve tere yağından kıl çeker gibi işin içinden sıyrılmaya çalışan ey kenar yönetimi  peki sizin hiç mi bu maçta hatanız yoktu.  Alınan bu berabeliğin faturasını hakeme kesmek bana göre acizlikten başka birşey değildir. 
 
Bakın kimse maval okumasın, bu hastalıktan artık kurtulun ve olaya biraz objektif bakın. Birazcık iğneği kendimize batırmayıp suçluyu hep dışarda aradığımız müddetçe yalandan öteye gidemeyiz. Dün gerek sosyal medya üzerinden, gerekse sağda solda sırf birilerini kollama adına avukatlığa soyunanlara şunu sormak lazım, Allah aşkına alınan bu beraberlikte hiç mi hata yok. Sizin yaptığınız bağcıyı koruyayım derken bu takımın, bu taraftarın hakkını kim koruyacak.
 
Adım gibi eminim dün Fevzi İlhanlı'ya bu maçın faturası olarak maçın hakemini binbir yalanlarla gönderdiler bile. O'da maçı izlemediği için mutlaka hakemi, alttan yukarıya bir güzel hatırını sormuştur. Bu iş artık hastalık haline geldiğini için çok fazla üzerinde durmanında anlamı yok. Buyursun gelsin izlesin kendi gözleriyle görsün. NOKTA...
 
İLK SEVDAMIZI OLAN DİYARBAKIRSPOR'UMUZU YOK ETİLER
 
Bakın 1968'de kurulan Diyarbakırspor, Bu kentin ortak değerlerinden biriydi ama ne yazikki geçmişte işi bilmeyen yöneticiler yüzünden maalesef o koca çınar  yok olup gitmesine neden oldular.  ama buna rağmen Diyarbakırspor gerek içerde gerekse deplasmanlarda oynadığı bir çok maçlarda taraftalar şiddet ve haksızlığa maruz kaldığında bile en azından sahiplenen yöneticiler vardı. Bugün bunca olaya rağmen tek yöneticinin ortada olamaması durumu çok net özetliyor.
 
Bakın  Geçmişte Diyarbakırspor belki Aş değildi, ama kurumsal bir kimliği vardı, gerçek bir marka değeriydi, neydi bu kurumsal kimlik öncelikle halkın benimsediği, sahiplendiği bir kişinin tekelinde olmayan halkın ölümüne sevdası ve en önemlisi halkın ta kendisiydi, halkın sembolü, idolü Gerçek Diyarbakırspor'du.
 
HALKIN TAKIMI HALKIN OLMALI.
 
Eski Diyarbakırspor'un Yeni Diyarbakırspor'la birleşmesinin en önemli nedenlerinden biride halkın takımı olması ve o eski Diyarbakırspor'un ruhunu tekrar yaşatması adına hem Azrailler gurubu hemde bu takımı gönülden seven taraftarlar halkın takımı olması için emek verdiler,  mücadele ettiler, ama maalesef üzülerek söylüyorum ne yazıkki verilen bunca emeğe ve mücadeleye  rağmen sadece şunu gördük, halkın takımı olması adına hiçbir adım atılmadı ve bireysel takımdan öteye gidilemedi.
 
NE BİR ŞİRKET, NE DE BİR TAKIM ASLA UZAKTAN KUMANDAYLA YÖNETİLEMEZ
 
Diyarbakırspor'a gönül veren Milyonlarca taraftaların olduğunu ve bu ismin ne kadar ağır ve büyük olduğunu galiba farkında bile değiller. Eğer farkında olmuş olsaydi, bugün bu takımın başında olurdu, bakın sen dünyanın en iyi takımını da kursan taraftar desteği olmadan ancak kendi yerinde sayarsın bir yere varamazsın, birkez daha şunu gördüki bu takım uzaktan kumandayla  yönetiliyor. Bu takım birilerinin elinde oyuncak olsun diye verilmedi, eğer bu işi yapacaksanız gelin sahip çıkın, ortalık biribirine girmiş, her taraf toz duman, yalanın bini bir para ortada yoksun. Peki sormazlar mı ağa bu takımı neden aldın, gayen nedir. Ben bunları gayet samimi ve iyi niyetle soruyorum, çünkü sizlere bu takımı teslim ederken unutmaki bizlerde binlerce taraftara verdiğiniz ama yapamadığınız o sözleri verdik. Peki o verdiğiniz sözlerden kaç tanesini yerine getirdiniz. Benim gördüğüm bu takım bu şekilde devam ederse, bence eski kapanan takımdan bile beter olacak, benden söylemesi...
 
BİREYLERİN AVUKATI DEĞİL HALKIN AVUKATI OLUN
 
Oldum olası, bu kentte hastalık haline gelmiş bir olay var, birileri kendi dostunu arkadaşını ve yandaşlarını korumak için, yaptıkları bunca yanlışlara ve hatalara rağmen halende bunların avukatlığını yapıyor ve de kolluyorsanız yazıklar olsun size, oysaki bunların avukatlığını yapacağınıza halkın avukatı olun. Bu takımın halkın takımı olacağı sözleri verilirken yanımızda olup birebir şahit olanların, bugün yan çizip yanlışları savunmalarını görünce hiç bir şeyin değişmediğini bir kez daha görüyoruz. Dostun dahi olsa, o işte yanlış varsa, eğer gerçek dostsan kalemini satmıyorsan sadece doğruyu yaz, ötekisi yalakalıktan öteye geçmez....
 
 
PRAVAKATÖR
 
Maç bittikten sonra tribündeki taraftarların kendi sporcularına karşı yaptıkları protesto sırasında hiç bir olay yokken bir polis memurunun elindeki cep telefonunuyla taraftarları kameraya çekmesi provokatörlükten başka birşey değildi. 
Ve bunu yaparken biranda ortamın gerilmesine, olaylarında başlamasına neden oldu. Eğer bu kulübün gerçek bir yönetimi varsa o polis için gerekeni yapar ve taraftarlarına sahip çıkardı belkide en ufak bir olay dahi çıkmazdı. ama nerdeee....
 
ŞENYİĞİT'E TEŞEKKÜR EDİN
 
Tribündeki bu kargaşada yaralanan bazı taraftarlar oldu ama ne hikmetse boynuna yaka kartı takıpta kendini yönetici görenler ne olaylara müdahale etti nede yaralıların durumlarını sordu.   Olayların daha da büyümemesi için Azrailler gurubu ve 
eski kulüp başkanlarından Şehmus Şenyiğit ve sahada görev yapan diğer polislerin olaylara sağduyulu yaklaşmalarından dolayı hepisine çok teşekkür ediyorum.
 
YALANCI  DOST SÖZLERİ
 
Yüzünüze karşı yapılan şişirme
 
Övgüleri dinlemekten kendinizi
 
Koruyunuz çünkü onlar
 
Kalpleri kirletip ortalığıa
 
pis koku yayarlar..
 
SAYGILARIMLA 
RAMAZAN TUGAY
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT