22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Yönetim Kurulu Kolaycılığa Kaçmamalı

25 Haziran 2011 Cumartesi 18:00

 

Diyarbakırspor nihayet bir yönetim kuruluna kavuştu.Öncelikle Nurullah Edemen başkanlığında kurulan yönetimin hayırlı olmasını arzu ediyor,kendilerine başarılar diliyorum.

Kanımca klübün yönetimsiz kalması durumunda klübün olası bir fesih kararı ile karşı karşıya kalacağı göz önünde bulundurularak ,acele bir şekilde kurulmuş bir yönetim olarak görüyorum. ki bunları yeni seçilen yönetim kurulundaki kişilerde söylemleri ile ifade ettiler.

Mantıken doğru bir karar ve onaylıyorum çünkü yasal olarak klüp tarihe karışmak üzereydi ve alternatif karşı bir liste çalışmasıda yoktu. fakat bunun yanında yeni seçilen yönetim kurulunun proğramsız ve plansız bir şekilde iş başına gelmelerinide garipsediğimi belirtmek istiyorum.

Yeni yönetim kurulu listesine baktığımda daha önce bu klüpte çeşitli dönemlerde yöneticilik yapmış isimlere rastlıyoruz.yani yeni yüzler değil!

umarım geçmiş yıllarda görev yaptıkları senelerde edindikleri tecrübe,yaşadıkları acı hadiselerden kendileri adına özeleştiri bazında pay çıkarmaları,mantık ve düşünsel bazda klübe yeni fikirler ve projeler bazında bir geri dönüşüm sağlar ve yeni bir ufuk açar,en azından beklentim o yönde.

Geçen haftalar içinde konuk olduğum bir televizyon proğramında yeni yönetim kurulunda yer alan Remzi Dayan ile proğramdan sonra geniş bir sohbetimiz olmuştu.Göreve geldiklerinde neler yapacaklarını ve neler için çabalayacaklarını ve bunun yanında klübün içerisinde olduğu mevcut durumuda iyi analiz ettiklerini ve durumu bildiklerini ifade etmişti.

Yine geçen hafta beraber konuk olduğumuz bir televizyon proğramında ,kişiliğine değer verdiğim ve yeni yönetim kurulunda yer alan Kenan Aksu'da göreve geldiklerinde klübün önündeki engelleri çözmek adına bir takım lobi faaliyetlerini yürüteceklerini belirtmişti,Umarım en azından bu düşüncelerini ve yapmak istediklerini pratiğe dökerler.

Diyarbakırspor klübünde bugünkü gidişat sürdürülemez ve kabul edilemez bir hale bürünmüş durumda.Klübün gelirleri, giderlerini karşılayamıyor. Yıllarca süregelen ve 2000 yılından sonrada hortlayan ehilsiz yönetim kadrolarının klüp üst makamlarında söz sahibi olmaları,Endüstri haline gelen ve ticarileşen futbol sektörü ve akabinde özellikle rant'a dayalı etik olmayan yönetim zihniyetinin egemen olması adeta klübün adım adım yok olmasına zemin yarattı.Yine özelikle 2000-2011 yılları arası mevcut parasal olanaklar ve kaynaklar verimli kullanılamadığı için kulüp bütçesi sürekli açık verdi. Bu durum zaman içinde kulübün finansal gücünü zayıflatıp şu anki dibe vurma sürecine yol açınca. Zayıflayan ve açık veren mali yapı adeta klübün önünü tıkadı ve kulübün bir çok kurum ve kişiye borçlu hale gelmesine yol açtı.Bu mevcut durumun yan etkisi olacaktı elbette! vede oldu. Klüp şu an içinde bulunduğu durum itibariyle büyük bir vizyon kaybına uğradığı gibi,geleceğini inşa etme sürecinde de yeterli dirayeti kendinde göremez hale gelmiştir ve Hal böyle olunca da Klübün sportif rekabet gücü hızla düşmeye başlamış ve koskoca Diyarbakırspor klübü yoluna devam edeceği 2B liginde ne yapacağını bilmeden,ileriye dönük somut plan ve proğramı olmayan ve sadece Klüp hesaplarını inceleyip giden Denetmenlerin tuttukları raporların sonuçlarının açıklanmasına odaklanmış bir halde ''gereği düşünüldü'' cümlesi ile başlayıp devam edecek olan olumlu veya olumsuz hakkında verilecek yargı kararına odaklanmış bir modda beklemektedir.

Yani sözün özü;Diyarbakırspor'un kaybedecek bir saniyesi dahi kalmamıştır.

Yeni yönetim kurulu öncelikle görev bölümü yapıp zaman kaybetmeden işe koyulmalıdır.

Geçmişteki yöneticilik zihniyeti kökten değişmeli,uzun ve kısa vadede bir hedef belirlenmelidir.

Klübün hali hazırdaki mevcut olanakları ve yapılabilecekler değerlendirilip en azından beklenti içinde olan camiaya gerekli mesajlar kolay ve anlaşılır bir şekilde verilmelidir.Ve en önemlisi bu mesajlar verilir iken öyle ''kimse bizden bir şey beklemesin'',''Elimizde sihirli değnek yok'' gibi kolaycılığa kaçan söylemler yerine daha somut ve gerçekten umut verecek,o yapılabilecekleri yapabilme dirayetini kendilerinde gören bir dilde ve basiretlilikte pratikler ortaya koymalılar.

Yazımın kapanış cümlelerini düşündükçe yüzümü gülümseten,uğruna adeta savaştığımız ve varoluşundan onur duyduğum Diyarbakırsporumuzun kuruluş yıldönümüne ayırmak çok güzel.

Fakat ne yazık ki Diyarbakırspor yeni yönetim kurulu başında bulundukları klübün kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj bile yayınlamadı.Gerçi doğrusunu söylemek gerekirse hiç bir yıl kuruluş yıl dönümümüz klüp yönetimleri tarafından hatırlanmıyor.Ne büyük eksiklik,ne büyük vefadan yoksun bir davranış,Nasıl unutulur,nasıl düşünülemez mantığım almıyor.Hadi hoş görelim,unutulmuş diyelim ve taraftarlarımızın sitem dolu silüetinin yönetimlerce görülmesini bekleyip önümüzdeki yıllarda bu klübün şanına yakışır yıldönümü kutlamalarının yapılmasını arzu edelim.  

Evet 44 yaşına basan bir Diyarbakırsporumuz var.44 kere maaşallah diyelim.Tam 43 yıl önce Diyarbakırspor, Diyarbakır Amatör Ligi'nin iki ezeli rakibi Diclespor ve Yıldızspor kulüplerinin 24 Haziran 1968 tarihinde birleşmeleriyle kuruldu. Başta Diyarbakırspor kurucuları arasında bulunan Nejat Cemiloğlu, Abdurrahman Özbek, Şahap Bozacı, Cahit Kargı, Nazmi Çakan, Bedrettin Köprülü, Remzi Serttaş, Mazhar Yapa, Erdoğan Vursavaş ve adlarını sayamadığım bir çok Diyarbakırspor emektarlarına bu satırlardan minnetlerimi bildiriyor,hayatta olanlara uzun ömürler,vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Diyarbakırsporumuzun 44.kuruluş yıldönümünü kutlar,Diyarbakırsporumuza daha nice senelerde daha nice başarı dolu sezonlar dilerim.Diyarbakırsporun sömürülmediği,başarıları için çalışılıp emek verildiği nice onurlu yıllara…

Diyarbakırspor;İyiki Doğdun,İyiki varsın...

Saygılarımla

Bu yazı toplam 13398 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com